PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA nr 24 w OPOLU

IM. PRZYJAŹNI NARODÓW ŚWIATA

adres: 45627 Opole, ul Gorzołki 4, tel./ fax (077)4563714, e-mail: psp24op@interia.pl

Strona Główna

Z ŻYCIA SZKOŁY

Darmowe liczniki

23. Szkolny Klub "Animals"
 22. Z wizytą u strażaków
 21. Dzień Dziecka w klasach pierwszych
 20. Debata - "Razem dla dobra dziecka"
 19. Obchody Dnia Ziemi
 18. Wojewódzka Kampania "Jestem widoczny -jestem bezpieczny"
 17. Prezentacja projektów edukacyjnych o mniejszościach narodowych w Polsce
 16.Wojewódzka inauguracja programu "Dziewiątka"
 15. Sukcesy sportowe
 14. Kampania "Szkoła bez przemocy"
 13. I Szkolny Konkurs "Śpiewanki-Udawanki"
 12. Bale karnawałowe
 11. Świąteczny kiermasz
 10. Andrzejki w klasach 4 -6
 9. Andrzejki w klasach 1-3
 8. Spotkanie Samorządów Uczniowskich
 7. Apel z okazji Święta Niepodległości
 6. Spotkanie emerytowanych pracowników naszej szkoły
 5. Dzień Edukacji Narodowej
 4. Ślubowanie klas pierwszych
 3. ABC zdrowego odżywiania - program zdrowotny, spotkanie z uczniami klas piątych
 2. Jesteśmy z Anią
 1. Spotkanie z księdzem Janem Piontkiem – misjonarzem pracującym w Togo
     Rok szkolny 2005/2006
     Rok szkolny 2004/2005

Szkolny Klub "Animals"

W ramach szkolnego klubu „Animals” przeprowadzono wśród uczniów klas I-III zbiórkę pieniędzy na potrzeby schroniska dla bezdomnych zwierząt.

Zebrano 40 zł ,za które zakupiono karmę dla kotów.

Udział w tej akcji jest wyrazem wrażliwości na krzywdę bezdomnych zwierząt , a jednocześnie odpowiedzialności za ich los.

!!!!!!!!! DZIĘKUJEMY !!!!!!!!!

 

 Z wizytą u strażaków

           Dnia 23.05.2007r. uczniowie klasy Ia i Ib zwiedzali Straż Pożarną w Opolu. Zapoznano ich z obiektami Straży, sprzętem oraz pracą strażaków. Oprowadzał nas jeden ze strażaków, który podczas spotkania został nagle wezwany do akcji. Wycieczka podobała się nam i wróciliśmy z niej pełni wrażeń i wiadomości.

 do góry

 Dzień Dziecka w klasach pierwszych

Z okazji Dnia Dziecka, w piątek, 1. czerwca uczniowie klasy Ia i Ib wyjechali na imprezę plenerową ,,Kochajmy Dzieci”, która odbyła się na opolskim Placu Wolności. Prezydent Opola przekazał dzieciom symboliczne klucze do miasta. Na scenie oprócz grup tanecznych, wokalnych, pojawili się Kowboje i Indianie. Wzięliśmy udział w międzyklasowym konkursie strojów z Dzikiego Zachodu i zajęliśmy II miejsce. W nagrodę pojedziemy na jednodniową wycieczkę do Western City w Karpaczu. Honorowym gościem tej imprezy był Henryk Chmielewski, autor komiksu ,,Tytus, Romek i A’Tomek”. Impreza bardzo się nam podobała, było wesoło, zabawnie i słodko. Miło spędziliśmy piątkowe przedpołudnie.

do góry

Debata - "Razem dla dobra dziecka"

         W dniu 17.05.br. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 24 w Opolu – Groszowicach odbyła się debata środowiskowa pod hasłem „ Razem dla dobra dziecka ”.

         Temu innowacyjnemu spotkaniu patronował Opolski Kurator Oświaty w Opolu p. Leszek Adam Zając. W debacie zorganizowanej przez dyrekcją i pedagoga szkoły, uczestniczyli przedstawiciele: policji, sądu, MOPR-u, służby zdrowia, parafii św. Katarzyny w Opolu – Groszowicach, szkoły, przedszkoli, rodziców.

  Ożywiona dyskusja rozpoczęta od charakterystyki środowiska pozwoliła na wypracowanie zarysów wspólnych działań na rzecz dzieci i ich rodzin. Tylko czekać na efekty spotkania i twórczej dyskusji. Potrzeb w dzielnicach Groszowice i Metalchem nie brakuje. Tę formę działań polecamy innym dzielnicom.

do góry

"Cegła" - gazetka Samorządu Uczniowskiego PSP 24 w Opolu

Akcja „Śmieciobranie”

Uczniowie naszej szkoły chętnie w kwietniu przystąpili do akcji „śmieciobrania”. Czas realizacji niektórych zadań został wydłużony nawet do grudnia tego

roku. Oto one:

1.   Wychowawcy  prawie wszystkich klas zorganizowali w dniu 20 kwietnia sprzątanie dzielnicy Opola, w której znajduje się szkoła. Każda klasa miała wyznaczony teren, z którego zostały usunięte śmieci.

2.   Klasa VIB przebywająca w tym czasie na „zielonej szkole” w Międzyzdrojach, wyruszając do rezerwatu żubrów była zaopatrzona w worki i rękawiczki. Oprócz spaceru po Wolińskim Parku Narodowym uczniowie zbierali również śmieci napotkane po drodze. W pewnym momencie zrodziła się zdrowa rywalizacja między nimi  kto znajdzie najwięcej śmieci. Znając zasady poruszania się po parkach narodowych zastanawiali się, czy można zejść z drogi w głąb lasu i zabrać to, co wiatr po innych zbędnego przemieścił, czy zostawić zanieczyszczony teren. Pojedynczo schodzili ze szlaku i zbierali papiery oraz plastikowe butelki. Akcja przerodziła się w konkurs, który wygrał Bartek Bednarz. Opiekunami byli Z. Kurek i B. Szwach.

3.   Wzięliśmy udział w XIII Międzyszkolnych Konkursach Ekologicznych organizowanych przez PSP 15. Były to:

·        „Zielone Dni”- konkurs wiedzy ekologicznej dla klas III (opiekun p. J.Hołda),

·        „Zjawisko tęczy- obserwuję, podziwiam, zachwycam się”- konkurs plastyczny dla uczniów kl. IV-VI, wyróżniono w nim pracę Dominiki Zygmunt, kl.IVA (opiekun B.Szwach).

4.   Szkoła przystąpiła do II edycji międzyszkolnego konkursu „Śmieci mniej –Ziemi lżej, Opole 2007”  trwającego do grudnia 2007r. Wszystkie klasy zbierają makulaturę, baterie, puszki, by pod koniec roku, wzorem ubiegłej edycji, osiągnąć podobny sukces. Informacje o konkursie na stronie www..segreguj.opole.pl                                               

 Opracowała:

 Barbara Szwach

 n-l przyrody i sztuki

  do góry                   

Inauguracja Kampanii Wojewódzkiej„Jestem widoczny-jestem bezpieczny”

odbywająca się pod patronatem Wojewody Opolskiego

     13 kwietnia w naszej szkole odbyła się inauguracja Kampanii Wojewódzkiej „Jestem widoczny-jestem bezpieczny”, której organizatorami są : Kuratorium Oświaty w Opolu, PZU Życie S.A., PZU S.A. Oddział w Opolu, Komenda Wojewódzka Policji w Opolu, Polskie Radio Opole. Kampania skierowana jest do uczniów Województwa opolskiego, jej podstawowym celem jest promowanie bezpiecznych zachowań dzieci i młodzieży, zmniejszenie częstości wypadków drogowych.

W uroczystości wzięli udział:

Uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami przygotowali atrakcyjny program artystyczny:

 • uczniowie klas I a i I b śpiewali piosenkę pt. „Witaminki”

 • uczniowie klasy II a śpiewali piosenkę pt. „Będę kierowcą” oraz odegrali scenkę pt. „Jak wróbelek Elemelek leśną dróżką szedł w niedzielę”

 • uczniowie klasy II b recytowali wiersz J. Brzechwy pt. „Na straganie” i śpiewali piosenkę pt. „Ważne pytania” wspólnie z klasa III a i III b.

 • uczniowie klasy VI a, VI b, VI c odegrali scenki śląskie pt. „ O zdrowiu po śląsku”, „O niegrzecznym Beniu”

 •      Na zakończenie uroczystości przedstawiciele policji przekazali uczniom klas I- III podstawowe wiadomości o bezpiecznym ruchu drogowym oraz wyposażyli ich w opaski odblaskowe służące zwiększeniu bezpieczeństwa na drodze.

  Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

                 

  do góry

  Prezentacja projektów edukacyjnych o mniejszościach narodowych w Polsce

       W dniu 28.03.2007r uczniowie klasy VIB zaprezentowali swoim młodszym kolegom z klas IIIA, IIIB i VC swoje prace nad projektem o wybranej mniejszości narodowej w Polsce.

  Każda grupa przygotowała album i krótki występ zakończony podsumowaniem. Uczniowie między innymi usłyszeli piosenkę ukraińską, żydowską i romską, spożywali potrawę żydowską, obejrzeli film o Tatarach zamieszkujących wschodnie rejony Polski i prezentację komputerową o mniejszości czeskiej.

  Po prezentacji uczniowie oglądający wybrali najciekawszy występ. Najwięcej punktów zebrała grupa w składzie: Karol Matejka, Michał Borger, Michał Horodyski, Paweł Stelmaszczyk,  która przygotowała film, . Gościnnie w filmie wystąpił również brat Karola- Józek.

  Kilka zdjęć tutaj.

                                              opracowała:

                                                  Barbara Szwach- wych. kl.VIB

   

  do góry                                       

  WOJEWÓDZKA INAUGURACJA PROGRAMU "DZIEWIĄTKA"

       18 stycznia 2007r. w naszej szkole odbyło się uroczyste wprowadzenie XIII już edycji podręcznika z zakresu bezpieczeństwa " Dziewiątka" .

       W uroczystości tej wzięli udział : Leszek Adam Zając -opolski kurator oświaty, Waldemar Zadka - kierownik referatu polityki edukacyjnej reprezentujący Marszałka Województwa Opolskiego, Zenon Rudkowski - pełnomocnik wojewody ds. bezpieczeństwa, Henryk Dojka z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, Jerzy Roszkowiak - z-ca naczelnika Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Opola, Alicja Ościłowska z Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego, Waldemar Kraśnikiewicz- starszy wizytator z kuratorium oświaty.

  Na tę uroczystość nasi uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali program artystyczny. Były oklaski, nagrody i uśmiechy.

  Podręcznik " Dziewiątka" adresowany jest do uczniów klas trzecich. Przybliża on wiedzę dzieciom na temat występujących zagrożeń, które mogą napotkać oraz kształtować i modelować ich właściwe postawy i nawyki. Wskazuje on także rodzicom kategorie zagrożeń, na które narażone są ich dzieci.

  Link do KWP w Opolu

  Oprac.

  M. Choma - pedagog szkolny

  do góry

  SUKCESY SPORTOWE

 • Mistrzostwa Opola w indywidualnych biegach przełajowych(02.10.2006)

 • IV m-ce – Beata Garbas

  V m-ce – Grzegorz Reisebucher

  VI m-ce – Daniela Widera

 • Mistrzostwa Opola w sztafetowych biegach przełajowych(19.10.2006)

 • III m-ce – dziewczęta: Aleksandra Bazelak

  Ewa Fister

  Marta Łacny

  Sara Ożańska

  Daniela Widera

  Beata Garbas

  Joanna Jurkiewicz

  Jagoda Nakonieczna

  Katarzyna Wierzbicka

  III m-ce - chłopcy : Grzegorz Reisebucher

  Daniel Skorupa

  Denis Stupak

  Roman Warwas

  Dawid Wolny

  Paweł Podżus

  Kamil Michalski

  Patryk Gerc

  Marcin Pietruszka

 • Mistrzostwa Opola W mini koszykówce dziewcząt:

 • I m-ce w rozgrywkach grupowych (03.112006)

  IV m-ce w finale miejskim(16.11.2006)

  Aleksandra Bazelak

  Ewa Fister

  Marta Łacny

  Kasia Blacha

  Beata Garbas

  Jagoda Nakonieczna

  Agnieszka Banaś

  Anna Marczykowska

  Karolina Wielgosz

  Sara Ożańska

  Daniela Widera

  Beata Bernhard

  Paula Stachowicz

  Natalia Dziadosz

  Najlepsza zawodniczka w zespole: Beata Garbas

 • Mistrzostwa Opola w halowej piłce nożnej chłopców

 • I m-ce w rozgrywkach grupowych(21.11.2006)

  III m-ce w finale miejskim(29.11.2006)

  Marcin Zaraś

  Daniel Skorupa

  Grzegorz Reisebucher

  Damian Kotwica

  Karol Matejka

  Marcin Pietruszka

  Michał Idziak

  Jan Fiec

  Dawid Wolny

 • Mistrzostwa Opola w mini piłce siatkowej

 • Dziewczęta – III m-ce w rozgrywkach grupowych(05.12.2006)

  Chłopcy – III m-ce w rozgrywkach grupowych(06.12.2006)

  Mistrzostwa Opola w mini piłce ręcznej chłopców

  II m-ce w rozgrywkach grupowych(14.02.2007)

  III m-ce w półfinale(16.02.2007)

  Daniel Skorupa

  Grzegorz Reisebucher

  Paweł Podżus

  Roman Warwas

  Kamil Michalski

  Dawid Wolny

  Marcin Zaraś

  Denis Stupak

  Damian Kotwica

  Michał Idziak

  Jan Fiec

 • Mistrzostwa Opola w mini piłce ręcznej dziewcząt:

 • I m-ce w rozgrywkach grupowych(20.02.2007)

  Aleksandra Bazelak

  Marta Łacny

  Kasia Blacha

  Beata Garbas

  Jagoda Nakonieczna

  Joanna Jurkiewicz

  Sara Ożańska

  Daniela Widera

  Karolina Panic

  Paula Stachowicz

  Natalia Dziadosz

 • II turniej uczniów klas IV szkół podstawowych z okazji „Dnia Piłkarza”

 • II m-ce Maciej Kyć

  Bartek Sobczyński

  Tomasz Okos

  Tomasz Horodyski

  Dawid Stupak

  Daniel Wolny

  Piotr Wiśniowski

 • I uliczny bieg niepodległości(11.11.2006)

 • II m-ce Tomasz Łacny

  IV m-ce Grzegorz Reisebucher

  IV m-ce Daria Puscz

  IV m-ce Joanna Jurkiewicz

 • Międzyszkolny turniej dziewcząt „Ferie z piłką ręczną” w ramach akcji „Biała Zima w mieście – Opole2007” (29.01.2007)

 • I m-ce Beata Garbas

  Karolina Panic

  Paula Stachowicz

  Sara Woźniak

  Sara Ożańska

  Katarzyna Blacha

  Aleksandra Bazelak

  Daniela Widera

  Natalia Dziadosz

  Najlepsza zawodniczka w zespole: Beata Garbas

 • Międzyszkolny turniej chłopców „Ferie z piłką ręczną” w ramach akcji „Biała Zima w mieście – Opole2007” (30.01.2007)

 • I m-ce Daniel Skorupa

  Grzegorz Reisebucher

  Paweł Podżus

  Roman Warwas

  Kamil Michalski

  Dawid Wolny

  Marcin Zaraś

  Denis Stupak

  Damian Kotwica

  Michał Idziak

  Jan Fiec

  Patryk Kurpierz

  Najlepszy zawodnik w zespole: Grzegorz Reisebucher

   

  do góry

  KAMPANIA „SZKOŁA BEZ PRZEMOCY”

  W I SEMESTRZE ROKU SZKOLNEGO 2006/2007

   

  Skład zespołu ds. kampanii „Szkoła bez przemocy”:

  M. Choma, M. Greffling, Jolanta Hołda, S. Wojciechowska-Szul.

  08. 09. 2006 – otrzymaliśmy informację z Urzędu Miasta zachęcającą do udziału w ogólnopolskiej kampanii „Szkoła bez przemocy”. Naczelnik Wydziału Oświaty p. Irena Koszyk przedstawiła w niej warunki uczestniczenia w kampanii i korzyści wynikające z przystąpienia do niej.

   

  18. 09. 2006 – wysłaliśmy formularz przystąpienia do akcji.

  09. 10. 2006 – otrzymaliśmy drogą e-mailową potwierdzenie przystąpienia do kampanii „Szkoła bez przemocy”.

  12. 10. 2006 – wysłaliśmy zgłoszenie chęci uczestnictwa w ogólnopolskiej konferencji „Szkoła bez przemocy”.

  Niestety nie zakwalifikowaliśmy się do udziału w konferencji z powodu braku miejsc (decydowała kolejność zgłoszeń).

  Materiały z konferencji znajdują się w segregatorze „Szkoła bez przemocy”.

  18. 10. 2006 – otrzymaliśmy informację o możliwości przystąpienia do konkursu na projekty działań szkół zapobiegające i przeciwdziałające przemocy i agresji. Celem konkursu jest wspieranie szkół uczestniczących w kampanii w prowadzeniu działań przeciwdziałających przemocy i agresji oraz promocja dobrych praktyk w tym zakresie.

  W każdym województwie przyznane zostaną 4 nagrody o wartości 5000 zł. Nagrody otrzymają formę usług edukacyjnych lub psychologiczno-pedagogicznych np. warsztaty dla nauczycieli, zajęcia dla uczniów, doradztwo dla szkoły itp.

  26. 10. 2006 – odbyło się spotkanie zespołu ds. kampanii „Szkoła bez przemocy” w składzie: A. Prokopowicz, A. Grzesik, M. Choma, M. Greffling, S. Wojciechowska-Szul.

  W trakcie spotkania:

  Przeanalizowano kodeks „Szkoły bez przemocy”.

  Zdecydowano, że wskazania poszczególnych punktów kodeksu należy zdiagnozować tj. ustalić dotychczasowe działania oraz słabe i mocne strony szkoły (analizy dokonały wyznaczone osoby do 17. 11. 2006 w oparciu o opracowane punkty: A. Grzesik, M. Choma, S. Wojciechowska-Szul, M. Greffling, J. Wołk, M. Nokiel, J. Hołda, J. Lubera, K. Kaszubska).

  Opracowany materiał należy przedyskutować na radzie pedagogicznej celem określenia dalszych zadań do realizacji.

  Omówiono zasady przystąpienia szkoły do konkursu na projekt działań zapobiegający i przeciwdziałający przemocy i agresji.

  Ustalono, że szkoła przystąpi do konkursu projektem „TAK dla UCZCIWOŚCI”.

  Postanowiono zgłosić szkołę do audytu sytuacji w szkole oraz występowania na jej terenie przemocy i agresji.

  27. 10. 2006 – zgłosiliśmy naszą szkołę do przeprowadzenia audytu przez niezależną komisję (21. 11. 2006 otrzymaliśmy informację, że nie zostaliśmy wylosowani do przeprowadzenia audytu w tym roku szkolnym).

  23. 11. 2006 – odbyło się kolejne spotkanie zespołu ds. kampanii „Szkoła bez przemocy”, podczas którego zapoznaliśmy się z materiałami wypracowanymi przez uczniów i nauczycieli. Został również opracowany projekt działań profilaktycznych „TAK dla UCZCIWOŚCI”.

  24. 11. 2006 – otrzymaliśmy informację o konkursie na projekt koszulek promujących ideę kampanii „Szkoła bez przemocy” (nagroda główna – iPOD, kolejne 10 miejsc – gry komputerowe; każdy nagrodzony uczestnik otrzyma również koszulkę z własnym projektem). Wysłaliśmy projekt Anny Szaforz z klasy V a.

  28. 11. 2006 – odbyła się rada pedagogiczna, której jednym z punktów było omówienie kampanii „Szkoła bez przemocy”. Pani dyrektor A. Prokopowicz przedstawiła harmonogram działań wynikający z Uchwały Rady Ministrów nr 186/2006 z dn. 7. 11. 2006 w sprawie działań administracji rządowej przeciwko przemocy w szkołach i placówkach oświatowych.

  Pani dyrektor omówiła również zadania wynikające z faktu przystąpienia szkoły do kampanii „Szkoła bez przemocy”. Przedstawiła „Kodeks szkoły bez przemocy”, który może stanowić punkt wyjścia do dyskusji w klasach na temat przeciwdziałania przemocy i wypracowania materiałów na radę pedagogiczną 5. 12. 2006.

  05. 12. 2006 – odbyła się rada pedagogiczna poświęcona bezpieczeństwu dzieci, w której uczestniczyli przedstawiciele Rady Rodziców, Rady Pedagogicznej oraz pracownicy administracji i obsługi PSP nr 24 w Opolu.

  Porządek rady:

  Przedstawienie aktualnej sytuacji w zakresie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży z PSP nr 24 w Opolu; diagnoza.

  Prezentacja wniosków rodziców, uczniów i Rady Pedagogicznej.

  Dyskusja.

  Przedstawienie założeń strategii.

  Praca w grupach – opracowanie propozycji i wniosków dotyczących strategii.

  Powołanie zespołów do dalszej pracy.

  Następnie p. J. Pawlak i p. Z. Kurek w oparciu o planszę informacyjną wykonaną przez p. D. Kondzielę oraz prezentację multimedialną przedstawili zalety broszury „Jak radzić sobie z przemocą” wydaną przez organizatorów kampanii „Szkoła bez przemocy”.

  P. pedagog M. Choma przedstawiła „Kierunki programowe w zakresie wspomagania szkół i przedszkoli miasta Opola w realizacji zadań opiekuńczo-wychowawczych”. Szczególną uwagę zwróciła na przewidywane w „Kierunkach polityki oświatowej miasta Opola na lata 2006 – 2010” zadania szkoły w zakresie wychowania, opieki i pomocy społecznej i edukacji prozdrowotnej. Podkreśliła konieczność współdziałania wszystkich instytucji działających na terenie miasta, które wspomagają szkołę w wychowaniu dzieci i młodzieży.

  Kolejnym punktem rady było przedstawienie przez p. J. Luberę wyników ankiet przeprowadzonych wśród uczniów klas IV-VI nt. „Czy nasza szkoła jest przyjazna uczniom?”. Prezentacja multimedialna przygotowana przez p. A. Oleszczuk-Biernacką i p. P. Gregoriusa ułatwiła zebranym należyty odbiór wyników ankiety.

  Z analizy odpowiedzi uczniów wynika, że uczniowie w naszej szkole czują się bezpiecznie, rzadko zdarzają się sytuacje niebezpieczne oraz, że nasi uczniowie zawsze mogą liczyć na pomoc i wsparcie nauczycieli, wychowawców i pedagoga szkolnego.

  Następnie p. M. Choma przedstawiła wyniki ankiety przeprowadzonej wśród przedstawicieli rodziców; wskazują na to, że szkoła dobrze spełnia swoje zadania wychowawcze; większość uczniów zachowuje się uprzejmie i kulturalnie, a przypadki agresji i przemocy wśród uczniów zdarzają się rzadko. Większość rodziców wyraziła swoje poparcie dla utworzenia szkół o specjalnym rygorze dla uczniów trudnych.

  Następnym punktem było przedstawienie wniosków rodziców, uczniów oraz Rady Pedagogicznej:

  Wnioski klas I-III (J. Wołk, J. Hołda):

  Rozmawiaj z rodzicami o wydarzeniach w szkole (tych miłych, jak i nieprzyjemnych),

  Nie siedź cicho i biernie,

  Rozmawiaj z nauczycielami,

  Krzycz, jeśli widzisz, że komuś dzieje się krzywda,

  Jeżeli widzisz smutną osobę, powiadom wychowawcę,

  Starajmy się integrować z grupą,

  Nie chodźmy w pojedynkę, zawsze w grupie,

  Alarmuj, skontaktuj się przez komórkę, jeżeli widzisz coś niepokojącego, Pamiętaj o uśmiechu i życzliwości.

  Wnioski klas IV-VI (J. Lubera):

  Najczęściej wymienianym sposobem radzenia sobie z przejawami agresji, szczególnie podczas przerw międzylekcyjnych jest zgłaszanie problemu nauczycielowi dyżurującemu,

  Wielu uczniów postuluje, aby wzrosła częstotliwość spotkań z rodzicami. Podczas nich będą omawiane bieżące problemy wychowawcze.

  Uczniowie domagają się wprowadzenia surowszych kar dla dzieci, które zachowują się agresywnie,

  Uczniowie chcieliby, aby przejawy dobrego wychowania były nagradzane i nagłaśniane,

  Pojawia się wielokrotnie pomysł monitorowania korytarzy, pracowni, a nawet ubikacji,

  Podejmowanie podczas godzin wychowawczych tematyki dotyczącej wzajemnego poszanowania oraz organizowanie spotkań z policjantem,

  Pojawił się pomysł uczestniczenia uczniów w niektórych zebraniach dla rodziców.

  Wnioski Rady Rodziców:

  Na początku roku szkolnego (do 15. 09) przeprowadzać ankiety diagnozujące klimat klasy,

  Przed zakończeniem roku szkolnego diagnozować klimat szkoły,

  Częściej stosować kary na forum klasy i szkoły, wskazywać winnych po nazwisku,

  Kontynuować spotkania uczniów z policjantem,

  Zgłaszać na policję przypadki agresji, kiedy zostały wyczerpane wszystkie działania wychowawcze ze strony szkoły,

  Założyć „szkolną skrzynkę problemów” dostępną dla wszystkich uczniów,

  Zachęcać uczniów i rodziców do odważnego i otwartego mówienia o zachowaniach niepożądanych społecznie,

  Zobowiązać dzielnicowego do systematycznych wizyt w szkole,

  Rodzice oczekują bardziej intensywnej współpracy ze szkoła ze strony policji, MOPRu, Sądu, MPPP,

  Na bieżąco monitorować problem bezpiecznego korzystania z toalet szkolnych,

  Kontynuować pracę z ofiarami przemocy, dziećmi zahamowanymi, nieśmiałymi, odrzuconymi przez grupę,

  Każdy problem wychowawczy omawiać na bieżąco w zespole klasowym i stosować adekwatne do przewinienia sankcje,

  Zwiększyć czujność pracowników szkoły na osoby przychodzące z zewnątrz,

  Prowadzić pedagogizację rodziców nt. zagadnień związanych ze zjawiskiem przemocy – sprawcy i ofiary,

  W ramach zadośćuczynienia za łamanie zasad Kontraktu Szkolnego zlecić prace społeczne.

  Wnioski Rady Pedagogicznej:

  Konsekwentnie przestrzegać procedur obowiązujących w szkole,

  Angażować w większym stopniu rodziców i pracowników niepedagogicznych do udziału w imprezach oświatowych, kulturalnych i sportowych,

  Podjąć działania wychowawcze z zakresu dnia codziennego,

  Dokumenty regulujące „życie szkoły” współtworzyć z rodzicami i uczniami,

  W szkolnym systemie przeciwdziałania przemocy ująć obowiązujące normy, procedury działania, procedury współpracy wszystkich zainteresowanych w zakresie rozwiązywania konfliktów oraz reagowania wobec przejawów i przemocy,

  Każdy pracownik szkoły przyjmie za swój obowiązek reagowanie nawet na najmniejszy przejaw agresji,

  W szkolnym WDN stale uwzględniać tematykę związaną z profilaktyką zachowań niepożądanych,

  Kontynuować pracę profilaktyczną z uczniami w zakresie umiejętności psychologicznych i społecznych, opracować projekty i pozyskiwać środki ze źródeł pozaszkolnych,

  Wspólnie z rodzicami opracować „Strategię przeciwdziałania przemocy – bezpieczna szkoła” dla naszej placówki,

  W zdecydowany sposób reagować na opieszałość lub brak zainteresowania ze strony instytucji i organizacji działających w środowisku pozaszkolnym na rzecz dzieci i młodzieży,

  W regulaminie oceniania zachowania wprowadzić dodatkowe punkty za pozytywne zachowania i postawy,

  Zamienić dotychczasowe zeszyty uwag na zeszyty opinii o zachowaniu uczniów; odnotowywać przede wszystkim zachowania pozytywne.

  Po burzliwej dyskusji, pani dyrektor A. Prokopowicz przedstawiła priorytety „Strategii przeciwdziałania przemocy”:

  Brak przyzwolenia, akceptacji dla zachowań społecznie niepożądanych,

  Obowiązująca całą społeczność szkolną konsekwencja w działaniu przeciw przemocy i agresji,

  Systematyczna praca wychowawcza, skierowana na cel, jakim jest zbudowanie bezpiecznej szkoła bez przemocy,

  Wsparcie ze strony rodziców, organizacji, jednostek, instytucji i służb działających wśród dzieci i młodzieży.

  Następnie wszyscy zgromadzeni pracowali w grupach (w każdej znalazł się nauczyciel, rodzic, pracownik niepedagogiczny). Zadaniem grup było dopasowanie wniosków do poszczególnych priorytetów strategii. W ten sposób została zapoczątkowana współpraca mająca na celu podjęcie wspólnych, ukierunkowanych działań wychowawczych.

  Powołano zespół ds. opracowania strategii działań profilaktycznych zapobiegających przemocy w PSP nr 24:

  A. Prokopowicz, M. Choma, M. Greffling, J. Lubera, M. Ludynia, J. Wołk, S. Wojciechowska-Szul, J. Hołda, B. Lenarczyk, Skibiński.

  Powołano zespół ds. wypełnienia ankiety dotyczącej spraw związanych z przemocą i agresją:

  A. Prokopowicz, M. Choma, M. Greffling, S. Wojciechowska-Szul, E. Ulbrich, A. Oleszczuk-Biernacka.

  14. 12. 2006 – wysłaliśmy zgłoszenie do konkursu, opisujące projekt działań profilaktycznych promujących zachowania pozytywne, prospołeczne pod wspólnym tytułem „TAK dla UCZCIWOŚCI”.

  18. 01. 2007 – odbyła się uroczysta prezentacja XIII edycji „Dziewiątki”. OPOLSKA POLICJA RADZI... TAK JEST BEZPIECZNIEJ. JUŻ PO RAZ 13 POLICUŚ UCZY DZIECI JAK MAJĄ SIĘ ZACHOWAĆ W NIEBEZPIECZNYCH SYTUACJACH.

  W uroczystości wzięli udział: Waldemar Zadka – Kierownik Referatu Polityki Edukacyjnej reprezentujący Marszałka Województwa Opolskiego; Leszek Adam Zając – Opolski Kurator Oświaty; Zenon Rudkowski – Pełnomocnik Wojewody Opolskiego ds. Bezpieczeństwa; Henryk Dojka z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego; Alicja Ościłowska z Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego; Waldemar Kraśnikiewicz z Kuratorium Oświaty; Jerzy Roszkowiak z Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego.

  Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami (E. Ulbrich, J. Hołda, J. Kościanowska, J. Lubera, B. Szwach) przygotowali krótki spektakl w gwarze śląskiej nt. agresji oraz montaż słowno –muzyczny nt. przeciwdziałania przemocy. Występy wzbudziły zachwyt wśród zaproszonych gości.

  Na czas prowadzenia kampanii „Szkoła bez przemocy” został założony specjalny segregator, w którym znajdują się:

  zapisy spotkań zespołu ds. kampanii,

  szczegółowy opis działań wykonywanych przez społeczność szkolną w ramach kampanii,

  duplikaty dokumentów wysłanych do organizatora,

  szczegółowy opis zasad przeprowadzania kampanii,

  materiały edukacyjne (scenariusze lekcji dla klas I-VI, jak rozpoznać ofiary przemocy, niezbędnik dla nauczyciela „„Jak radzić sobie z przemocą” wydaną przez organizatorów kampanii „Szkoła bez przemocy”, kodeks – kolorowanka),

  opis polecanych publikacji,

  zestaw artykułów nt. agresji i przemocy w szkole,

  zapis czatu z ekspertem z Rady Programowej p. Ewą Czemierowską – „Czy szkoła Twojego dziecka jest szkołą bez przemocy?” (05. 01. 2007),

  zapis czatu z p. Magdeleną Grudziecką – mediatorką z Polskiego Centrum Mediacji (09. 01. 2007).

  Szczegółowe informacje nt. kampanii „Szkoła bez przemocy” znajdują się również na stronach internetowych:

  www.szkolabezprzemocy.pl

  www.nto.pl/szkolabezprzemocy

  OPRACOWAŁA: S. WOJCIECHOWSKA-SZUL

  do góry

   

  I SZKOLNY KONKURS „ŚPIEWANKI- UDAWANKI”

  Dnia 24 stycznia 2007r w naszej szkole odbył się I Szkolny Konkurs „Śpiewanki-Udawanki”

  W konkursie mogli uczestniczyć uczniowie klas I – III.

  Każda klasa typowała 3 propozycje (utwory) prezentowane przez solistów lub zespół (dowolna liczba uczniów).

  Organizatorzy:

  A. Kochanowska

  A. Oleszczuk- Biernacka

  j. Wołk

  Reprezentanci klas:

  KL.Ia

  1.Dominika Dycewicz – „Składanka”- Crazy Frog

  2.Radek Rogowski,Pascal Dyga, Jakub Tomanik- „Maciek Maleńczuk”

  Kl. Ib

  1.Ania Jambor – „Dżaga”- Doda z zespołem Virgin

  Kl. IIa

  1.Zuzia Rybak, Daria Olszewska, Patrycja Bartnicka – „Dżaga” – Doda z zespołem Virgin

  2.Wiktoria Kupisz, Marta Dąbrowska –„I want what....” – Blog 27

  Kl.IIb

  1.Nicola Stokłosa - „Złota brama” – Beata Kozidrak

  Kl.IIIa

  1.Ola Wilk, Natalia Obrycka, Paweł Psiuk – Blog 27

  2.Konstancja Przybylska, Karolina Polan, Weronika Wolny, Natalia Obrycka –„ Noting in this world” – Paris Hilton

  Kl. IIIb

  1.Paulina Nowak, Paulina Ilukiewicz, Paulina Bielang, Patrycja Woźniak, Karolina Pierzchała, Szymon Rother, Magda Drej – „Szansa”- Doda

  2.Ola Nessman, Paulina Nowak, Paulina Ilukiewicz, Paulina Bielang, Karolina Pierzchała –  „Pozwól żyć” – Gosia Andrzejewicz

  Występy uczniów oceniało jury w składzie:

  Alicja Kochanowska

  Aneta Teper-Ćwirko

  Jury w kategoriach klas pierwszych, drugich i trzecich najwyżej oceniło występ:

  Kl. Ia Radka Rogowskiego, Pascala Dygi, Jakuba Tomanik – piosenka Maćka Maleńczuka

  Kl.IIa Zuzii Rybak, Darii Olszewskiej, Patrycji Bartnickiej –„Dżaga” Doda

  Kl. IIIa Konstancji Przybylskiej, Karoliny Polan, Weroniki Wolny, Natalii Obryckiej „ Noting in this world”- Paris Hilton

  Wszystkim uczestnikom i ich wychowawcom serdecznie dziękujemy za wysiłek włożony w przygotowaniu występu.

  J. Wołk

  Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

  do góry

   

  BAL KARNAWAŁOWY

         Dnia 17 stycznia 2007r jak co roku bawiliśmy się na zabawie karnawałowej w Młodzieżowym Domu Kultury. Impreza została zorganizowana przez Gospodarza Szkoły klasę Ib wraz z wychowawcą Jadwigą Wołk. Bawiliśmy się przy znanych utworach muzyki disco. Zabawę urozmaicono nam licznymi i ciekawymi konkursami.
  Jak zwykle rodzice wykazali się wielką pomysłowością w przygotowaniu strojów dla swoich pociech za co im serdecznie dziękujemy.
  Bawiliśmy się wspaniale.Wszyscy wróciliśmy zmęczeni, pełni wrażeń.
  Do zobaczenia za rok na kolejnej zabawie karnawałowej.
  Zdjęcia do zobaczenia tutaj.
                                                                                                                                                                                                 Opracowała: Jadwiga Wołk
   

       Dnia 12.01.2007r. uczniowie klas czwartych pojechali na bal karnawałowy do MDK-u . W balu uczestniczyły klasy : 4a, 4b, 4c wraz z opiekunami.

  Podczas zabawy odbywały się pokazy strojów, konkursy tańców, na końcu uczniowie otrzymali pyszny poczęstunek. Wszyscy doskonale się bawili i nikt nie chciał wracać ….W przyszłym roku uczniowie planują również pojechać na wspólną zabawę, podczas której uczą się współpracy i integracji.

  SZKOLNI REDAKTORZY

  do góry

  Świąteczny kiermasz

         W połowie grudnia zorganizowano w szkole kiermasz świątecznych gadżetów. Poszczególne klasy przygotowały swoje stoiska z ciastami i świątecznymi ozdobami. W akcję sprzedaży włączyli się również Rodzice. Cały dochód w kwocie 316,38 zł wpłacono na konto szkoły w Affem Kabye (Togo). Tym razem klasa V c osiągnęła najlepszy wynik (113,12 zł).

                                                                                           Opracowała

                                                                                           Barbara Szwach

  do góry

  JAK BYŁO NA ANDRZEJKACH???

  DNIA 27.11. 2006 ROKU W SZKOLE PSP 24 ODBYŁA SIĘ DYSKOTEKA ANDDRZEJKOWA, KTÓRĄ ZORGANIZOWAŁ SAMORZĄD UCZNIOWSKI. UCZNIOWIE KLAS 4-6 PRZYGOTOWALI WROŻBY, DEKORACJĘ , POCZĘSTUNEK ORAZ RÓŻNE KONKURSY ANDRZEJKOWE. SAMORZĄD UCZNIOWSKI ZADBAŁ O NAGŁOŚNIENIE ORAZ SALĘ NA ZABAWĘ. WSZYSCY ŚWIETNIE SIĘ BAWILI, W TRAKCIE BALU UCZNIOWIE WYBRALI KRÓLA I KRÓLOWĄ BALU. KRÓLEM BALU ZOSTAL WYBRANY KAROL MATEJKA, A KRÓLOWĄ ZOSTAŁA MARTA FILECKA. DYSKOTEKA SKOŃCZYLA SIĘ O GODZ. 19.00, CHOCIAŻ WSZYSCY CHCIELI BAWIĆ SIĘ DO RANA….

  PO ZABAWIE UCZNIOWIE CHĘTNIE POSPRZĄTALI PO SOBIE. NAUCZYCIELE OPIEKUJACY SIĘ UCZNIAMI NIE MIELI ZADNYCH PROBLEMÓW, PONIEWAŻ UCZNIOWIE PSP 24 UDOWODNILI IM, ŻE POTRAFIĄ ŚWIETNIE SIĘ BAWIĆ!

  SZKOLNI REDAKTORZY

   

  do góry

   

  Zabawa andrzejkowa w klasach 1-3

         Dnia 30 listopada2006r. w klasach 1–3 odbyła się zabawa andrzejkowa połączoną z wieczorem wróżb. Imprezę przygotowała klasa 3b z wychowawczynią oraz Samorząd Uczniowski pod opieką p. Joli Hołdy. Goście przybyli licznie i bawili się wyśmienicie.

  Impreza udała się dzięki obecności i pomocy wychowawczyń klas 1–3 za co organizatorzy serdecznie dziękują.

  Jolanta Kościanowska

   

  Zdjęcia z zabawy – tutaj!

  do góry

  Spotkanie samorządów uczniowskich

  W dn. 28-30. 11.2006r. odbyła się V Konferencja Samorządów Uczniowskich . Szkołę PSP 24 reprezentowały uczennice kl. 6b należące do SU: Beata Garbas, Joanna Jurkiewicz, Ania Marczykowska oraz opiekun SU Jolanta Lubera. Spotkanie rozpoczęło się wykładem dr Krzysztofa Wojcieszka na temat pasji i zainteresowań uczniów. Zapoznano również wszystkich zgromadzonych z wynikami ankiet dotyczących zainteresowań uczniów opolskich szkół. W kolejnych dniach zostały zorganizowane warsztaty tematyczne i interaktywne dla członków SU. Uczennice PSP nr 24 wspólnie z uczniami szkół PSP 26 oraz ,, Naszej Szkoły” ułożyli projekt imprezy na temat motoryzacji. Uczniowie szkół wspólnie ustalili przebieg imprezy oraz tytuł: JEŻDŻĘ MOTOREM, JEŻDŻĘ ROWEREM- JESTEM RAJDEREM. Konferencja SU uświadomiła uczniom, że warto rozwijać swoje pasje i zainteresowania oraz warto angażować wszystkich uczniów szkoły w różnego rodzaju akcje oraz konkursy.

  SZKOLNI REDAKTORZY

  do góry

   Apel z okazji Święta Niepodległości

      10 listopada 2006 r.  odbył się apel z okazji Święta Niepodległości. Podczas apelu wystąpili uczniowie klasy 4b i chór szkolny. W czasie uroczystości zostały wręczone  przez dyrektora szkoły A. Prokopowicz i nauczyciela j. polskiego J. Luberę dyplomy uczestnikom konkursu recytatorskiego "Polska poezja patriotyczna".

  Zdjęcia z apelu - tutaj!

  do góry

  Spotkanie z okazji Dnia Edukacji Narodowej

           W dniu 16.10.2006 roku Gospodarze Szkoły – klasa VI b i II a przygotowali spotkanie dla wszystkich pracowników szkoły z okazji przypadającego w dniu 14 października Dnia Edukacji Narodowej.

         Po części oficjalnej podczas której wręczono odznaczenia i nagrody nauczycielom wyróżniającym się w swojej pracy wszyscy obejrzeli występ chóru szkolnego, kabaretu „Szpila”, w czasie którego uczniowie klasy VI b cytowali wiersze, śpiewali piosenki i wypowiadali się o pracy nauczycieli w sposób humorystyczny. Wiersz dla nauczycieli i piosenkę przygotowali uczniowie klasy II a.

        Po wspólnym spotkaniu uczniów i nauczycieli w sali gimnastycznej wszyscy pracownicy szkoły zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez rodziców klasy II a.

  Zdjęcia z uroczystości tutaj.

  Opracowała

  Barbara Szwach

  Agata Oleszczuk-Biernacka

     do góry

  Ślubowanie uczniów klas pierwszych

         Dnia 18 X 2006 w Publicznej Szkole Podstawowej nr 24 w Opolu odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. W uroczystości brali udział uczniowie klas pierwszych, którzy otrzymali pamiątkowe dyplomy i birety.

  Całość spotkania przygotowali uczniowie  klas trzecich, zaś nad przebiegiem czuwały wychowawczynie J.Kościanowska i J. Hołda. Świadkami tej pamiętnej chwili byli rodzice, dziadkowie i przyjaciele dzieci. Honorowym gościem była w-ce dyrektor mgr A.Grzesik, która dokonała pasowania naszych uczniów.

  Po części oficjalnej odbyło się spotkanie uczniów z rodzicami i wychowawcami przy słodkim poczęstunku.

  Zdjęcia tutaj.

  do góry

  JESTEŚMY Z TOBĄ, ANIU...

  Dnia 24 października 2006 roku w PSP 24 odbył się uroczysty apel , w czasie którego uczniowie uczcili minutą ciszy tragiczną śmierć Ani, uczennicy Gimnazjum nr 2 w Gdańsku. Pani dyrektor i pani pedagog apelowaly do uczniów, aby nigdy taka sytuacja więcej się nie powtórzyła , aby nie być obojętnym wobec krzywdy innych ludzi. Po apelu wychowawcy przeprowadzili lekcje na temat: Jak walczyć z przemocą? Uczniowie oraz nauczyciele byli i są wstrząśnięci tragedią Ani. W tym dniu zostały odwołane wszystkie imprezy szkolne, uczniowie zachowywali się przykładnie .

  SZKOLNI REDAKTORZY

  do góry

  Spotkanie z księdzem Janem Piontkiem – misjonarzem pracującym w Togo

        W ubiegłym roku szkolnym przystępując do konkursu „Mój szkolny kolega z Afryki” nawiązaliśmy kontakt z polskim misjonarzem Janem Piontkiem pracującym w Togo. Szukaliśmy wtedy  szkoły, której moglibyśmy finansowo pomóc, organizując wśród uczniów naszej szkoły szereg akcji charytatywnych. Pierwsze pieniążki wysłaliśmy z końcem marca 2006r. Otrzymaliśmy drogą internetową od księdza wiele ciekawych informacji o szkole i szkolnych kolegach mieszkających w miejscowości Affem Kabye w Togo.

       Z początkiem roku szkolnego przeprowadziliśmy w naszej szkole pierwszą akcję charytatywną. Udało nam się zebrać 260 złotych do dnia 25.09. Szukaliśmy również najbardziej „misyjnej” klasy w szkole. Taką klasą została klasa VI b, drugie miejsce otrzymała klasa Va, trzecie- klasa IVb.

       W dniu 27.09.2006r w naszej szkole gościł ksiądz- misjonarz Jan Piontek. Opowiadał o swojej pracy, opiece nad szkołą w Affem Kabye, uczniach- rówieśnikach naszych uczniów. Później odpowiadał na pytania uczniów. Naszych uczniów interesowały przedmioty nauczane w Togo, terminy roku szkolnego, a nawet to, co ich koledzy jedzą, kiedy i w jakich warunkach się uczą w szkole. Na zakończenie spotkania przedstawiciele klasy VIb wręczyli zebraną kwotę księdzu. Już wiemy, że będzie ona przeznaczona na zakup ławek do szkoły w Affem Kabye.          

  Zdjęcia tutaj.                                                                     

                                                                                                   Opracowała

                                                                                                   Barbara Szwach

  do góry

   

  Program zdrowotny "ABC zdrowego odżywiania"

        W dniu 26 września w Publicznej Szkole Podstawowej nr 24 w Opolu były realizowane zajęcia w ramach programu „ABC zdrowego odżywiania” objętego patronatem i finansowanego przez Urząd Miasta Opola.

  Program skierowany jest do uczniów urodzonych w 1995 roku, realizowany jest przez pielęgniarkę szkolną Ewę Janaszek.

        W czerwcu 2006 były przeprowadzone pomiary wzrostu i wagi z wyznaczeniem centyli określających prawidłową masę ciała. W miesiącach październik i listopad badania będą powtórzone. Uczniowie zagrożeni otyłością będą kierowani przez pielęgniarkę szkolną do lekarza pediatry na badania laboratoryjne w przychodni „Medycyna rodzinna”.

        26.09.2006r. odbyło się spotkanie z uczniami klas V. Wykonano prezentację produktów żywnościowych - takich, które są właściwe i takich, których powinno się unikać. Prelekcja była oparta na planszy przedstawiającej „Piramidę zdrowia” oraz na wystawce „Owoce i warzywa skarbnicą witamin”. Uczniowie otrzymali testy związane z omawianą tematyką i ilustrację „Piramidy zdrowia” . Wzbogaceniem zajęć było otrzymanie przez uczniów zdrowych batoników.

  W czasie rozmowy o żywieniu z uczniami został nawiązany pozytywny kontakt co w powiązaniu z wiedzą zdobytą podczas zajęć powinno zaowocować wyborem zdrowych produktów pokarmowych.

  Zdjęcia tutaj.

  do góry

  Spotkanie emerytowanych pracowników naszej szkoły

       W listopadzie 2006 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 24 w Opolu – Groszowicach, odbyło się spotkanie z emerytowanymi pracownikami szkoły.

      Zostało ono zorganizowane w ramach działalności ogniska ZNP przez członków tegoż ogniska: A. Kochanowską, A. Oleszczuk- Biernacką, J. Wołk. Zaproszonych gości powitała A. Kochanowska , a następnie uczniowie klasy II a przedstawili krótki program artystyczny, który przygotowali wraz z wychowawczynią A. Oleszczuk – Biernacką. Za występ podziękowano dzieciom w postaci słodkości, zaś dalsza część spotkania przebiegała przy kawie, herbacie i słodkim poczęstunku w miłej i serdecznej atmosferze.

      Spotkania te są już tradycją w naszej szkole, gdyż organizowane są dwa razy w roku szkolnym.

  Grupa naszych emerytów liczy sobie 20 osób, z których nie zawsze wszyscy są w stanie przybyć na każde spotkanie. Podczas tych wieczorków nadarza się okazja do podzielenia się swoimi radościami i problemami życia codziennego oraz zapoznanie się z nowinkami z życia szkoły – dawnego miejsca pracy. Właśnie ta szkoła dla naszych zaproszonych gości była miejscem, gdzie spędzali większość czasu i oddawali swoje młode życie i serce w tworzenie i rozwój młodego pokolenia. Panie, które dbały o porządek i estetyczny wygląd naszej szkoły bardzo mile wspominały tamte czasy mimo, iż były one trudne w porównaniu do obecnej bazy (środki czystości, maszyny czyszczące, wykładziny, lentex). Jak wspominają, kiedyś musiały wystarczyć zwykła ścierka, miotła, wiadro i woda, które służyły do czyszczenia drewnianych, surowych podłóg. Zarówno nauczycielki, jak i panie z obsługi, zauważają obecnie ogromny spadek autorytetu nauczyciela i szacunku do osób pracujących w szkołach w stosunku do lat, w których pracowały. Jak mówiły, kiedyś uczeń miał respekt przed nauczycielem, przed woźnym, sprzątaczką i tak powinno być do dnia dzisiejszego, jednak jest inaczej. Taki stan rzeczy wprowadza pewien niepokój co do rozwoju naszego społeczeństwa.

      Miejmy nadzieję, że taki stan zostanie zahamowany i szacunek do nauczyciela i pracownika szkoły zmieni się na lepsze. Panie były bardzo zadowolone, co wyraziły słowami podzięki, a jednocześnie zadeklarowały swój udział w kolejnych spotkaniach.

  Zdjęcia ze spotkania można zobaczyć tutaj.

   

  Opracowała:

  Kochanowska

  nauczyciel kształcenia zintegrowanego PSP nr 24 w Opolu

  do góry