.

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 24      w Opolu

 

 

Zakończenie roku szkolnego 2013/014

Laureaci konkursu poetyckiego

 

Ścieżka sportowa

 

Festyn szkolny

 

Wycieczka do Agrochatki

 

List dla Ziemi

 

Teatr TVP

 

Młody literat

 

Zaprojektuj okładkę polskiej płyty muzycznej

 

Przedstawienie "Rzepka"

 

Szkolny konkurs Czytelniczy dla uczniów klas I-III

 

Konkurs Ekologiczny dla klas III

 

Jabłoniowy Sad

 

Sukces techniczny

 

Sukces literacki

 

Lekcja historii

 

Mistrz ortografii

 

 Lekcja żywej historii

 

Apel 3 Maja

 

Dzień Ziemi

 

Opolskie Lamki

 

Rok Szkoły W Ruchu

 

Mały Omnibus

 

Konkurs matematyczny kl.III

 

Wielkanocne malowidła

 

Wielkanocne jajo

 

 Laureat Wojewódzkiej Olimpiady Matematycznej

 

Osiągnięcia w konkursach artystycznych

 

Rajd z Babą

 

Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie

 

Przedstawienie "Rzepka"

 

POMOGLIŚMY DZIECIOM W SIERRA LEONE

 

Finał VII

 Konkursu poezji chrześcijańskiej

Motylki w Villa Park

Dzień Zdrowia

„Śmieci mniej, ziemi lżej” - VIII edycja

Matematyczne Koło Fortuny

Sukcesy literackie

Konkurs recytatorski ,,Słowo 2014”

Dzień Patrona Mikołaja Kopernika

Pobyt w Czechach

Dzień Otwarty

Wycieczka klas czwartych do Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu

Pomagamy zwierzętom

Konkurs ortograficzny kl. 1-3

Wystawa:  Podróż po lekturach szkolnych

Wojewódzki Dzień Walki z Otyłością

Drama w klasie 5b

Walentynki

Konkurs Matematyczno-Przyrodniczy

Sukcesy Uczniów

Mała Akademia Piosenki

Z wizytą w teatrze

Zajęcia dla przedszkolaków

Konkurs ekologiczny dla klas III

Turniej Przyrodniczy

  Zajęcia na basenie

Potyczki szóstoklasistów

Pasowanie na czytelnika

Dzień Przytulania

Konkurs plastyczny

Zajęcia dla przedszkolaków

Dyktando (nie dla )Mistrzów

Nieznane zabytki Opola

Festiwal Nauki w PG 4

 Jasełka przedszkolaków

Wojewódzki Dzień Prostego Kręgosłupa

WOŚP

Spotkania wigilijne

„GÓRA GROSZA”

Konferencja SU

 Śpiewamy kolędy i pastorałki

Görlitz

Mikołajki

Dzień Życzliwości w kl. 4-6

Dzień  Życzliwości  i  Pozdrowień kl. 1-3

Andrzejki kl. 1-3

Śniadanie daje moc

Zaczytani.pl

Rajd andrzejkowy

Konkurs recytatorski kl.1-3

Kasztanobranie 2013

Konferencja Młodych Matematyków

Święto Niepodległości

Pamięć poległym

Hallowen

Fascynujący Świat Nauki

Internetowy Teatr TVP

Wycieczka do Czech

Rajd Opolska Jesień

Dzień Nauczyciela

ABC Wolnotariatu

Opole - moje miasto

Bajka o Opolu

Pierwsza pomoc

Rozpoczęcie roku szkolnego

"Chroń Dziecięce Uśmiechy"

 

AKTUALNOŚCI

rok szk. 2013/2014

Strona Główna   Galeria


 Zakończenie roku szkolnego 2013/014

27 czerwca 2014 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Jest to szczególny dzień dla wszystkich uczniów, jednak najbardziej podekscytowani byli uczniowie klas szóstych. Pani Dyrektor- Jolanta Ślemp –wręczyła tytuły Przyjaciela Szkoły oraz podziękowania za pomoc w organizowaniu wszystkich przedsięwzięć w tym roku szkolnym. Potem uczniowie zaprezentowali krótką część artystyczną w formie piosenek, wierszy, pokazu tańca oraz montażu słowno-muzycznego. I wreszcie nastąpił długo oczekiwany moment- wręczenie wyróżnień ,tytułów  i odznak.. Tytuł Najlepszego Absolwenta Szkoły przypadł Jakubowi Kosiorek z klasy 6a, natomiast tytuł Mistrza Sportu otrzymała Magdalena Wojtal z klasy 6b. Nie zapomniano również o odznace Błyszczące Serduszko w klasach I-III   i Słoneczne  Serce w klasach 4-6 oraz Wzorowym Świetliku. Po tych emocjach uczniowie rozeszli się do klas pożegnać ze swoimi wychowawcami. Wszystkie wrażenia uwidoczniono na zdjęciachJ

M. Zaraś

 


Laureaci X Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. ST. Czernika

Otrzymaliśmy wyniki X Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. St. Czernika   i  z radością informujemy, że dwoje naszych uczniów- Olga Krawczuk i Tomasz Walerus  z klasy 6a zostali zaproszeni na uroczysta galę podsumowującą do Ostrzeszowa. Nagrodzono w nim 22. najlepsze piszące wiersze w Polsce osoby. Uzyskali miano laureatów tego konkursu. Serdecznie gratulujemy sukcesów i życzymy dalszych już w gimnazjum.

nauczyciele języka polskiego

 


Ścieżka  Sportowa

Dnia 11 czerwca tego roku w naszej szkole odbyły się zajęcia sportowe. Na sali gimnastycznej były ustawione budki z różnymi dysyplinami: piłka nożna, taniec, piłka koszykowa, piłka siatkowa oraz inne. Była też stacja, gdzie można było wybrać dla siebie klub sportowy.

Dzieci z klas I – VI  podchodziły do stacji w małych grupkach. Panie i panowie, którzy prowadzili te budki opowiadali o tych właśnie sportach i dzięki nim dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy, np. o piłce nożnej lub siatkówce. Ja dowiedziałam, się że kiedy rozgrywany jest mecz siatkówki mężczyzn, to siatka zawieszona jest na wysokości 2,45 m.

Jak się wybrało siatkówkę, to pani pokazywała nam, jak trzeba być ubranym, co to rzut karny, itp. Na samym końcu podchodziliśmy do ostatniej butki i braliśmy karty do klubów sportowych Uważam, że te zajęcia były bardzo ciekawe i na pewno te informacje przydadzą nam się kiedyś w przyszłości.

  Zdjęcia

 

koło redakcyjne


Festyn Szkolny

8 czerwca 2014 w naszej szkole odbył się festyn pod hasłem „Bezpieczny, zdrowy do pomocy gotowy”. Każda klasa rozkładała swoje smakołyki . Były to ciasta , sałatki , kiełbaski ,ciastka , koktajle , wody ,tortille i dużo innych przysmaków  i napoi. Była również dmuchana zjeżdżalnia i trampolina

Występy artystyczne zaczęły się o godzinie 14:15. Jako pierwsza występowała klasa 2a, która przygotowała inscenizację pod tytułem „Na straganie”, scenkę „Dzień dobry – do widzenia” oraz wiersz, który wyrecytowała Ala Derda. Zaraz potem wystąpiła grupa taneczna, która pokazała nam taniec Macarena. Później klasa 3b zagrała nam scenkę „Nie oszukujemy, nie kłamiemy”, a  Konrad Chojecki wyrecytował wiersz. Kolejną klasą, która wystąpiła, była klasa 1a. Zaprezentowała scenkę „O zachowaniu w autobusie”, Emilia Dzwonkowska wyrecytowała wiersz „Okulary” oraz zaśpiewała piosenkę „Czasami kiedy jest mi smutno”, a Adrian Dycewicz zatańczył break dance. 3a pokazała nam taniec do piosenki „Timber”, następnie zagrała na flecie piosenki „Indiański wojownik”, „Skateboard”, „Kajzerki” oraz zaśpiewała piosenkę „Słoneczna wycinanka”. Klasa 1b zaprezentowała scenkę „Nie wyśmiewaj się” oraz zaśpiewała piosenkę „Rap o alfabecie”. Ostatnią klasą występującą podczas pierwszej części festynu była klasa 2b, która także zaprezentowała scenkę „Proszę, dziękuję, przepraszam” oraz zatańczyła taniec Betti Straus „Tarantela” i „Radosny krąg”. Grupa Smerfów z PP 22  też zaprezentowała swoje umiejętności. Później nastąpiła przerwa, podczas której można było zwiedzić Izbę Tradycji, obejrzeć prace techniczne uczniów oraz skosztować potraw                  i napojów. Były tam różne ciasta, sałatki, koktajle i musy oraz kawa dla dorosłych. Na sali gimnastycznej można było wziąć udział  w Rodzinnym Torze Przeszkód. Od godziny 16:00 zaczęły się występy klas 4-6. Klasa 4a pokazała scenkę z Dnia Zdrowia. Koło wokalne przygotowało kilka piosenek, m.in. „Bieszczady”, „Pokręciło się”, „Happy”. Klasa 4b zaprezentowała scenkę z Dnia Zdrowia, a  Justyna Snela zagrała na skrzypcach. 5b przedstawiła nam dwie piosenki „Skrzydlate ręce”, „Maszynka do ćwierkania”. 6a zaprezentowała scenkę z Dnia Zdrowia. Wojtek Gabryjelski  z  klasy 6b zagrał piosenkę „Titanic” z serialu „Dom”, a jego koledzy zaprezentowali modele samochodów sterowane radiem. Na koniec można było zatańczyć wspólnie Macarenę.

W trakcie tych występów organizatorzy włączyli szaloną stokrotkę , która lała wodą, gdyż pogoda  była tropikalna. Spędziliśmy bardzo miło czas, a wszystkie wrażenia można obejrzeć na zdjęciach….

 

koło redakcyjne


                           Sukcesy uczniów kl. I- III w Konkursach Międzyszkolnych

 

Konrad Chojecki ucz. kl. III b zajął III miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim.

Krzysztof Przyszlak  ucz. kl. III b otrzymał wyróżnienie w Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym.

Drużyna w składzie: Emilia Dzwonkowska ucz. kl. I a

                                     Alicja Derda ucz. kl. II a                 

                                     Piotr Otremba ucz. kl. III b – kapitan  drużyny

 zajęła III miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Czytelniczym.

 

                                                                                     Opracowała: Krystyna Kaszubska

 


Wycieczka do Agrochatki w Biadaczu

23 maja 2014r. klasy 3a i 3b wybrały się do Biadacza w ramach projektu Fascynujący Świat Nauki i Technologii. Kiedy przyjechaliśmy gospodarze miło nas przywitali. Następnie rozpoczęły się zajęcia pt. „Tajemnice kropli miodu”. W czasie tych zajęć uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji dotyczących życia pszczół i  produkcji miodu. Miały również okazję go spróbować. Wykonały interesujące świeczki z wosku. Poczyniły wiele innych obserwacji przyrodniczych dotyczących życia  zwierząt przebywających w gospodarstwie. Nauczyły się zabawnej piosenki i świetnie się przy niej bawiły . Rozwiązywały zadania tekstowe wykorzystując wiadomości o pszczołach. Bezpiecznie bawiły się na placu zabaw. Założyły hodowlę szczypiorku, którą zabrały do domu. Poznały wolontariusza z Meksyku,  z którym śpiewały wesołe piosenki. Bardzo spodobał się dzieciom język hiszpański. Z żalem pożegnaliśmy się z gospodarzami, kiedy nadeszła pora wyjazdu.

                                                                         

                                                                      Krystyna Kaszubska

 


LIST DLA ZIEMI

Uczniowie klas IVA, VA ,VIA i VIB na lekcji przyrody wzięli udział w proekologicznej akcji pisania listów dla Ziemi. Organizatorem ogólnopolskiego konkursu na najpiękniejszy list od kilku lat jest Fundacja ARKA. Celem akcji jest wyłonienie najciekawszych prac literackich napisanych przez uczniów do dorosłych dotyczącego wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie. Spośród wszystkich nadesłanych listów (900 sztuk) jury wybrało 150. Wśród tych wyróżnionych prac, list naszej uczennicy z klasy VIB Kai Sołtys, został również zauważony.

                                                                                                                   Gratulujemy

                                                                                                             Barbara Szwach

 


„Internetowy Teatr TVP dla szkół”

Dzięki nowatorskiemu projektowi „Internetowy Teatr TVP dla szkół”, do którego włączyła się nasza szkoła, uczniowie klas: 3a, 4a i 4b mogli obejrzeć 14 maja transmisję na żywo spektaklu w reżyserii Lecha Wrońskiego „Malutka  czarownica” z Teatru Groteski z Krakowa.

M. Szuszkowska

 

 


IX Międzyszkolny Konkurs „Młody Literat”

IX Międzyszkolny Konkurs „Młody Literat” jest imprezą cykliczną mającą na celu kształtowanie umiejętności uczniów w zakresie posługiwania się różnymi formami wypowiedzi. W tym roku szkolnym należało napisać list na temat: „Muszę Ci o czymś ważnym powiedzieć”. Ewa Filipkowska z klasy 6b otrzymała wyróżnienie w tym konkursie. Gratulujemy !

Zdjęcia...

Dyplom...

M. Szuszkowska

 


Przedstawienie „Rzepka”

W piątek 16 maja 2014r . uczniowie klasy IIa wystąpili z przedstawieniem „Rzepka” podczas konferencji organizowanej przez Agencję Rynku Rolnego.

 Przedstawienie tematycznie  związane jest z projektem ,który realizuje nasza szkoła  ” Warzywa i owoce w szkole”.

Na zakończenie mali artyści przekazali maskotki- rzepki, które symbolizują zdrowie i krzepę.

Uczestnicy konferencji gromkimi brawami podziękowali za występ i wspólną zabawę.

Wychowawca kl.IIa

Alicja Kochanowska



SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY DLA UCZNIÓW KLAS I-III

"PODRÓŻUJEMY Z BOHATERAMI LEKTUR"


Dnia 16 maja 2014r. odbył się Szkolny Konkurs Czytelniczy dla uczniów klas I-III. W konkursie wzięło udział 29 uczniów , po pięciu uczniów z każdej klasy.

I CELE KONKURSU

1. Wykorzystanie tekstu literackiego do nauki i zabawy.
2. Rozbudzenie zainteresowań literaturą dziecięcą, rozwijanie i pogłębianie zainteresowań czytelniczych.
3. Zwrócenie uwagi uczniów, w dobie komputerów i telewizji, na słowo pisane.
4. Rozbudzenie wrażliwości estetycznej i zachęcanie do twórczej ekspresji i zabawy.
5. Rozwijanie umiejętności pracy w zespole i zaangażowanie we współzawodnictwo wszystkich uczniów.
6. Zachęcanie nauczycieli do ciekawych form pracy z lekturą.


II ORGANIZACJA KONKURSU

Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy odbywa się w trzech etapach:

1etap-eliminacje klasowe, za ich przeprowadzenie odpowiedzialni są wychowawcy klas.
II etap-eliminacje międzyklasowe w celu wyłonienia drużyny reprezentującej daną szkołę, za ich przeprowadzenie odpowiedzialni byli:
a) p. Agata Oleszczuk-Biernacka-klasy drugie
b) p. Krystyna Kaszubska-klasy pierwsze
c) p. Alicja Kochanowska-klasy trzecie
III etap-międzyszkolny, ktory odbędzie się w PSP nr8 w Opolu.

WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU CZYTELNICZEGO

Prace konkursowe sprawdzała komisja w składzie:
a) Agata Oleszczuk-Biernacka
b) Krystyna Kaszubska
c) Alicja Kochanowska

KLASY PIERWSZE

I miejsce-Emilia Dzwonkowska kl. I a
II miejsce-Wiktoria Rzepiak kl. I b
III miejsce-Emilia Wasilewska kl. I b

KLASY DRUGIE

I miejsce-Alicja Derda kl. II a
II miejsce-Anna Rzepiak kl. II a
III miejsce-Emilia Gotowicka kl. II b

KLASY TRZECIE

I miejsce-Piotr Otremba kl. III b
II miejsce-Katarzyna Józwa kl. III b
III miejsce-Julia Chałupka kl. III a

III PRZEBIEG TRZECIEGO ETAPU KONKURSU-MIĘDZYSZKOLNEGO

Finał międzyszkolnego konkursu odbył się 28 maja 2014r. i obejmował następujące konkurencje:
- Test wiedzy z wybranych lektur.
- Konkurs na najciekawiej przebraną postać i jej krótką prezentację.

NASZĄ SZKOŁĘ REPREZENTOWAŁA DRUŻYNA W SKŁADZIE:

Emilia Dzwonkowska kl. I a , Alicja Derda kl. II a , Piotr Otremba- kapitan drużyny kl. III b .

Opracowała: Krystyna Kaszubska


   Konkurs Ekologiczny dla klas III

 Dn. 25 kwietnia 2014 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 15 w Opolu odbył się XX Międzyszkolny Konkurs Ekologiczny dla klas III „Zielone Dni”. Podstawowe cele konkursu to:

–    rozwijanie świadomości ekologicznej uczniów;

–    kształtowanie ich wrażliwości na potrzeby środowiska przyrodniczego;

–    propagowanie wśród dzieci działań zmierzających do ochrony środowiska;

–    rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i umiejętności dostrzegania piękna otaczającej przyrody;

–    propagowanie zdrowego stylu życia;

–    uświadomienie konieczności stosowania odnawialnych źródeł energii;

–    zachęcanie do oszczędzania energii elektrycznej.

 

   W konkursie uczestniczyło wielu uczniów z różnych szkół opolskich. Naszą szkołę reprezentowali: Konrad Chojecki i Krzysztof Przyszlak z kl. III „b”. Wygrali oni pierwszy etap, czyli eliminacje szkolne, a później poświęcili wiele czasu na przygotowanie się z zadanej tematyki, która obejmowała zagadnienia przyrodnicze i ekologiczne. Za udział w konkursie międzyszkolnym każdy z nich otrzymał pamiątkowy dyplom oraz książkę. 

Dorota Kondziela


Wycieczka do Jabłoniowego Sadu

20 maja 2014 klasy 6a i 6b wybrały się do Jabłoniowego Sadu w ramach projektu Fascynujący Świat Nauki i Technologii. Kiedy przyjechaliśmy już na wejściu gospodarze nas miło przywitali  i przedstawili się. Musieliśmy wykazać się umiejętnościami językowymi, ponieważ przyjechały tam osoby z innych krajów. Potem pani gospodarz podzieliła nas na grupy i rozdzieliła zadania. Wyznaczyła też trzech  reporterów.  Pierwsze stoisko zajmowało się badaniem wody na podstawie bioindykatorów. Następne dwa zadania polegały na budowaniu filtru wodnego. Kolejna grupa uczniów zajmowała się zapachami wody i jej odczynami Ph. Na piątym stoisku łowiono organizmy żyjące w wodzie i blisko niej. Następna grupa budowała zwierzęta z zużytych kapsli, butelek, opakowań, patelni, śrubek, gwoździ itp.  Przy kolejnym stoisku trzeba było utworzyć zielnik z roślin znajdujących się na pobliskim polu i łące. Ostatnia grupa sprawdzała czy glina przepuszcza wodę. Wszystko to toczyło się pod czujnym okiem reporterów. Gdy uczniowie wykonali zadania, czekał na nich obiad. Na koniec zostały przeprowadzone prezentacje dotyczące wypracowanych tematów. Było dużo ciekawostek i przeżyliśmy sporo wrażeń, co widać na zdjęciach…

 

 

koło redakcyjne


Sukces techniczny

Damian Staś uczeń klasy 6a został laureatem zdobywając I miejsce w Wojewódzkiej Wystawie Twórczości Technicznej dla uczniów Szkół Podstawowych  w województwie opolskim. Gratulujemy sukcesu!

Z. Kurek


Sukcesy literackie

Weronika Pawełczak z klasy 6b zdobyła II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Literacko – Ekologicznym  zorganizowanym przez PSP 15 w Opolu. Gratulujemy !

M. Szuszkowska

 


Pierwsze kroki ku samorządności

 Dnia 9.05.2014r  przedstawiciele  SU w składzie: Kuba Kosiorek, Basia Łabędzka, Kasia Sachoń  uczestniczyli w konkursie pt : „ Pierwsze kroki ku samorządności”  organizowanym przez PSP 5 w Opolu. Nasza szkoła zajęła czwarte miejsce. Pierwsze miejsce miała szkoła PSP9, drugie PSP 15 Opole, trzecie PSP 8.

Pierwszym etapem było zaprezentowanie plakatu jak spędzamy przerwy w szkole. Wykonaliśmy go w naszej szkole. Drugi etap to przygotowanie  w grupach propozycji, co chcielibyśmy zmienić  na przerwach. Trzeci etap to przygotowanie  obrazka, na którym miała być nasza wymarzona szkoła. Czwarty etap to  gry sprawnościowe na długich przerwach                     z pomocą sznurka, papieru, butelek po wodzie i kredy. Gdy skończyliśmy czwartą konkurencję , był poczęstunek -ciastka i soczki. Potem ostatnie zadanie, czyli kalambury.

Bardzo się tam każdemu podobało .

 

   Kuba Kosiorek 6a


„Mistrz Ortografii”

Dnia 8.05.2014 odbył Wojewódzki Konkurs Ortograficzny o tytuł  „Mistrza Ortografii” w PSP 5w Opolu.. Przybyło wiele szkół podstawowych. Naszą placówkę reprezentowali uczniowie klasy 6a- Wiktoria Wolny i Daniel Michalski. Konkurs rozpoczęliśmy od dyktanda, a zakończyliśmy na teście. Dyktando było trudne już na początku,  a test, który początkowo był łatwy, okazał się niezłym labiryntem pułapek ortograficznych. Po zakończeniu pisania pierwszej części odbyła się przerwa. Była całkiem długa, więc mogliśmy odpocząć. Konkurs zakończył się pomyślnie , Wróciliśmy zadowoleni z pamiątkowymi dyplomami.

 

Daniel Michalski


„Lekcja żywej historii”

 

Dnia 7.06.2014r o godzinie 9:00  w PSP 24 Opole odbyło się przedstawienie historyczne. Prowadzili je dwaj panowie z bractwa rycerskiego. Opowiadali o Mieszku I i o wczesnych czasach Bolesława Chrobrego. Były tam pokazane kolczugi, tarcze i miecz. Odgrywano scenki wraz z wybranymi uczniami, którzy zostali przebrani w cesarza, króla, rycerzy, wojów, itd. Atrakcją było to, że dzieci z widowni uczestniczyły w spektaklu. Zaprezentowano jak chroni kolczuga. Przedstawienie to było udane, śmieszne i polecamy je innym. Z resztą zobaczcie sami ile emocji było na zdjęciach z tego spektaklu….

 

 

                                                                         koło redakcyjne


Apel 3 maja

         28 kwietnia 2014 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji święta Konstytucji 3 maja. Apel przygotowała klasa 6a              z pomocą klas 5a i 5b. Uczniowie zaprezentowali inscenizację, która miała przybliżyć nam ten ważny moment historyczny. Wcielali się oni w różne postacie, min.: Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, mieszczan, carycę Rosji Katarzynę II, cesarza Austrii Józef II, króla Prus Fryderyka, dwóch szlachciców, współczesnego  Kubę i Myszkę Komputerową. Uczniowie klasy 6a zadbali o piękne stroje historyczne oraz ciekawą choreografię sceny. Apel oprawiła muzycznie klasa 5a i 5b poprzez pieśni patriotyczne o Polsce. Na koniec został przeprowadzony konkurs. Klasy musiały wybrać jednego przedstawiciela, który musiał odpowiedzieć na trzy pytania związane z przedstawieniem. Nagrodą była piątka z historii. Przeżyliśmy ciekawe chwile minionych lat, co widać na zdjęciach….

 

 koło redakcyjne


Zaprojektuj okładkę polskiej płyty muzycznej

pdf


              SZKOLNY    KONKURS   WIEDZY  „MAŁY  OMNIBUS”

Dnia 25.04.2014r. odbył się  Szkolny Konkurs Wiedzy  „Mały Omnibus” dla uczniów klas III. Wzięło w nim udział 6 uczniów z klasy III  a i III b.

CELE  KONKURSU:

-Rozwiązywanie problemów w twórczy sposób.

-Uzyskanie wiedzy o wyższym poziomie trudności.

-Wykorzystanie wiedzy w praktyce, korzystanie z informacji.

-Rozwój zgodnie z indywidualnymi zainteresowaniami.

-Wspomaganie szybszego rozwoju ucznia zdolnego.

 

WYNIKI   KONKURSU

I miejsce-Szymon Cebula kl. III a

II miejsce-Piotr Otremba kl. III b

III miejsce-Krzysztof  Przyszlak  kl. III b

W Międzyszkolnym Konkursie „Mały Omnibus” , który odbędzie się 15.05.2014r. w PSP nr 5 w Opolu naszą szkołę będzie reprezentował Szymon Cebula.

 

Wszystkim uczniom dziękuję za udział w konkursie!

Życzę powodzenia w wykorzystaniu swojej wiedzy w klasach IV-VI.

                                  Organizator i opiekun : Krystyna Kaszubska

Zdjęcia z Międzyszkolnego Omnibusa


KONKURS MATEMATYCZNY

Dnia 28 kwietnia 2014r. w naszej szkole odbył się  Szkolny Konkurs Matematyczny uczniów klas III.

Celem konkursu jest rozbudzenie zainteresowania matematyką najmłodszych uczniów, pogłębianie ich wiedzy i umiejętności logicznego myślenia.

 

Reprezentanci klas:

III a

1.Julia Chałupka

2.Ania Kurus

3.Emilia Turhan

 

III b

1.Konrad Chojecki

2.Krzysztof Przyszlak

3.Piotr Otremba

 

Naszą szkołę na XIV Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym  będzie reprezentował uczeń kl. III b Konrad Chojecki.

 

 

Organizator

Jadwiga Wołk

 


Wystawa z okazji Dnia Ziemi

Z okazji Dnia Ziemi (22.04) w szkolnej bibliotece miała miejsce wystawa ekologiczna. Zaprezentowano listy do Ziemi, wiersze uczniów o tematyce ekologicznej oraz książki przyrodnicze.

Zdjęcia....

M. Szuszkowska

 


Opolskie Lamki 2014 r.

W dniach 07-11.04.2014r.  uczniowie klas czwartych (Eliza Mathea, Justyna Snela, Wiktoria Wierzimok, Kacper Sołtys, Kamil Dziuk) brali udział w projekcie „Opolskie Lamki 2014”, czyli w warsztatach animacji poklatkowej. Tegoroczny temat brzmiał „Tajemnicza łódź podwodna”.  Wrażenia z tworzenia swoich pierwszych filmów uczestnicy umieścili w dziennikach.

Zdjęcia…

Dzienniki…

Certyfikat...

Rezultaty ich pracy można obejrzeć na Internecie: https://www.youtube.com/watch?v=0rO4l0sC_rs

M. Szuszkowska


ROK SZKOŁY W RUCHU

11.o4.Wojewódzki dzień przeciw siedzącemu trybowi życia.

11kwietnia kontynuowano kolejne działania będące profilaktyką wad postawy.

Klasa III a  zorganizowała  min.  konkurs „skaczemy jak najdłużej na skakance”.

Uczniowie uczestniczyli w pogadankach oraz przedstawiali własne ulubione sposoby na aktywne spędzanie czasu wolnego.(gry zespołowe: piłka nożna, koszykówka, badminton,       skoki przez gumę, skoki „w sznura” udział w zajęciach tanecznych, ćwiczenia na szkolnej siłowni- uczniowie starsi).

Dla dzieci uczęszczających do świetlicy szkolnej zorganizowano zajęcia z chustą animacyjną

                                                                                                                   E. Paradowska.

 

7.02,Wojewódzki dzień prawidłowej postawy

 

W dniu prawidłowej postawy wszyscy uczniowie uczestniczyli w pogadankach nt. prawidłowej postawy ciała.

Ukazywano uczniom złe i prawidłowe postawy oraz sposoby korygowania sylwetki :

- w ławce szkolnej

-,przy posiłkach,

-prawidłowe noszenie i podnoszenie przedmiotów,

-noszenie tornistra,

- leżenie i spanie,

- wykonywanie czynności porządkowych np.  odpowiednia długość  rury od odkurzacza.

Uczniowie uczyli się lub doskonalili sposoby prawidłowego ułożenia ciała względem punktu odniesienia, korygowali poszczególne odcinki ciała względem siebie.

                                                                                                                                E.Paradowska

 

24.01.Wojewódzki dzień lekkiego tornistra

 

Akcja ważenia tornistrów przeprowadzona była wśród wszystkich uczniów, dlatego musiała być dobrze logistycznie zorganizowana. Do pomocy zaprosiłam wychowawców klas I-III,

w klasie Ia tornistry zważyły dzieciom pani Jola i pani Ela. Nauczyciele wf przeprowadzili akcję w kl. IV ab i kl. VIab, a ponieważ klasy Vab nie miały w tym dniu zajęć wf ich tornistry zważyła pani Sylwia-pedagog szkolny .Akcja nasza nie zakończyła się w tym dniu, każdy  

z uczniów otrzymał kartkę z wagą swojego tornistra, przeprowadzono pogadanki nt. dopuszczalnej wagi tornistrów, nauczyciele zwrócili uwagę na to, że:

-u niektórych uczniów same tornistry, plecaki ważą 1-2 kg należy zwracać uwagę na ten fakt przy zakupie kolejnego tornistra lub plecaka,

- dzieci noszą klasery, zabawki, po trzy piórniki,

- uczniowie nie przepakowują tornistrów, noszą wszystkie książki każdego dnia,

O całej akcji poinformowani byli również rodzice na zebraniach w dniu 28.01.

 

                                                                                                              E. Paradowska. J. Hołda


Wielkanocne malowidła

W kwietniu uczniowie klas czwartych uczestniczyli w warsztatach pt.: „Wielkanocne malowidła” zorganizowanych przez Muzeum Śląska Opolskiego. Uczniowie poznali zwyczaje wielkanocne związane z Opolszczyzną oraz samodzielnie wykonali ozdobę wielkanocną, którą zabrali do swoich domów.

Zdjęcia....

M. Szuszkowska

 


Sprawozdanie z konkursu plastycznego ”Wielkanocne jajko”

To już szósta edycja konkursu w którym uczestniczyły uczennice naszej szkoły.

Emilia Dzwonkowska I a ,Emilia Gotowicka II  b, Marta Brodziejewska  III b włożyły wiele pracy w przygotowanie się do konkursu :Wielkanocne jajko”, który zorganizowano w Publicznej Katolickiej Szkole Podstawowej  w Opolu.

Uczennice samodzielnie opracowały sposób ozdobienia jaj, wykorzystały różne techniki plastyczne, wykazały się dużą pomysłowością i cierpliwością. Wszyscy uczestnicy uczestniczyli w pogadance nt. zwyczajów i obrzędów wielkanocnych.

Emilka Dzwonkowska zdobyła I miejsce w kategorii klas I, Emilka Gotowicka III miejsce w kategorii klas II a , Marta Brodziejewska wyróżnienie. To był udany konkurs dla naszej szkoły, wszystkim trzem dziewczynkom gorąco gratuluję.

                                                                                                                  E. Paradowska

Zdjęcia


Laureat Wojewódzkiej Olimpiady Matematycznej

Mamy zaszczyt poinformować, iż uczeń naszej szkoły Wojtek Gabryelski kl 6b został tegorocznym LAUREATEM  Wojewódzkiej Olimpiady Matematycznej.

                                                                                                                                                                  Wojtku,  Gratulujemy

                                                                                                                                                                      i życzymy dalszych sukcesów !!!!!

 

 

 


Ostatnie osiągnięcia w konkursach artystycznych uczniów naszej szkoły:

1.       W Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Pisanka” organizowanym przez MDK Opole nagrodę otrzymała Zuzanna Nogosek z klasy VA.

2.      W międzyszkolnym konkursie „Barwny świat literatury dziecięcej” organizowanym przez Klub Osiedlowy Metalchem nagrody otrzymali: Dawid Lenard i Patryk Walerus z klasy IVB, Natalia Krajewska z klasy VB, Magdalena Wojnarowska z klasy VIB, Marta Skibińska i Szymon Wrzeciono z klasy VA.

                                                                            Gratulujemy: Barbara Szwach


RAJD  Z BABĄ

15 marca 2014 w sobotę odbył się  XXXIX "Rajd z Babą" do Turawy organizowany przez PTTK Opole. Mimo niesprzyjającej pogody  wzięło w nim udział 7 uczniów naszej szkoły . Niektórzy z nich byli pierwszy raz. Trasa prowadziła  przez Kotórz   Mały , Kotórz Wielki - brzegiem jeziora Turawskiego - do Turawy - około 8 km.   Na mecie rajdu odbyły się  liczne konkursy. Najwięcej nagród zebrała Ola Majer   z kl.6b . Ola  zajęła  III m-ce w konkursie  na "Babskie przebranie" oraz   została Najmilszą Rajdową Babą 2014. Wszyscy wrócili do domu zmęczeni jednak bardzo  zadowoleni.

Zdjęcia...

 K.Kurus - opiekun SKKT

 


Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie

 

Szkoła Promująca Zdrowie -  pdf

Certfikat - Word, pdf

Plan działań -  pdf


 PRZEDSTAWIENIE  „ RZEPKA”

 We wtorek 8 kwietnia 2014r. uczniowie klasy II A wzięli udział w konkursie

„ OPOLSKIE MŁODE TALENTY” , organizowanym przez Wydział Oświaty Urzędu

Miasta Opola i Młodzieżowy Dom Kultury.

Zaprezentowali inscenizację wiersza J. Tuwima „ Rzepka”. Przedstawienie bardzo

się podobało zgromadzonej publiczności , która wyraziła to gromkimi brawami,

jednak czekamy na ostateczny werdykt jury.

                                                                                                 Wychowawca klasy II A

                                                                                                        A.Kochanowska

  Zdjęcia film


Pomogliśmy dzieciom w  SIERRA LEONE

 

Nasza szkoła otrzymała certyfikat za udział naszych uczniów w Projekcie Edukacyjnym UNICEF ,,Gwiazdka dla Afryki”. Zebraliśmy środki na ratowanie życia dzieci w Sierra Leone. Uczniowie przygotowali symboliczne prezenty. W poniedziałek 16 i 17 grudnia 2013r.  sprzedawaliśmy je w szkole. Zgromadzone pieniądze w wysokości 550zł. zostały przesłane na konto organizacji UNICEF, gdzie zostały zakupione szczepionki na POLIO, GRUŹLICĘ I ODRĘ.

Bardzo dziękujemy uczniom i Rodzicom i nauczycielom za włączenie się do akcji.

   Barbara Szwach i Karina Żwak

Zdjęcia 

 


 

Finał VII

 Międzynarodowego konkursu poezji chrześcijańskiej im. Jana Pawła II' Opole 2014

Temat: "Cywilizacja miłości"

 

Uroczysty Finał Konkursu odbył się 2. kwietnia 2014r., o godz. 17:30  w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Towarzyszył mu ciekawy program artystyczny, który poprowadził Jerzy Skoczylas, w tym rozdanie nagród. Nagrodzonych zostało w sumie 9 osób, I, II, III miejsce oraz 6 wyróżnień - te miejsca były  nagradzane finansowo i rzeczowo.

 Patronat Honorowy na tym konkursem objął Prymas Polski Józef Kowalczyk oraz Bp. Józef Zawitkowski

Komitet Honorowy pełnili: Bp. Opolski Andrzej Czaja, Harry Duda i Jerzy Skoczylas.

Nagrody: I- 760zł.  II- 500zł. III- 400zł.  i wyróżnienia.

Skład Sędziowski stanowili: Ks. Mieczysław Maliński, Jan Goczoł, prof dr hab. Franciszek Antoni Marek.

Nasz uczeń- Jakub Kosiorek z klasy 6a zdobył wyróżnienie i był najmłodszym uczestnikiem tego konkursu.

Gratulujemy !!!

opr.: Małgorzata Zaraś

 

 


Motylki w Villa Park

30.03.2014 dzieci z klasy 1a, 1b zatańczyły dwa układy taneczne podczas festynu „Powitanie wiosny” w Villa Park. Wystąpili: Jakub Deberny, Martyna Oleś, Jakub Rosół, Jakub Kołodziej, Martyna Popardowska, Kinga Świrk, Julia Simon, Julia Stępień, Wiktoria Kwiatkowska, Nikola Brodzińska, Karol Sobkowicz, Wiktoria Rycaj, Emilia Wasilewska, Julia Baron.

Serdecznie dziękuję rodzicom za pomoc przy występie.

Anna Matukin -  Pakuszyńska


Dzień Zdrowia

21. marca 2014r. odbył się Szkolny Dzień Zdrowia. Rozpoczął się on o godzinie 9:00. Uczniowie budynku „A” mieli pół godziny na przygotowanie występów, plakatów oraz haseł, które później o godz. 9:30 prezentowali na sali gimnastycznej. Spektakle trwały do godz. 10:15. Gdy uczniowie skończyli, ich występy oceniali:  przedstawiciel z Wydziału Prewencji- p.Kendra– przewodniczący, pan Marcin Gambiec – sekretarz, pani Marianna Zając – członek komisji. Konkurs na Najlepszą Scenkę wygrała klasa 6a, która nie tylko ukazała problem i jego rozwiązanie, ale też wszystkich rozbawiła, co możecie obejrzeć na Youtube. I miejsce w kategorii PLAKAT zdobyła klasa 5a, a Najlepsze Hasło utworzyła klasa 4b. Na koniec p. Ania zaprosiła wszystkich do zumby. Wszystkim przydał do gustu taki sposób spędzenia pierwszego dnia wiosny. Reszta wrażeń na zdjęciach, zapraszamy do obejrzenia…

 koło redakcyjne


„Śmieci mniej, ziemi lżej” - VIII edycja

Celem konkursu było zapoznanie dzieci z problemem odpadów komunalnych, poprawą stanu czystości środowiska poprzez zebranie surowców wtórnych.

24.01.2014  w Ratuszu odbyło się uroczyste podsumowanie VIII edycji.

Od 1 lutego 2013 do 29 listopada 2013 dzieci przynosiły baterie, puszki i makulaturę.

            Nagrody przyznano w czterech kategoriach. Po raz pierwszy laureaci dowiedzieli się o zwycięstwie dopiero w dniu wręczenia nagród. - Postanowiliśmy zataić wyniki konkursu, aby uczniowie i szkoły nie rezygnowali z walki, wiedząc, że jest ktoś lepszy - tłumaczył koordynator akcji Marek Łabno.  Trzecie miejsce w kategorii przedszkoli zdobyło opolskie PP nr 30, drugie PP nr 46, a najlepsze okazały się przedszkolaki z Publicznego Przedszkola Specjalnego nr 53, które po raz pierwszy wzięły udział w konkursie.  Z kolei wśród szkół podstawowych na trzecim stopniu podium stanęła PSP nr 24, na drugim PSP nr 7, a na pierwszym PSP nr 28.

Oto nasze wyniki, które dały nam III miejsce:

1976 kg – makulatury, 4kg – puszek, 178 kg baterii.

Nasi najlepsi zbieracze:

Piotr Otremba, Maria Matuszek, Damian Staś, Tomek Walerus, Zuzia Smerd, Wiktoria Podemska…

Wiktoria Podemska, Maria Matuszek odbierają nagrodę w sali Papy Musioła w Ratuszu.  

Serdecznie dziękuję rodzicom z kl. 1a, 1b, 2a, 2b, 3a, 3b, 6a oraz wychowawcom za doping w przynoszeniu surowców.  

Od 1 lutego 2014 trwa IX edycja konkursu.

Obecnie mamy:  832kg makulatury, 110kg baterii

Koordynator Ania Matukin – Pakuszyńska 

   


Matematyczne Koło Fortuny

  Dnia 18.03.2014 nasza szkoła uczestniczyła na konkursie matematycznym , który nazywał się „ Matematyczne Koło Fortuny” organizowanym przez PG 8.. Naszą szkołę reprezentowali Kuba Kosiorek  i  Wojtek Gabryjelski.

Do turnieju przystąpiło 6 szkół. Po pierwszej rundzie  wywalczyliśmy drugie miejsce. Podczas poczęstunku cieszyliśmy się z tej pozycji.. Gdy zaczęła się druga runda, nie było nam już tak, bo cały dobytek rozpłynął się, bo trafiliśmy na bankruta i przez niego zajęliśmy niestety ostatnie miejsce.

 Była bardzo ciekawa rywalizacja. Mimo przegranej dostaliśmy nagrody: 

-domino ,piórniki ze znaczkiem PG 8  i portfele.

koło redakcyjne


Sukcesy literackie

Nasze ostatnie sukcesy literackie to:

- Kacper Sołtys- kl.4a- II miejsce w Wojewódzkim Konkursie Literackim ,,Sport- to fraszka?”

- Kaja Sołtys- kl. 6b-I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Młodych Talentów Poetyckich ,,Złote pióro 2014”

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy !!!

koło redakcyjne

   

    


Konkurs recytatorski ,,Słowo 2014”

19. marca, już po raz siedemnasty, odbył się Konkurs Recytatorski SŁOWO. W tegorocznej edycji wzięło udział 23 uczniów szkół podstawowych i 15 gimnazjalistów. Konkurs organizowany od 1998 roku jest skierowany jest do uczniów opolskich szkół podstawowych i gimnazjów. Jego główne cele to:
-zachęcenie do czytania i poszukiwań literackich, popularyzacja literatury pięknej, dbałość o żywe słowo oraz poszukiwanie rozwiązań interpretacyjnych utworów poetyckich i epickich. W swojej ocenie jury kierowało się doborem repertuaru, walorami artystycznymi prezentowanych tekstów, interpretacją, dykcją  i ogólnym wyrazem artystycznym. Naszą szkołę prezentowali: Maciej Głódź-kl.5b, Marta Skibińska i Weronika Nowotny-kl.5a. Wszyscy otrzymali podziękowania. Gratulujemy !

koło redakcyjne

   


Dzień Patrona Mikołaja Kopernika

Dnia 19. marca 2014 w LO 1 odbył się dzień patrona tej szkoły – Mikołaja Kopernika. Był bieg o puchar dyrektora szkoły. W tym biegu musieliśmy wykonywać różne dotyczące osoby Mikołaja Kopernika. Były różne zabawy takie, jak rozwiązywanie rebusów, ułożenie w odpowiedniej kolejności planet i quiz o życiu Kopernika. Zadania były punktowane. Po szkole oprowadzili nas licealiści. Był też mały poczęstunek. Po nim odbyły się warsztaty takie, jak: bicie monet, czerpanie papieru i wykład oraz doświadczenia chemiczne. Był również wykład o azocie, tlenie oraz polu magnetycznym. Następnie  w bibliotece rozdano nagrody: puchar – dla zwycięzców, linijki i długopisy dla reszty.

koło redakcyjne


Pobyt w Czechach

Dnia 19.03.2014 PG 4 zorganizowało wycieczkę do Czech. Droga w jedną stronę zajęła nam około dwóch godzin. Kiedy dotarliśmy na miejsce, nauczyciele powiedzieli nam, jak mamy się zachować i poszliśmy do czeskiej szkoły. Wychowawcy wybrali uczniów, którzy grali w piłkę nożną i ręczną. Kiedy skończyli grać, ubraliśmy się i poszliśmy na rynek. Opiekunowie pokazali nam, gdzie się znajdują sklepy i  rozeszliśmy się. Zwiedziliśmy miasto i zrobiliśmy zakupy. Potem zebraliśmy się w restauracji. Dzieci, które były głodne, zamówiły sobie pizzę. Po godzinie poszliśmy do autokaru i wróciliśmy do domu. Moim zdaniem było bardzo zabawnie i ciekawie.

Opracowała: Paulina Sakowska


Dzień Otwarty w PSP 24 Opole

12. marca 2014 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 24 w Opolu odbył się  DZIEŃ  OTWARTY pod hasłem „Dziś przedszkolaki, jutro pierwszaki”. W tym wyjątkowym dniu do naszej szkoły przybyły  grupy przedszkolaków. Były to PP 22 (Smerfy), PP 22 (Tygryski), PP 22 (Krasnoludki), PP 33 (Grudzice) oraz PP 44 (Metalchem). Zajęcia zaczęły się o godzinie 12:00, a skończyły o 15:30. Atrakcjami dla przedszkolaków było: malowanie twarzy, zajęcia na sali gimnastycznej, podróż po mini ZOO, zajęcia przy tablicy interaktywnej, zabawa „Mój przyjaciel z bajki”, wizyta  w pracowni komputerowej, zabawy logopedyczne, gry  na placu zabaw oraz zabawy ruchowe Batti Strauss. Najlepszą atrakcją było mini ZOO. Dzieci oglądały wtedy takie zwierzęta, jak: króliki, psy, koty, chomiki, rybki, szczury, żółwie, papugi.

Dzieci mogły zobaczyć sale w naszej szkole oraz poczęstować się zdrowymi przekąskami. To był dzień pełen wrażeń, co widać na zdjęciach….

Opr.: koło redakcyjne

 filmy

 Zdjęcia Krasnoludki Tygryski  Smerfy i PP 33


Wycieczka klas czwartych do Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu

Dnia 11.03.14 r. klasy czwarte z wychowawczyniami odwiedziły Teatr im. Kochanowskiego w Opolu. Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania tych miejsc w teatrze, które są niedostępne dla widza. Uczniowie poznali historię teatru, krótki harmonogram dnia aktora. Na zakończenie obejrzeli fantastyczny spektakl „Opowieści z Narnii” w reżyserii Tomasza Koniny.

 Zdjęcia

M.Szuszkowska


Pomagamy zwierzętom !

Samorząd Uczniowski dziękuje uczniom, którzy wspomogli schronisko dla zwierząt w Opolu. Zebrane karmy i koce przekazaliśmy pani Dorocie Kondzieli, która zawiozła te rzeczy  do schroniska.  Osoby odpowiedzialne za akcję: Ola Majer, Kasia Sachoń, Monika Maczulis z klasy 5b.

M. Szuszkowska

              


KONKURS ORTOGRAFICZNY KLAS I- III

Dnia 6 marca 2014r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas III. Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań ortograficznych u dzieci w młodszym wieku szkolnym, kształtowanie uzdolnień i umiejętności samodzielnej pracy uczniów, podniesienie poziomu kompetencji ortograficznych na szczeblu kształcenia zintegrowanego

REPREZENTANCI:

 KLASY III A

1.Kamil  Skorupa

2.Weronika Nowak

3.Anna Chmurowska

4.Julia Chałupka

5.Anna Mazur

KLASY III B

1.Piotr Otremba

2.Julia Kurenda

3.Marta Brodziejewska

4.Katarzyna Józwa

5.Krzysztof Przyszlak

Naszą szkołę na Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym klas III będą reprezentowali

Krzysztof Przyszlak kl III b oraz Katarzyna Józwa kl III b

Przedstawicielom klas dziękujemy za reprezentowanie i włożony wysiłek .

Laureatom gratulujemy i życzymy powodzenia na Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym.

 Organizatorzy

Ewa Drajewicz

Jadwiga Wołk

 


Wystawa:  Podróż po lekturach szkolnych

Na przełomie lutego i marca odbyła się w szkolnej bibliotece wystawa zachęcająca uczniów do czytania lektur szkolnych. Zaprezentowano tam liczne plakaty, komiksy, encyklopedię lektur, figurki przedstawiające bohaterów szkolnych lektur i wiele innych rzeczy związanych z omawianymi na lekcjach tekstami. Uczniowie chętnie oglądali wystawę. Organizatorzy: Samorząd Uczniowski i bibliotekarz szkolny.

M. Szuszkowska


„Wojewódzki Dzień Walki z Otyłością”

7. marca 2014 roku w naszej szkole odbył się apel z okazji „Światowego Dnia walki z otyłością”. Poprowadziły go osoby z Samorządu Uczniowskiego -Basia Łabędzka, Olimpia Siemiątkowska i Wiktoria Wolny. Jako pierwsza głos zabrała Wiktoria, która wytłumaczyła co to jest otyłość, następnie Olimpia opowiedziała o sposobach zapobiegania otyłości. Pod koniec Basia zapowiedziała występ zespołu tanecznego „Motylki” prowadzącego przez panią Annę Matukin-Pakuszyńską. Po występie zabrała głos pani Dyrektor i zaprosiła wszystkich do wspólnego tańczenia zumby prowadzonej przez panią z PG4. Po tanecznym rozgrzaniu się  głos przejął Samorząd Uczniowski, który poprosił o podejście do stoiska  z jabłkami przygotowanymi przez Agencję Rynku Rolnego. Po poczęstunku uczniowie rozeszli do swoich klas. Nasze wrażenia są widoczne na zdjęciach oraz filmach.

opr. koło redakcyjne


Drama w klasie 5b

 Dnia 7. marca 2014 roku w klasie 5b  zaistniał szkolny teatr, czyli inscenizacja  bajek polskich. Tym razem uczniowie zagrali bajki: ,,Kruk i lis”, ,,Lew i wdzięczna mysz”, ,,Trzcina i oliwka”, ,,Lis i Kozieł”.. Nie tylko musieli najpierw ułożyć własny scenariusz bajkowej opowieści, ale również zadbać o odpowiednią charakteryzację i scenografię. Sala 12 zamieniła się zatem w teatr, gdzie zwierzęta odzwierciedlały ludzkie wady   i zalety, dając widzom pouczenie jak postępować w życiu, a czego nie robić. Była to nie tylko zabawa, ale tez nauka argumentacji i wyrażania sobą emocji. Zresztą oceńcie sami na zdjęciach… i kl.5a zdjęcia

 


Walentynki

Dnia 14.02.2014 w naszej szkole odbyły się walentynki. W szkole pojawił się Amor( Kuba Kosiorek), który roznosił pocztę walentynkową. Brały w tej imprezie okolicznościowej udział klasy 4-6. Najwięcej walentynek dostała dziewczyna z klasy 5b. Ponadto chłopcy i dziewczyny wróżyli sobie, m. In. przekuwali serca z imion ami ich przyszłych mężów lub żon   Po rozdaniu poczty odbył się apel. Wzięły w nim udział wszystkie klasy, nauczyciele i najważniejsza osoba w szkole- pani Dyrektor, która podziękowała osobom za zorganizowanie walentynek. Pani Dyrektor podsumowała pracę uczniów w I semestrze, potem rozdała dyplomy za udział w projekcie „ Czas na zdrowie”, gdzie jako szkołą zajęliśmy 18. miejsce w Polsce oraz dyplomy za udział w ogólnopolskim konkursie ,,Dyktando Mistrzów”. Były to wyróżnienia dla Wiktorii Wolny i Wojtka Gabrielskiego, którzy zajęli 14. i 15. miejsce w kraju.

Zdjęcia...

                                                                                                                      koło redakcyjne


Konkurs Matematyczno-Przyrodniczy

30 stycznia 2014 roku w Publicznym Gimnazjum nr 4 odbył się konkurs matematyczno-przyrodniczy. Naszą szkołę reprezentowały: Weronika  Pawełczak, Kaja Sołtys i Wiktoria Wolny. Na konkurs uczennice musiały przygotować plakat na temat „Ruch cząsteczek i ciepło”. Konkurencje były oparte na doświadczeniach wykonywanych przez uczniów gimnazjum. Trzeba było wykazać się wiedzą  przyrodniczą oraz matematyczną. Mimo tych trudności udało się zdobyć I miejsce oraz Puchar Dyrektora Publicznego Gimnazjum nr4.

Opr.: Wiktoria Wolny


      Sukcesy uczniów w I semestrze 2013/2014        

Czytaj więcej....                 


Mała Akademia Piosenki

    Dnia 13.02.2014 r uczniowie kl.II a i kl.II b na zaproszenie Narodowego Centrum Polskiej Piosenki i Towarzystwa Przyjaciół Opola uczestniczyli w zajęciach muzycznych w ramach Małej Akademii Piosenki. Gospodarzem muzycznym był Igor Przebidowski, natomiast gościem specjalnym była Dorota Miśkiewicz.

Uczniowie mieli okazję do utrwalenia poznanych terminów muzycznych, a także poznać główne rodzaje głosu: sopran, alt , tenor, baryton, bas . Niektórzy mieli okazję do spróbowania swoich sił na scenie.

 


Z wizytą w teatrze

   12 lutego kl. 3a wybrała się na wycieczkę. Jej celem było zwiedzenie kulis i zaplecza Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

   Po wejściu do foyer dzieci przywitały się z panią przewodniczką i zaczęły wizytę. Najpierw zobaczyły Dużą Scenę, a następnie garderobę aktorów. Pani opowiadała o historii teatru w Opolu, pracy w teatrze – o reżyserze, aktorach, inspicjencie, operatorach świateł i dźwięku, montażystach. Później dzieci zwiedziły olbrzymi magazyn i malarnię, w której już przygotowywano nową scenografię oraz modelarnię, gdzie tworzono rekwizyty do nowej premiery - „Opowieści z Narnii”. Były to konie z pianki, korona królowej, zbroja i broń.

Uczniowie zobaczyli pozostałe sceny: Scenę na Parterze i Małą Scenę. Znajdowały się na nich dekoracje z przedstawień „Gąska” i „Królowa Śniegu”.

   Wycieczka była bardzo ciekawa, warto zobaczyć jak wygląda teatr „od tyłu”.

  Zdjęcia                                                                                                                                                                                             Klasa 3a


Zajęcia dla przedszkolaków - luty

     Dnia 12.02.2014r. odbyły się po raz kolejny zajęcia dla przedszkolaków.

                     Przebiegały one pod hasłem   „ W krainie bałwanków”.

     Dzieci wraz z rodzicami słuchały opowiadania o przygodach bałwanka,  ilustrowanego kukiełkami. Potem bawiły się z użyciem przyborów nietypowych (gazety), z której robiły „śniegowe kule”. Pokonywały slalomem przygotowany tor przeszkód, tocząc jednocześnie swoje kule. W trakcie tych zabaw utrwalały prawidłową wymowę niektórych wyrazów związanych z zabawą na śniegu np. „trach”, „mach”, „bach”, „ciach”.

      Następnie wykonywały papierowe bałwanki z przygotowanych materiałów, które umieściły na wspólnej pracy pt. „W krainie bałwanków”. Zajęcia zakończyły się wspólną zabawą przy piosence pt. „Przygody bałwanków” i przekazaniem sobie „iskierki”.

      Dziękujemy dzieciom i rodzicom za skorzystanie z propozycji szkoły i zapraszamy na  Dzień Otwarty  12 marca 2014r.

 Zdjęcia

                                                           Opracowały: Krystyna Kaszubska , Ewa Drajewicz

 


Konkurs ekologiczny dla klas III

    Dn. 10 lutego 2014 r. odbył się w naszej szkole konkurs ekologiczny dla klas trzecich.  Wzięli w nim udział: Weronika Nowak, Oskar Szul i Oliver Wilczek z kl. III „a” oraz Konrad Chojecki, Krzysztof Przyszlak i Piotr Otremba z kl. III „b”.

   Uczniowie wypełniali test sprawdzający ich wiedzę o ochronie przyrody, o zwierzętach i roślinach. Oto niektóre zadania i pytania:

        Co to jest ekologia?

        Kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi?

        Jaki kolor jest znakiem rozpoznawczym przyjaciół Ziemi?

        Co to jest park narodowy?

        Wymień znane Ci drzewa liściaste i iglaste.

        Dlaczego drzewa nazywamy „zielonymi płucami” Ziemi?

        Napisz nazwy kilku zwierząt leśnych.

  Najwięcej punktów uzyskali Konrad Chojecki i  Krzysztof Przyszlak. W nagrodę będą mogli reprezentować nas w konkursie międzyszkolnym, który jest corocznie organizowany przez PSP nr 15 w Opolu.

 

                                                                                                               Serdecznie gratulujemy!     

                                                                                                                     Dorota Kondziela


Turniej Przyrodniczy

Wojciech Gabryelski, Agnieszka Pawłowska i Maksymilian Joniec z klasy VIB w dniu 6 lutego 2014 roku wzięli udział w Turnieju Przyrodniczym zorganizowanym przez PG 5 w ramach Festiwalu Nauki dla uczniów klas szóstych.                                                        

                                                                                                                                                                          Barbara Szwach

             


Zajęcia na basenie

     Uczniowie klas III  od lutego raz w tygodniu (czwartek) uczestniczą w  zajęciach nauki pływania. Zabawy w wodzie i  nauka pływania odbywają się pod czujnym okiem instruktorów na basenie przy PSP nr 5 w Opolu. Dziecko w sposób naturalny lubi kontakt z wodą , a przy okazji spontanicznej zabawy może rozwijać swoje umiejętności motoryczne, wzmacniać mięśnie i relaksować się. 

                                                               Opracowały: K. Kaszubska , A. Oleszczuk-Biernackaacka

 Zdjęcia  

  Filmy

     „Nauka  pływania”

6 lutego pojechaliśmy na basen do PSP nr 5 w Opolu. Po oddaniu butów i kurtek w szatni przyszedł po nas trener.  Oprowadził po przebieralni i prysznicach, a potem wytłumaczył nam zasady bezpieczeństwa i zachowania na basenie. Następnie poszliśmy na basen i trener powiedział nam, której linii nie możemy przekraczać, bo będziemy znajdować się zbyt blisko wody. Później podzielili nas na trzy grupy: pierwsza grupa, która pływa bardzo dobrze , druga grupa, która średnio pływa i trzecia, która nie potrafi jeszcze pływać. Każdej grupie został przydzielony trener, z którym wykonywali ćwiczenia związane z pływaniem. Czas spędzony na basenie upłynął w bardzo miłej atmosferze.

                                            Opracował: Piotr Otremba kl. III b

 


„Potyczki Językowe Szóstoklasistów”

Konkurs Językowy w PG 5

 

         5. lutego 2014 roku o godzinie 9:00 w PG 5 odbył się konkurs sprawnościowy. Do gimnazjum pojechał zespół składający sił  z trzech osób: Wiktorii Wolny, Wojtka Gabryelskiego i Basi Łabędzkiej. W konkursie brały też udział inne szkoły: PSP 21, PSP 15, PSP 9, PSP 29. Turniej ten składał się z trzech etapów. W pierwszym  uczniowie brali udział w quizie językowym. Losowali pytania, na które musieli odpowiedzieć w ciągu 10 sekund. Do następnego etapu przeszły tylko cztery drużyny. W drugiej części konkursu szkoły musiały napisać dyktando ortograficzne. Do finału zostały zakwalifikowane tylko trzy drużyny z największą ilością punktów. W trzecim etapie uczniowie musieli rozwiązać na czas krzyżówkę, z których poszczególne hasła dotyczyły trudności językowych. Finaliści konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Cała drużyna wspaniale się bawiła na tym teleturnieju i chociaż go nie wygrała, chciałaby go powtórzyć.

 

koło redakcyjne


Pasowanie na czytelnika

3 lutego 2014 r. w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników. Z tej okazji uczniowie ze starszych klas  (4a, 4b, 5a ) przygotowali dla swoich młodszych kolegów inscenizację „W krainie bajek i baśni ”. Pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie i otrzymali pamiątkowe dyplomy, zakładki do książek oraz … coś słodkiego.

 Zdjęcia

                                                                                                           Mirosława Broniszewska


31 Styczeń 2014 Międzynarodowy Dzień Przytulania

Tekst...

Zdjęcia...

Zdjęcia


Konkurs plastyczny na kartkę świąteczną

Tomasz Walerus z klasy VIA wziął udział w konkursie organizowanym przez PG 4 na kartkę świąteczną z życzeniami w języku niemieckim i otrzymał w tym konkursie pierwsze miejsce.

Gratulacje                                                                                                                                                           Oprac. Barbara Szwach


Zajęcia dla przedszkolaków

    29 stycznia 2014 r. odbyły się po raz kolejny zajęcia dla przedszkolaków. Przebiegały one pod hasłem „W karnawale czas na bale”.

   Dzieci wraz z rodzicami wykonywały maski karnawałowe – wycinały je ozdabiały według własnego pomysłu. Później bawiły się w Twistera. Następnie wszyscy udali się do sali gimnastyki korekcyjnej, gdzie dzieci doskonaliły swoją sprawność ruchową na torze przeszkód.

   Dziękujemy dzieciom i rodzicom za skorzystanie z propozycji szkoły i zapraszamy na kolejne zajęcia w marcu.

Karina Żwak i Agata Oleszczuk-Biernacka

  zdjęcia


Wyniki ogólnopolskiego konkursu Dyktando ( nie dla ) Mistrzów

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim Dyktandzie  ( nie dla) Mistrzów organizowanym przez Instytut Rozwoju Oświaty w Warszawie.

Na podstawie kart odpowiedzi uczestników dyktanda przygotowano szczegółowe opracowanie wyników każdego ucznia. Zestawienie zawiera informacje o ilości zdobytych punktów i zajętym miejscu.

Dla uczniów, którzy uzyskali najlepsze wyniki w swojej kategorii, zostały przyznane nagrody:

1 miejsce - dyplom grawerowany i książka,

miejsca od 2 do 5 - dyplom laureata i książka,

miejsca od 6 do 15 - dyplom wyróżnienia.

Osiemnastu uczniów dzielnie zmagało się z  dwoma częściami zadań:

- dyktandem,

- zasadami i ćwiczeniami ortograficznymi  w formie testu.

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymywał +1 pkt, za złą -1pkt.

Dyplom uznania otrzymało 16 osób, a dwoje uczniów klas szóstych zdobyło wyróżnienie, Są to:

- Wojciech Gabryelski z kl. 6b- 127 pkt

- Wiktoria Wolny z kl. 6a- 126 pkt

Wyniki...

 

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników

opracowała: M. Zaraś


Nieznane zabytki Opola

Eliza Mathea z klasy 4b – Pierwsze miejsce w mieście Opolu w kategorii szkół podstawowych konkursie fotograficznym „Nieznane zabytki Opola” !

Czytaj więcej..


Festiwal Nauki w PG 4

     23 stycznia w Publicznym Gimnazjum nr 4 odbywał się FESTIWAL NAUKI, w którym brała udział klasa szósta b miedzy innymi uczniowie uczestniczyli w zajęciach z dziedziny ekologii.

A to krótki pokaz ich umiejętności:

 Zdjęcia na stronie PG 4

  Fillm


Jasełka przedszkolaków.

Dnia 16 stycznia 2014r zostaliśmy zaproszeni przez przedszkolaków z PP22 na przygotowane przez nich jasełka bożonarodzeniowe.

Zobaczyliśmy pięknie przedstawione, wyśpiewane i wytańczone momenty z narodzin Pana Jezusa.

Serdecznie dziękujemy p.M.Śnigórskiej za zaproszenie i przygotowanie jasełek.

Zdjęcia...

Uczniowie kl. I i II wraz z wychowawcami


 Wojewódzki Dzień Prostego Kręgosłupa

    10 stycznia wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli  w Wojewódzkim Dniu Prostego  Kręgosłupa. Zajęcia organizowali w ramach programu Opolskiego Kuratorium "Rok Szkoły w Ruchu" wychowawcy klas I-III, Wychowawcy świetlicy oraz nauczyciele wf.

Nasza szkoła od wielu lat promuje zdrowy styl życia i aktywność ruchową jako sposób dbałości o własne zdrowie i element codziennego życia.

Tematyka zajęć obejmowała:

-uaktywnienie mięśni posturalnych i oddechowych,

- ćwiczenia wzmacniające kręgosłup,

- ćwiczenia korekcyjne wzmacniające kręgosłup oraz kształtujące właściwą postawę,

- ćwiczenia zwiększające ruchomość kręgosłupa, wzmacniające mięśnie grzbietu i brzucha,   

   zwiększające ruchomość odcinka piersiowego  i szyjnego

-uczniowie zapoznali się również z budową i rolą kręgosłupa

                                                             E. Paradowska, J. Hołda

  zdjęcia


WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do  akcji  charytatywnej Jerzego Owsiaka –Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Po raz kolejny dowiedliśmy ,że nie jest nam obcy los małych dzieci oraz osób starszych a tym samym mamy wkład w wyposażenie szpitali i oddziałów ratunkowych.

Za Wasze wielkie serce serdecznie dziękujemy.

Koordynator:

Jadwiga Wołk


Spotkania wigilijne

W dniu 20 grudnia w klasach odbyły się spotkania wigilijne podczas których składano sobie życzenia, uczniowie dzielili się opłatkiem w atmosferze świątecznej przy świecach i choince. Po spotkaniach klasowych wszyscy uczniowie, rodzice , grono pedagogiczne i pracownicy szkoły spotkali się na jasełkach przygotowanych przez uczniów klasy 1b,5a, 6a i 6b pod opieką p. Jolanty Kościanowskiej, p. Małgorzaty Nokiel,p. Zygmunta Kurek. Oprawa muzyczna- p. Jolanta Hołda, dekoracje p. Barbara Szwach .

Po życzeniach Pani Dyrektor Jolanty Ślemp, wspólnie kolędowaliśmy w miłej świątecznej atmosferze, co widać na zdjęciach..

Oprac. Zygmunt Kurek

Dzień Rodziny w naszej szkole

20 grudnia 2013 roku odbył się w naszej szkole Dzień Rodziny (Szkolna Wigilia). Uczniowie wszystkich klas zebrali się na sali gimnastycznej, by wysłuchać i obejrzeć jasełka. Na początku głos zabrała pani dyrektor. Gdy skończyła, zaczął się spektakl. W trakcie przedstawienia pan Kurek (trąbka) wraz z Julią Jankowską (skrzypce) zagrali kolędy. Wszyscy uczniowie śpiewali i łamali się opłatkiem przy składaniu życzeń. Po jasełkach uczniowie poszli do domów.

Opr.:

Koło redakcyjne: Olimpia Siemiątkowska, Wiktoria Wolny

 


„GÓRA GROSZA” XIV edycja - podsumowanie akcji

W miesiącach listopad-grudzień 2013r.w ramach działalności Samorządu Uczniowskiego kl. I-III i kl. IV-VI przeprowadzono zbiórkę monet groszowych.

Organizatorem akcji jest Towarzystwo „Nasz Dom”, a patronat nad akcją objął Minister Edukacji Narodowej.

Cel akcji:

- zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci,

  rodzinnych domów dziecka, pogotowi opiekuńczych, zawodowych rodzin zastępczych,

- pomoc dla najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze,

- wspieranie realizacji reformy domów dziecka poprzez pomoc małym domom dla dzieci.

W wyniku akcji zebrano ponad 4.000 monet groszowych. Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy za wsparcie naszej akcji.

 Zdjęcia

                                               Opiekunowie SU

K.Kaszubska, M.Szuszkowska, E.Paradowska

 


XII Konferencja Samorządów Uczniowskich

     W dniu 17 grudnia 2013r. odbyła się XII Konferencja Samorządów Uczniowskich. Ta konferencja nosiła tytuł : „ Młodzież w sieci. Współczesne narzędzia komunikacji – szanse i zagrożenia”.  Naszą szkołę reprezentowali : Kuba Kosiorek, Agnieszka Pawłowska i  Katarzyna Sachoń , opiekunem była pani Barbara Szwach.

     Na tę konferencję byli zaproszeni  goście -pan doktor i pani  pomagająca innym osobom uzależnionym

Na samym początku uczyliśmy się o uzależnieniach sieciowych, np.: Facebook , gry internetowe i długie przebywanie w sieci. Następnie był poczęstunek 30 minutowy . Potem oglądaliśmy film. Pierwszy film dla szkół podstawowych nazywał się „ Brak zasięgu” . Drugi film dla gimnazjów i ponadgimnazjalnych oraz nauczycieli . Ten drugi był o jakieś dziewczynie, która się przebierała i  ją nagrano, a potem dodano to na  You Tube.

     Uważamy , że nasi reprezentanci  dowiedzieli się bardzo dużo o tym, żeby nie korzystać tak dużo z Internetu, bo to uzależnia i to też przestroga dla innych.

 

                                                                                              Kuba Kosiorek 6a


Konkurs ”Śpiewamy kolędy i pastorałki”

      W dniu 13 grudnia 2013r. w świetlicy szkolnej w ramach akcji Gospodarza szkoły zorganizowano konkurs ”Śpiewamy kolędy i pastorałki”.W konkursie wzięło udział 20 uczniów z klas I-III.

Celem zorganizowania konkursu było podtrzymanie wśród dzieci tradycji śpiewania kolęd i pastorałek, a także poszerzenie i utrwalenie wiedzy na temat przebogatych tradycji bożonarodzeniowych.

W wyniku konkursu wyłoniono zwycięzców:

I miejsce      Wiktoria Kwiatkowska I b

                     Wiktoria Rzepiak I b

                    Julia Bieniek  I b

 II miejsce    Nina Kolisz III a

                     Amelia Koper III a

                     Izabela Tileczek III a

                     Emilia Turhan III a

III miejsce    Martyna Popardowska Ia

                     Wiktoria Pawlak I a

                     Martyna Oleś I a

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy.

                                                                               Organizatorzy;

                                                                               E. Paradowska

                                                                               S. Wojciechowska-Szul

 zdjęcia


Göerlitz

   Dziękujemy wszystkim rodzicom, dziadkom, uczniom, jak również absolwentom za udział w wycieczce do Goerlitz. Podczas wycieczki mogliśmy spotkać się z Steffenem Moellerem znanym z serialu "M jak Miłość" oraz autorem słuchowisk do podręczników "Ich und du", z których korzystają nasi uczniowie. Mogliśmy również zakosztować atmosfery przedświątecznej. Życzymy wszystkim uczestnikom wycieczki zdrowych, spokojnych, radosnych świąt Bożego Narodzenia i sukcesów w nowym 2014 roku!

M. Gambiec

 zdjęcia


Mikołajki

Dnia 6.12.2013r. odbyły się w naszej szkole mikołajki. Jak to w mikołajki po naszej szkole chodził młody św. Mikołaj ze swoim elfem pomocnikiem. Rozdawali cukierki dla wszystkich. Niektóre klasy miały swoje wyzwania, a inne po prostu dostawały prezenty klasowe. Wyzwania mogły być różne, np. podbijanie nogą gąbki, śpiewanie, tańce, różne kawały, zabawy w klasie, taniec brzucha, wyzwania sportowe, śmieszne lub straszne miny. I to wszystko odbyło się w tym jednym dniu. To były bardzo udane mikołajki. Radości i atrakcji było wiele, zobaczcie sami na zdjęciach…

 

koło redakcyjne

 


Szkolny Dzień Życzliwości i Pozdrowień

28. listopada 2013 w naszej szkole odbył się apel z okazji Szkolnego Dnia Życzliwości i Pozdrowień. W szkole ,,zakwitło” drzewko pozdrowień  i życzliwości, gdzie każdy mógł napisać swoje przemyślenia na ten temat, a potem zawiesić je na symbolicznym listku.  Imprezę rozpoczął Samorząd Uczniowski (SU). . Pani dyrektor opowiadała co to jest życzliwość i odznaczyła najżyczliwsze osoby w klasach. Wcześniej w klasach były głosowania na taką osobę. Uczniowie, którzy wygrali głosowania dostali odznaki w kształcie kwiatka. Następnie  pytała losowo uczniów jak często są życzliwi. Najbardziej rozbawiła nas wszystkich odpowiedź ucznia, który powiedział, że zawsze jest życzliwy. Na końcu pani dyrektor podziękowała wszystkim i rozesłała uczniów do klas.

 

koło redakcyjne- 6a

Dzień  Życzliwości  i  Pozdrowień w kl. I-III

Dnia 28.11.2013r. odbył się zorganizowany przez Samorząd Uczniowski kl. I-III Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Uczniowie każdej klasy przygotowali zielone listki z pozdrowieniami lub życzeniami dla kolegów i koleżanek. Umieścili je na „Drzewku Życzliwości”. Każda klasa przygotowała plakat, na którym umieściła odpowiedzi na pytania „Co to jest życzliwość?”, „Cechy człowieka życzliwego…”. Wszystkie klasy wybrały również osobę najbardziej życzliwą wśród swoich kolegów i koleżanek:

Kl. Ia Emil Wawszczak

Kl. Ib Emilka Wasilewska

Kl. IIa Anna Rzepiak

Kl. IIb Wiktoria Podemska

Kl. IIIa Kamil Skorupa

Kl. IIIb Julia Kurenda

Uczniowie ci otrzymali od pani Dyrektor serduszka z napisem „Jestem życzliwy”, „Jestem życzliwa”.

                                                                                   Opracowały: K. Kaszubska , E. Paradowska

 zdjęcia


                           „Na andrzejki w końcu listopada ulać coś z wosku wypada”                                                  

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Uczniowie klasy IIIb w ramach akcji „Gospodarz szkoły” przygotowali 29.11.2013r.  wróżby andrzejkowe dla wszystkich uczniów z klas I-III, którzy wróżyli  sobie np. Kim będą w przyszłości?, Jakie imiona będą mieli ich chłopcy i dziewczyny?, Kto pierwszy wyjdzie za mąż? itp. Wróżby były wspaniałą okazją , żeby oderwać się od rzeczywistości i przenieść się w świat marzeń i fantazji.

                  Hokus-pokus, czary-mary,

                 niech się spełnią andrzejkowe czary.

                                                                                              Opracowała: Krystyna Kaszubska

  zdjęcia


Śniadanie daje moc

Śniadanie daje moc - to ogólnopolska kampania, która ma na celu: zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. 
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy krok w nowy dzień! Wszystkim nam zależy, aby dzieci były zdrowe i miały energię do nauki. Codzienne śniadanie pomaga im dobrze zacząć dzień i daje równy start w szkolne obowiązki -  „samochód bez benzyny nie zabierze nas na wycieczkę, a uczeń bez śniadania nie będzie miał siły do zabawy i nauki. Jednemu i drugiemu potrzebne jest „paliwo”. Prezentacje naszych dzieci:
1a Chcę żyć zdrowo, odżywiam się prawidłowo - https://www.youtube.com/watch?v=GxXI4IeuJGE
3b Odżywiaj się prawidłowo, będziesz myślał wystrzałowo -  się https://www.youtube.com/watch?v=R15kpkUub6g
1b Gdy pierwsze śniadanie w domu, a w szkole śniadanko drugie - nauka łatwa, zabawy długie - https://www.youtube.com/watch?v=YuOE1EjiA-s
2a Jedz owoce i jarzyny w nich mieszkają witaminy - https://www.youtube.com/watch?v=DsBThJyYs1g
2b Chcę być zdrowy, więc piję sok marchewkowy - https://www.youtube.com/watch?v=keYwPPG4TTM
4b -  https://www.youtube.com/watch?v=Me-tD5XtTbs
                                                                                                                            

  koordynator Anna Matukin - Pakuszyńska
          

Zdjęcia...

 

 

Akcja „Zaczytani.pl”

Samorząd Uczniowski serdecznie dziękuje uczniom i ich rodzicom za ofiarowanie książek dla najmłodszych pacjentów szpitali.  Patronat Honorowy nad akcją zaczytani.pl, do której włączyła się nasza szkoła w październiku,  objęła Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska. Zebraliśmy 97 książek! Przekazaliśmy je do Biblioteki Pedagogicznej w Opolu, która pośredniczy w akcji.

 zdjecia

M. Szuszkowska

 

 

Rajd andrzejkowy

 Dnia 22 listopada 2013 o godz. 15:10 zebraliśmy się pod naszą szkołą- PSP 24.Wsiedliśmy do autobusu i dojechaliśmy na plac, gdzie czekał na nas autokar. Wszyscy zajęli swoje miejsca i ruszyliśmy.

               Po 2 godzinach byliśmy już na miejscu. Opiekunowie przydzielili nas do pokoi  i poszliśmy się rozpakować. Chwilę potem panie poprosiły nas o zejście do świetlicy. Tam uczyliśmy się, jak obsługiwać kompas. W świetlicy odbył się także wieczór wróżb. Dzieci z różnych szkół rozłożyły swoje stoiska. Po wróżeniu można było kupić sobie rogalika  z wróżbą. Jeśli ktoś trafił orzecha w wypieku, dostawał nagrodę. Zjedliśmy kolację i udaliśmy się do swoich pokoi.

             Następnego dnia po śniadaniu udaliśmy się autokarem  do Głuchołaz. Tam czekała na nas przygoda w terenie. W kilkuosobowych grupach braliśmy udział w biegu na orientację. Każda drużyna otrzymała własną mapkę, a na niej zaznaczono punkty, w których należało odbić pieczątkę. Otrzymaliśmy także kompas. W czasie 45 min biegaliśmy więc po lesie i pagórkach, by znaleźć jak najszybciej te punkty.

          Po zakończeniu poszliśmy coś zjeść. Następnie udaliśmy się   szlakiem, aby zobaczyć różne ciekawe rzeczy, np. ruchomy most. Dowiedzieliśmy się też  jak wygląda herb Głuchołaz. Niestety po tym musieliśmy już wracać do autokaru. Wsiedliśmy do pojazdu i wyruszyliśmy.

           Bardzo podobała mi się ta wycieczka, poznaliśmy dużo nowych kolegów i koleżanek oraz zwiedziliśmy nowe miejsca.

Zdjęcia...            

                                                                                             Opracowała: Olga Krawczuk

 

 

KONKURS RECYTATORSKI KLAS I-III

26. 11. 2013 r w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski   uczniów klas I- III. W konkursie uczestniczyło 18 uczniów . Jury oceniało prawidłowe opanowanie pamięciowe tekstu, interpretację utworu, dykcję oraz ogólny wyraz artystyczny.

 W jury zasiadały: p. E.Paradowska ,p. J. Wołk  i p. E . Drajewicz .

Lista uczestników:

KL.I A

1.Wiktoria Pawlak – „Samochwała” J. Brzechwa

2.Emilia Dzwonkowska – „Okulary” J. Tuwim

3.Martyna Popardowska – „Słoń Trąbalski” J. Tuwim

Kl. I B

1.Błażej Janczura „Na wyspach Bergamutach” J. Brzechwa

2.Łukasz Roesler „Samochwała” J. Brzechwa

3.Julia Wyszka „Na straganie” J. Brzechwa

Kl. II A

1.Alicja Derda – „Tom” J. Brzechwa

2.Julia Pasoń – „Żuk” J. Brzechwa

3.Zuzanna Smerd – „Na straganie” J. Brzechwa

Kl. II B

1.Martyna Kędziora – „Kurcze blade” W. Chotomska

2.Marcel Kmiecikowski – „Idzie Grześ” J.Tuwim

3. Wiktoria Podemska –„Entliczek-Pentliczek” J.Brzechwa

Kl. III A

1.Julia Chałupka – „Pingwinek” W. Chotomska

2.Ania Mazur – „Wisła” L. J. Kern

3.Amelia Koper – „Makaron”  W. Chotomska

 

Kl. III B

1.Konrad Chojecki – „Całuski i buziaczki”

2.Julia Kurenda – „Entliczek- pentliczek”

3.Marta Brodziejewska – „Grzebień i szczotka”

Poza konkursem wystąpili:

Nina Kolisz kl. III A

Oliver Wilczek kl.III A

 Na Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim  naszą szkołę będą reprezentować:

1.Emilia Dzwonkowska kl. I A

2.Alicja Derda kl. II A

3.Konrad Chojecki kl III B

 Laureatom i pozostałym uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział i reprezentowanie swoich klas.

 Zdjęcia z konkursu

Organizatorzy:

Ewa Drajewicz

Jadwiga Wołk

 

 

Kasztanobranie

W naszej szkole, dbyła się akcja „Kasztanobranie”. Zebrane kasztany zostały przekazane firmie Pharmeko Your partner. Dla naszych dzieci była to duża frajda i ogromne wyzwanie. Obszary, które zostały objęte akcją: dolnośląskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, opolskiego, śląskiego. Zbieraliśmy suche, nie uszkodzone, wolne od pleśni, kształt dowolny - kasztany wkładaliśmy do żółtych worków.

Uczniowie, którzy przynieśli najwięcej kasztanów to:
Filip Karasiewicz, Ania i Wiktoria Rzepiak, Wiktoria Rosół, Marysia Matuszek, Ola Pakuszyńska, Daria i Dawid Witoń, Ola Babicz, Kuba Deberny, Martyna Oleś, Martyna Oleś, Adek Dylewicz, Błażej Janczura, …
Olimpia Siemiątkowska,Damian Staś,Tomasz  Walerus, Marcin Matuszek, Damian Kowol

Uczniowie, którzy pomogli w segregowaniu kasztanów to:
Ola Babicz, Natalia Szpulak, Tomek Walczak, Zuzia Smerd, Wiktoria Podemska, Martyna Oleś, Dominika Sauerbier, Adek Dylewicz, Kuba Deberny … W tym roku uzbieraliśmy 220kg na kwote 88 pln.

koordynator Anna Matukin - Pakuszyńska

 

 

 

Konferencja Młodych Matematyków

      W dniu 13 listopada 2013 roku uczniowie klas szóstych byli w PG5. Mieli tam konferencję matematyczną. Uczestniczyło  w niej sześć opolskich  szkół . Na zajęciach rozwiązywaliśmy łamigłówki.

    Mieliśmy tam  zabawy umysłowe. Były na przykład  autka. Nazywała się ta gra ,,Zakorkowany parking”. Jeszcze były dwie gry: scrable z serduszkami, gwiazdkami i pierniczkami oraz ,,Polana”. Ta druga była bardziej do myślenia.

    Podczas tej akademii odbyły się gry logiczne i różne inne zabawy związane  z logiką i myśleniem. Przez cały czas się tym zajmowaliśmy. Było miło i można było się bawić ucząc jednocześnie.

Zdjęcia..

                                                           Opracowali:

Kuba Kosiorek

Daniel Michalski

Olimpia Siemiątkowska

 6a

 

 

„11 listopada- Święto Niepodległości”

       W dniu 12 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Święto Niepodległości. Wszystkie klasy 4-6 zaproszone były do sali gier i zabaw. Apel zorganizowała klasa 6b i klasa 3b. Na samym początku odśpiewaliśmy hymn. Przed występami głos zabrała  p. Dyrektor.  Potem wysłuchaliśmy programu artystycznego klasy 3b, która recytowała piękne wiersze i śpiewała najpiękniejsze piosenki patriotyczne. Drugą część apelu zajęła klasa 6b, która również interpretowała wiersze i śpiewała pieśni żołnierskie, do których grał na gitarze p. Martuś  

      Na samym końcu przedstawiono film, który pokazał w jaki sposób odzyskiwaliśmy niepodległość.

                                                                                                                                      Kuba Kosiorek

Olimpia Siemiątkowska

Klasa 6a

 

 

 

 

Pamięć poległym……

     Dnia 31 października 2013 roku Samorząd Uczniowski naszej szkoły w składzie: Jakub Kosiorek, Jakub Panic i Daniel Michalski  z klasy 6a wraz z opiekunem- panią Małgorzatą Zaraś wybrał się pod pomnik poległych żołnierzy polskich walczących  o odzyskanie ziem piastowskich, znajdujący się przy ul. Gorzołki w Groszowicach, aby zapalić  symboliczne znicze ku pamięci poległym żołnierzom z okazji zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych. Oto zdjęcia…

opr.: M. Zaraś

 

 

Happening z okazji Hallowen

        29.października 2013 roku uczniowie klas szóstych wzięli udział w Happeningu z okazji Halloween organizowanym przez PG 4 w Opolu.

        Spotkanie miało charakter współzawodnictwa przy konkurencjach związanych tematycznie z tym amerykańskim świętem. Jego celem było rozpowszechnianie wiedzy o kulturze krajów anglojęzycznych i wspólna zabawa.

      W programie między innymi była nauka piosenki ,,Bad” Michaela Jacksona, konkurs na najlepsze przebranie, wyławianie jabłek, chodzenie na szczudłach, zadania matematyczne i kalambury.

        Wróciliśmy z dyplomem za zajęcie II miejsca w międzyszkolnym współzawodnictwie oraz torbą przepysznych cukierków, a co najważniejsze w wyśmienitych humorach. Nasze zmagania można zobaczyć na zdjęciach….

koło redakcyjne:

uczniowie z klasy 6a

 

 

 

Wycieczka klas 6- Fascynujący  Świat Nauki i Technologii

         25. października  2013 roku klasy 6 pojechały na wycieczkę do Instytutu Przyrodniczego. Kiedy przedstawili się nam, nauczyciele podzielili nas na grupy i wyznaczono przerwę śniadaniową oraz obiadową. Każda z drużyn przebywała ok. 30 minut w sześciu  pracowniach.

       Grupa pierwsza poszła do sali astronomicznej. Były tam omawiane: gwiazdy, planety i gwiazdozbiory. Po 30 minutach rozległ się odgłos trąbki oznaczający koniec zajęć.               

W drugiej sali z magnetyką pani pokazywała jak działają magnesy i jak wytworzyć wyładowania ( błyskawice). Było to bardzo ekscytujące, ponieważ nikt nie wiedział skąd biorą się błyskawice podczas burzy. Niestety czas szybko minął i rozległ się dźwięk trąbki. Wreszcie nadszedł czas na śniadanie, na którym dostaliśmy bułkę z serem i szynką, do tego był jeszcze sok pomarańczowy.

      Po śniadaniu poszliśmy do pracowni z fizyką. Tam pani pokazywała nam, że jak włożymy balon do specjalnego szkła i wypompujemy powietrze (będzie wtedy próżnia), to balon się powiększy, a jak wpuścimy powietrze, to balon wróci do normalnej wielkości. Potem pani zaprosiła nas do stołu z torem, który miał pętle dla zabawkowych aut. Pani włożyła jedno auto i wytłumaczyła czemu nie spadło. Następnie mogliśmy usiąść na stu gwoździach i nic się nie stało. Potem pani położyła na nie baon i deskę. Na to kładła dwie książki telefoniczne i ciężarki. Kiedy położyła ostatni 5- kilogramowy, balon nie wytrzymał i pękł.

      Znowu zabrzmiał głos trąbki i przenieśliśmy się do sali przyrodniczej, gdzie pan zapytał czym różni się szkielet damski od męskiego. Potem dostaliśmy gogle „ pijaka”, które pokazywały jak widzi człowiek z 1,5 promila alkoholu. Na tych zajęciach testowaliśmy swoje zmysły. W sali piątej zwanej pracownią muzyczną mogliśmy przez 30 minut grać na instrumentach. W ostatniej sali „robotikum” były, jak sama nazwa mówi roboty, którymi mogliśmy się bawić. Był też robot Marian, na którym jeździliśmy. Na końcu dostaliśmy obiad. Gdy wychodziliśmy dostaliśmy książki pod tytułem: „ Encyklopedia 100 niewiarygodnych”.

       Obie  klasy szóste uważają wyjazd za udany.

zdjęcia uczniów klas 1...

Opr. Olimpia Siemiątkowska

Kl. 6a

 

 

 

Internetowy Teatr TVP dla szkół

Dzięki nowatorskiemu projektowi „Internetowy Teatr TVP dla szkół”, do którego włączyła się nasza szkoła, nasi uczniowie mogli obejrzeć 22 października 2013 r. transmisję na żywo spektaklu pt.: Calineczka” z Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Projekt ma na celu stworzenie jak najszerszego dostępu do wydarzeń kulturalnych uczniom polskich szkół, urozmaicenie lekcji a przede wszystkim ma zaszczepić w młodych odbiorcach zamiłowanie do teatru. Musical na motywach baśni H. Ch. Andersena wywarł na naszych uczniach ogromne wrażenie.

Zdjęcia...

M. Szuszkowska

 

 

 

 

 

Wycieczka  do Czech

W dniu 18 października pojechaliśmy na wycieczkę do  miasta Bruntal , które leży w Czechach. Wyjechaliśmy o 8 rano i nasza podróż trwała 2 godziny. W tym czasie dużo czasu rozmawialiśmy ze sobą i śmialiśmy się w autobusie z żartów. Po dojechaniu na miejsce poszliśmy do zaprzyjaźnionej szkoły . W jednym z pomieszczeń zostawiliśmy swoje kurtki i  poszliśmy do stołówki na powitalny poczęstunek. Po poczęstunku  podzieliliśmy się na małe grupy i udaliśmy się do  klas w których czekały na nas czeskie dzieci. Zrobiły nam niespodziankę bo przywitały nas  w naszym polskim języku. Później każdy nas  przedstawił się i opowiedział kilka słów o sobie i o swojej rodzinie. Dzieci miały przygotowane  dla nas zadania które musieliśmy wykonać . Po tych zabawach  udaliśmy się na pyszny obiad. Następnie losowaliśmy numerki od 1 do 6 i w ten sposób powstały  mieszane grupy, które miały kolejne zadanie związane z nazwaniem miejsc w Bruntalu i Opolu.  Na  koniec tych zadań grupy prezentowały swoje osiągnięcia . Każdy z nas zostawił po sobie pamiątkę z tego spotkania w postaci odciśniętej dłoni  pomalowanej wcześniej  farbą.  Po wszystkim poszliśmy zwiedzać miasto, po którym oprowadzały nas miejscowe dzieci. Kupiliśmy sobie pamiątki,  niektórzy zjedli szybko hamburgera i wróciliśmy na miejsce zbiórki. Razem z nauczycielami udaliśmy się do szkoły. Po pożegnaniu z miejscowymi dziećmi zjedliśmy jeszcze podwieczorek i udaliśmy się w drogą powrotna do domu. Czechy to ładny kraj i chętnie bym  z klasą tam wróciła i została na zawsze.

Emilia Kopyłowska

 zdjęcia i filmy

 Informacja na stronie czeskiej szkoły tutaj.

Wizyta w Bruntalu

Dnia 17 października 2013 roku uczniowie klas 5a i 5b wraz z nauczycielami PSP24 pojechali do zaprzyjaźnionej szkoły w Bruntalu (Czechy). Wycieczka rozpoczęła się zbiórką pod naszą szkołą o godz. 8:00 , po kilku minutach już jechaliśmy autokarem do Czech. Po dwóch godzinach dotarliśmy na miejsce, gdzie czekali na nas uczniowie z Zakladni Školou . Na powitanie poczęstowano nas pysznym ciastem i sokiem. Po zjedzeniu podzielono nas na dwie grupy i udaliśmy się do klas. Tam Czesi powitali nas w polskim języku i wręczyli naszyjniki z symbolem ich szkoły. Każdy z nas przedstawił się i powiedział parę słów o sobie, dzięki czemu poznaliśmy się bliżej. Czeska nauczycielka podzieliła nas na małe grupy polsko-czeskie, w których musieliśmy wykonać plakaty o okolicach Bruntala. Mimo nieznajomości języków nasza współpraca układała się dobrze. Po zakończeniu pracy każdy z uczniów odcisnął swoją dłoń na bristolu i udaliśmy się na obiad.Później wszyscy razem poszliśmy zwiedzić to piękne miasto. Zobaczyliśmy pałac w Bruntalu, zwiedziliśmy rynek. Nasi koledzy z Czech zaprowadzili nas do sklepów i cukierni, gdzie mogliśmy skosztować miejscowych słodkości. Po spacerze wróciliśmy do szkoły, gdzie czekał na nas podwieczorek. Na zakończenie pożegnaliśmy się z naszymi nowymi przyjaciółmi, wymieniliśmy adresy, emaile i zaprosiliśmy ich do polskiej szkoły. Po dwugodzinnej jeździe autokarem znów byliśmy w Opolu. Wycieczka była udana, prosimy naszą Panią Dyrektor o częstsze takie wyjazdy.

Olga Krawczuk Kl.6a

 

 

 

RAJD   OPOLSKA JESIEŃ

19 października 2013 roku odbył się  „36 Rajd Opolska Jesień” zorganizowany przez PTTK Opole. Mimo, iż była to sobota na dworzec w Groszowicach przyszło  13 uczniów z klasy 3a, 4b i 6a. Trasa prowadziła  z Łosiowa  do Lewina Brzeskiego. Uczestnicy rajdu pokonali drogę około 8 km. Wszyscy szli bardzo dzielnie. Po drodze spotkali wiele interesujących okazów przyrody. Poznali historie i legendy związane z Lewinem Brzeskim. Piękna pogoda sprawiła, że wszyscy byli radośni i uśmiechnięci .

Krystyna Kurus

   zdjęcia

 

 

RESTART A HEART

Dnia 16 pażdziernika 2013 r.  uczniowie naszej szkoły  wzięli udział w akcji bicia rekordu Polski w resuscytacji krążeniowo-oddechowej na największej liczbie fantomów.

Akcja odbyła się w ramach Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca.

Serdecznie dziękuję uczniom kl. IVb: W. Wierzimok, E. Dyga, E. Mathea,  K. Kłosowski   za reprezentowanie naszej szkoły.

Jadwiga Wołk

          

 

 

Dzień Nauczyciela

      14. października w poniedziałek odbył się apel z okazji Dnia Nauczyciela. Przygotowały go klasy 5, 6 i 2a. Prowadzący złożyli życzenia i zaprosili na występ artystyczny o Adamie i Ewie 0raz nauczycielu. Przed występem pani Dyrektor zabrała głos. Jak zawsze mówiła długo, ale z humorem.

       Na scenę wyszli uczniowie, którzy rapując opowiedzieli nam historię polskiego szkolnictwa. Kiedy rozpoczął się występ wszyscy nauczyciele byli wpatrzeni w przebranych uczniów. Improwizacja zaczęła się od stworzenia nieba i ziemi, a potem Adama i Ewy. Gdy Adam i Ewa posłuchali rady Boga i zaludnili ziemię, pojawili się Kain i Abel. Wtedy Bóg zauważył, że jego stworzenie nie jest zbyt dopracowane i postanowił dokonać korekty. W  ten sposób stworzył nauczyciela, który zabrał się za wychowywanie Kaina i Abla. Jednak nieskutecznie, bo pewnego dnia Kain zabił Abla. Bóg gniewając się na nauczyciela wysłał go w piekielne czeluście. Nauczyciel od razu zabrał się za wychowywanie diabelskich dzieci. Diabeł widząc to, że jego dzieci są zbyt posłuszne i grzeczne, wyrzucił go ze swojego królestwa. Gdy wrócił na ziemię, radził już sobie wspaniale wychowując dzieci Kaina, a potem dzieci dzieci Kaina i dzieci ich dzieci. Równocześnie kształcił swoich następców.

        I tak skończyło się przedstawienie, po którym na scenę weszła klasa 2a. Śpiewała ona piosenkę „Drzemał uczeń drzemał”. Później prowadzący rozpatrzyli wraz z nauczycielami skargi uczniowskie. Po nich klasa 5a zaśpiewała piosenkę. Następnie na scenę wyszły cheerleaderki.

     Prowadzący złożyli nauczycielom najserdeczniejsze życzenia i w tak miłym nastroju zakończyliśmy spotkanie.

  zdjęcia

 Youtube

 

Opr.: Olimpia Siemiątkowska

Wiktoria Wolny

Kl. 6a

 

 

 

ABC Wolontariatu

        W dniu 11.10.13r odbyła się konferencja do spraw wolontariatu. Ze szkoły PSP 24 pojechały trzy osoby :Wiktoria Wolny, Jakub Kosiorek i opiekun- Pani Małgorzata Zaraś.

    Rozpoczęcie było o godzinie 10:00 , a zakończenie o 12:30.Wolontariat odbył się naprzeciwko kina Helios w Miejskim Centrum Organizacji Pozarządowych (MCOP).Konferencję prowadziła pani Anna Stocka specjalista do spraw organizacji działań woluntarystycznych z Centrum Edukacji Społecznej we Wrocławiu.

       Na początku warsztatów zapytano nas wszystkich, co to jest motywacja. Każdy odpowiadał tak, jak rozumiał to pojecie. Byli przedstawiciele ze  szkół podstawowych, gimnazja , licea , wolontariusze, a nawet ksiądz. Potem rozmawialiśmy na różne tematy związane z pomocą, wymienialiśmy swe doświadczenia związane z akcjami charytatywnymi, a na końcu wymieniliśmy akcje wolontaryjne znane w Opolu.

        Na samym końcu podziękowano nam  i zaproszono  na poczęstunek.

W sobotę,12.10.2013 odbyły się dla mieszkańców Opola ,,Opolskie Korby”  w hali Okrąglaka, gdzie było mnóstwo atrakcji, np. jazda konna, gra w unihokeja z nagrodami oraz wystawa wozów bojowych Narodowych Sił Rezerwowych.

zdjęcia...

 

Wiktoria Wolny

                                                                                                    Kuba Kosiorek

Kl.6a

 

 

 

Wystawa:  Opole - moje miasto

Na przełomie września i października można było oglądać w szkolnej bibliotece wystawę ekologiczną pt. „Jesteśmy EKO !”. Zaprezentowano tam liczne książki  o tematyce proekologicznej, plakaty zachęcające nas do dbania o środowisko. Uczniowie pisali także listy do Ziemi i wiersze ekologiczne. Uczniowie chętnie oglądali wystawę. Organizatorzy – Samorząd Uczniowski i bibliotekarz szkolny.

Zdjęcia...

M. Szuszkowska

 

 

 

Bajka o Opolu

W lipcu br. roku ogłoszono wyniki konkursu pt: "Bajka o Opolu"

1 - miejsce Michał Dawid  tytuł bajki " O tym jak powstał opolski cement"

Wyróżnienie - Kaja Sołtys "Bajka dla dużych dzieci"

Wyróżnienie - Kamil Oleszycki "Bajka o planecie Opole"

Nagrody wręczone zostały w opolskim Ratuszu - zdjęcia...

                                                                                                                                                         Zygmunt Kurek

 

 

 

Pokazy udzielania pierwszej pomocy

           W dniu 04.10.2013 odbyły sie lekcje pokazowe udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ratownicy z Polskiego Czerwonego Krzyża udzielały instruktażu w udzielaniu pierwszej pomocy a uczniowie klas 4-6 wykonywali ćwiczenia praktyczne co widać na zdjęciach...

                                                                                                                                                  Zygmunt Kurek

 

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2013/14

      2. września 2013 roku w naszej szkole rozpoczął się rok szkolny. Jak co roku zabrała głos Pani Dyrektor. Apel rozpoczął hymn Polski, a potem uczennice z klasy 6b wprowadziły nas do części artystycznej. W pokazach uczestniczyli uczniowie z klas: pierwszej i czwartej. Po apelu osoby prowadzące zaprosiły nas do klas. Tam wychowawcy przedstawili nam plan lekcji oraz wytłumaczyli jak będzie przebiegał ten rok. Kiedy zakończyło się spotkanie  w klasie, wszystkie dzieci wróciły bardzo zasmucone do swoich domów, ponieważ następnego dnia rano musiały wstawać na lekcje do szkoły :-(.

Opr.: Olimpia Siemiątkowska

Wiktoria Wolny

Kl. 6A

   zdjęcia

 

 

Chroń Dziecięce Uśmiechy

   W piękny pogodny dzień w naszej szkole ruszyła akcja ,, Chroń dziecięce uśmiechy”. Na lekcji dostaliśmy książeczki i zaczęliśmy czytać. Dowiedzieliśmy się z nich dużo nowych rzeczy ,na przykład ,że należy żuć gumę bezcukrową. Następnego dnia robiliśmy pracę plastyczną o zdrowym uśmiechu oraz zdrowych zębach. Używaliśmy do tego kartki ,kolorowych gazet, wycinanek i kredek.

Na godzinie wychowawczej wszystko w szczegółach wyjaśniliśmy sobie. Ogłoszono także konkurs o tematyce zdrowotnej. Wszystkie klasy dzielnie się za to zabrały. We wtorek 24.09.2013r. przyjeżdżają do nas lekarze, żeby zrobić przegląd zębów .Szybko rozłożyli gabinety i zaczęli nas przyjmować.

Dostaliśmy także prezenty ,w których były gumy bezcukrowe, szczoteczki,10 procent zniżki na usługi dentystyczne , pastę i plan lekcji. Razem z pomocnikami dentysty kolorowaliśmy kolorowani. Odwiedziła nas także telewizja i zadali nam i pani dyrektor kilka pytań.

Tomek Walerus i Damian Staś

Klasa 6a

Przegląd dentystyczny w naszej szkole

   W dniach 23 i 24 września w naszej szkole odbył się przegląd zębów kl. 1 – 6. Każdy uczeń czekając na swoją kolej kolorował rysunki i bawił się klockami. Przeglądów dokonywali wolontariusze z PCK. Kiedy nadeszła kolej jakiegoś ucznia , zapraszali go do dmuchanego mini gabinetu, gdzie sprawdzali czy danej osoby są zdrowe i czyste. Sprawdzali też, czy w którymś z zębów nie ma próchnicy lub jakiś ubytków. Zadawali rożne pytania -takie ,jak: „Jak często myjesz zęby?”, „Czy używasz czegoś oprócz szczoteczki i pasty?” lub „Jak często chodzisz do dentysty?”.

Po przeglądzie wolontariusze wręczali każdemu z pacjentów paczkę, w której znajdowały się: wyniki badań, szczoteczka do zębów, pasta ELMEX, bezcukrowe gumy do żucia ORBIT i ich reklamę ,a nawet kupon na darmowe przebadanie zębów dla całej rodziny ważny do 31.12.13. Każdemu z uczniów bardzo podobał się przegląd zębów wykonany przez wolontariuszy z Polskiego Czerwonego Krzyża.

Opr.: Wiktoria Wolny

Olimpia Siemiątkowska

Kl. 6a

   zdjęcia