Publiczna Szkoła Podstawowa nr 24     w Opolu

Menu

Zakończenie roku szkolnego

Bystrzyca Kłodzka

Warzywiada

Uczymy ratować

Wizyta gości z Bruntala

Smocze legendy

Młody literat

Międzyszkolny konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych

Konkurs "Zwierzaki"

Wycieczka klas piątych

70-lecie PSP 24

Język Chiński w szkole

Szpital w szkole

Opowiadanie z życia szkoły

70 lat mojej szkoły

Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy kl. 1-3

Konkurs ekologiczny dla klas trzecich  

Góra grosza

Zaczarowany Świat

Poezja niemiecka

Makieta szkoły

Występ dla przedszkolaków

70 rocznica zakończenia wojny

Konkurs plastyczny

Konkurs Literacko-plastyczny

W Krasiejowie

3 Maj

Master Of Spelling

I Ty zostaniesz Pitagorasem

Konkurs J. Angielskiego

Konkurs czytelniczy

Zajęcia dla przedszkolaków

Lekcja teatralna

Warsztaty klasy 4a

Mały Omnibus

Koszyczek Wielkanocny

Kiermasz Wielkanocny

Pierwsza pomoc

Wybory książek

Kartka Świąteczna

Pisanka 2015

Dzień zdrowia

Lekcja z bractwem rycerskim

Młode Talenty

Dzień otwarty

Konkurs ortograficzny kl.III

Konkurs recytatorski "Słowo"

Konkurs przyrodniczo-matematyczny PG 4

Konkurs Przyrodniczy

Wizyta w PG 4

Zabawa karnawałowa

Śmieci mniej Ziemi lżej

Świat elektroniki

Krasiejów

Nieznane zabytki Opola

Mała Akademia Piosenki

Zajęcia w CNP

Konferencja SU

Zajęcia w Muzeum

Z wizytą na poczcie

Wycieczka do Grodu Rycerskiego

Wrocław - śladami krasnoludków

Orszak Trzech Króli

Konkurs recytatorski kl.1-3

Festiwal Spektakli

Dzień Życzliwości

XI Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Patriotycznej

Święto Niepodległości

Pamiętamy o zmarłych

Plener rysunkowy

Wycieczka do Bruntala

Śniadanie daje moc

Konkurs Poezji Patriotycznej

Asertywność

Dzień Edukacji Narodowej

Konkurs fotograficzny

Wycieczka do MZK

Pokaz psa ratownika

Wizyta w Ingolstadt

Wycieczka na Uniwersytet Op.

Rozpoczęcie roku szkolnego

 

AKTUALNOŚCI

rok szk. 2014/15

Strona Główna  |  Galeria

 


Zakończenie roku szkolnego.

26 czerwca 2014 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Jest to szczególny dzień dla wszystkich uczniów, jednak najbardziej podekscytowani byli uczniowie klas szóstych. Pani Dyrektor- Jolanta Ślemp –wręczyła tytuły Przyjaciela Szkoły oraz podziękowania za pomoc w organizowaniu wszystkich przedsięwzięć w tym roku szkolnym. Potem uczniowie zaprezentowali krótką część artystyczną w formie pokazu tańca oraz montażu słowno-muzycznego. I wreszcie nastąpił długo oczekiwany moment- wręczenie wyróżnień, tytułów  i odznak. Tytuł Najlepszego Absolwenta Szkoły przypadł Marcie Skibińskiej z klasy 6a, natomiast tytuł Mistrza Sportu otrzymała Klaudia Maczulis z klasy 6b. Nie zapomniano również o odznace Błyszczące Serduszko w klasach I-III  i Słoneczne  Serce w klasach 4-6 oraz Wzorowym Świetliku. Po tych emocjach uczniowie rozeszli się do klas pożegnać ze swoimi wychowawcami.

Wszystkie wrażenia uwidoczniono na zdjęciach i filmach 1, 2.

M.Zaraś

 


Wrażenia klasy 4a po wycieczce do Bystrzycy Kłodzkiej

   Sprawozdanie 1

    Sprawozdanie 2

    Sprawozdanie 3

    Sprawozdanie 4

      Zdjęcia: http://www.bystrasowa.pl/


                                                                WARZYWIADA

19 czerwca 2015r. uczniowie klasy  I b wzięli udział w drugiej edycji Warzywiady, która odbyła się w PSP nr 29 w Opolu. W Warzywiadzie uczestniczyły drużyny z 16 szkół Opola.

Dzieci rywalizowały w sześciu konkurencjach np. sztafeta do rajskiego sadu, rzuty na marchewkowe pole, wyścigi z owocami.

Zawody sportowe połączone z promowaniem zdrowego odżywiania, to inicjatywa Agencji Rynku Rolnego i Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Opolu.

Uczniowie klasy I b świetnie się bawili, przegryzając owoce i warzywa podczas przerw w konkurencjach sportowych. Dzieci są świadome zalet jedzenia warzyw i owoców.

Twierdzą, że powinniśmy jeść ich , jak najwięcej. Dzięki nim, będziemy zdrowi i nie będziemy chorować !

 Zdjęcia

                                                                                           Wych. klasy  I b

                                                                                       Krystyna Kaszubska

 


Uczymy Ratować - szczegóły


Wizyta gości z Bruntala

   Kolejny rok współpracy to realizacja projektu „Ćwicz dużo, jedz zdrowo, by być sprawnym ruchowo” zgłoszonego przez naszą szkołę.

  Dn. 12.06.2015 r. odwiedziła nas grupa dwudziestu pięciu uczniów i dwóch nauczycieli ze szkoły w Bruntalu. Czekało na nich mnóstwo atrakcji przygotowanych przez p. Agatę Krawczuk, p. Jolantę Kościanowską i p. D. Kondzielę.

  Najpierw pojechaliśmy do Centrum Nauk Przyrodniczych w Opolu. Tam odbyły się zajęcia muzyczne i taneczne, które  u uczestników wzbudziły ogromny entuzjazm i zaangażowanie.

  Potem zwiedzaliśmy Radio Opole. Oprowadzał nas po nim absolwent naszej szkoły Kacper Śnigórski.

  Po powrocie do szkoły zaprosiliśmy gości na obiad, a następnie udaliśmy się na salę gimnastyczną, gdzie został przeprowadzony konkurs na najwyższą wieżę wykonaną z różnego rodzaju papieru. Brali w nim udział goście z Czech  i nasi uczniowie z klas piątych.

  Po ogłoszeniu wyników i rozdaniu nagród na dzieci czekała niespodzianka - występ grupy tanecznej „Motylki”, którą opiekuje się p. A. Matukin - Pakuszyńska. Po pokazie wszyscy mogli nauczyć się prezentowanego układu.

  Po zmaganiach z tańcem dzieci udały się na smaczny i zdrowy poczęstunek przygotowany przez rodziców klas piątych.

  A potem… wspólne zdjęcia, wręczanie paczek i pożegnanie z naszymi czeskimi przyjaciółmi.

  Czekamy na kolejne spotkanie.       

 

Za paczki serdecznie dziękujemy p. Dorocie Śladek i p. Magdalenie Piechocie.


Konkurs "Smoki, Smoczki i Potwory. Smocze legendy z Opolskiego”

Konkurs zorganizowany przez Archiwum Państwowe w Opolu polegał na stworzeniu fragmentu ilustrowanej kroniki przedstawiającej jedną z legend z terenu województwa opolskiego, w której pojawiają się smoki lub potwory. Celem konkursu było rozpowszechnienie wiedzy z zakresu historii kronikarstwa oraz upamiętnienie dzieła Jana Długosza, wybitnego kronikarza,  którego 600- lecie urodzin przypada w tym roku.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów dnia 9 czerwca 2015 r. odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu, spotkanie z prof. Dorotą Simonides, wystawa kronik z zasobu Archiwum oraz zwiedzanie placówki. W holu można było podziwiać wystawę prac nagrodzonych uczestników, w tym także prace naszych uczniów z klasy 5a: Aleksandry Krupop, Wiktorii Krupy, Wiktorii Simon, Kamila Dziuka, którzy zdobyli wyróżnienia w tym konkursie. Gratulujemy!

Magdalena Szuszkowska

 


X Międzyszkolny Konkurs Literacki „Młody Literat”

X Międzyszkolny Konkurs Literacki „Młody Literat” jest imprezą cykliczną mającą na celu kształtowanie umiejętności uczniów w zakresie posługiwania się różnymi formami wypowiedzi. W tym roku szkolnym należało napisać opowiadanie na temat związany z życiem szkoły. Aleksandra Krupop z klasy 5a otrzymała wyróżnienie w tym konkursie. Gratulujemy !

Magdalena Szuszkowska


Międzyszkolny konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych (pdf)
 


Nagroda w XV Wojewódzkim Konkursie Plastyczno – Literackim „Zwierzaki”

Kacper Sołtys z klasy 5a został laureatem XV Wojewódzkiego Konkursu Plastyczno – Literackiego „Zwierzaki” organizowanego przez PSP nr 1 w Opolu. Uczeń otrzymał nagrodę w kategorii literackiej klas IV-VI. Gratulujemy!

Dyplom 

M. Szuszkowska


Wycieczka klas piątych

 

Z okazji Dnia Dziecka klasy piąte odwiedziły siedziby Nowej Trybuny Opolskiej i Radia Opole. Podczas wycieczki uczniowie poznali pracę dziennikarzy radiowych i redaktorów prasowych, oglądali nowocześnie wyposażone studia, ale także i archiwa tych miejsc, mieli okazję nagrać fragment piosenki w profesjonalnym Studiu M, a na zakończenie redaktorzy przeprowadzili wywiad z 4 osobami, który był transmitowany na żywo.

Wyjazd zakończył się spacerkiem po Opolu poprzez Rynek, Most Groszowy zwany Zielonym Mostkiem, miejsce, gdzie stała synagoga, Stawek Barlickiego z widokiem na Wieżę Piastowską, najstarszą dzielnicę Opola – Pasiekę. Radio Opole przygotowało dla dzieci słodki upominek.

 Zdjęcia... 

M. Szuszkowska, A. Wielgosińska


70-lecie PSP 24 w Opolu

29 maja 2015 rok

W dniu 29 maja 2015 roku obchodziliśmy w naszej szkole uroczystość Jubileszu z  okazji 70-lecia PSP 24. Uroczystość rozpoczęła  Pani Dyrektor, która przywitała wszystkich gości  i przedstawiła krótko dzieje szkolnictwa w Groszowicach. Potem nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru. Rodzice  jako poczet honorowy przekazali go  uczniom , którzy utworzyli w ten sposób szkolny poczet sztandarowy. Zaproszeni goście zostali poproszeni      o uroczyste wbicie  gwoździ w drzewiec sztandaru. Była to bardzo podniosła chwila dla nas wszystkich. Sztandar został przekazany Pani Dyrektor, która złożyła uroczyste ślubowanie. Następnie szkolny poczet sztandarowy uczynił to samo. Słowami:

,,Przyjmujemy sztandar szkoły, obiecujemy, że będziemy go czcić, szanować i nie splamimy jego honoru"

zobowiązaliśmy się do tego, aby okazywać mu cześć.

Sztandar szkoły ma kształt kwadratu. Rewers jest czerwony. Na tym tle umieszczone jest godło państwowe – biały orzeł w koronie z głową zwróconą w prawo. Dziób i szpony mają złotą barwę. Rozpostarte skrzydła symbolizują dążenie do najwyższych lotów, gotowość  do pokonywania przeszkód i trudności

Awers jest w kolorze jasnozielonym. W środkowej części znajduje się logo naszej szkoły – kula ziemska z różnobarwnymi kontynentami symbolizująca imię szkoły. Kształt jabłka podkreśla promocję zdrowia. Numer naszej szkoły widnieje na ciemnozielonym listku. Wokół znajduje się napis: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 24 w Opolu  imienia Przyjaźni Narodów Świata

Następnie goście obejrzeli część artystyczną, której scenariusz przygotował absolwent naszej szkoły – Patryk Kuc. Wszyscy przenieśliśmy się wehikułem czasu do dawnych lat.

Goście honorowi podziękowali nam za tak piękny program artystyczny  oraz przygotowane wystawki.

Media o nas

http://www.radio.opole.pl/2015/maj/wiadomosci/psp-24-w-opolu-obchodzi-70-lat-istnienia.html

 

http://opole.tvp.pl/20260973/29-maja-2015

 

30 maja 2015 rok

 

30.05.2015 w naszej szkole odbył się festyn połączony z obchodami 70-lecia PSP nr 24 w Opolu. Najpierw o  godzinie 12:00 wszyscy poszli na Mszę Świętą do kościoła  w Groszowicach, na której odbyło się uroczyste poświęcenie sztandaru szkoły. Msza skończyła się około godziny 13:00. Następnie wszyscy udali się na podwórko szkolne. Około godziny 13:30 p. Dyrektor przywitała  gości. Potem rozpoczęła się część artystyczna. Na początku wystąpił Kwintet Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych. W międzyczasie można było kupić ciasto oraz różne inne smakołyki. Było również wiele atrakcji dla dzieci. Około godziny 14:00 pani Helena Smolin odczytała wiersz, który napisała pod wpływem wspomnień na tę właśnie okazję. Wiele radości i wzruszeń dostarczył zespół „Kamerton”   oraz klasa 3a i 3b- „Karolinka”.  Pokaz umiejętności akrobatycznych dostarczył występ Mażoretek. Pani Dyrektor wręczała również nagrody uczniom. Pokaz umiejętności recytatorskich zaprezentował-Konrad Chojecki- II miejsce w międzyszkolnym konkursie recytatorskim „Słowo” pt.: „Monolog znerwicowanego ucznia” oraz Emilia Kopyłowska laureatka Wojewódzkiego Konkursu Młodych Talentów Poetyckich ,,Złote Pióro 2015”  w wierszu pt.:„Szukając Wolności”. Następnie uczniowie naszej szkoły odegrali scenkę   o dawnych i współczesnych czasach naszej szkoły wsiadając do wehikułu czasu. Nie zabrakło też występów  dzieci z PSP 24 oraz tancerzy z klubu MAESTRO- tańce towarzyskie. Uczeń klasy 6b- Olaf Szyma zaśpiewał piosenkę „Czesław śpiewa”. Imprezę zakończył występ Zespołu Pieśni i Tańca „Opole” działający przy MDK. Jak co roku było bardzo zabawnie!!!

Zapraszamy do galerii .

koło redakcyjne


UCZYMY  SIĘ  JĘZYKA  CHIŃSKIEGO !

 

W obecnym roku szkolnym uczniowie klasy I b rozpoczęli naukę języka chińskiego.

Nawet jeśli na początku niewiele rozumieli z tego, co mówiła do nich pani Chinka, to chętnie uczą się tego „śmiesznego” języka. Osłuchują się z jego melodią, powtarzają za panią tony, śpiewają, mówią wierszyki i wykonują ciekawe prace.

 Uczą się pisać za pomocą dziwnych „domków” lub „krzaczków”.  

Twierdzą, że ten język to ich przyszłość!

 Zdjęcia...                                                                                  

                                                                                                                                                                                    Wych. klasy I b

                                                                                                                                                                                 Krystyna Kaszubska


,,Szpital w szkole”

Dnia 27 maja w naszej szkole, został przeprowadzony kurs pierwszej pomocy przedmedycznej. Już wiele razy mieliśmy okazję zobaczyć jak się to robi poprawnie, ale nigdy za dużo takich fachowych informacji. Pani Sylwia - pedagog naszej szkoły, na manekinie poprawnie pokazała i uczyła nas jak udzielić pierwszej pomocy. Potem uczniowie mieli okazję się sprawdzić. Na koniec dostaliśmy książeczki, aby w naszej pamięci zostało więcej informacji. Niektórzy przekonali się, że to wcale nie jest takie proste. Nasze wrażenia są widoczne na zdjęciach,,,

koło redakcyjne


Rozstrzygnięcie konkursu  literackiego - opowiadanie z życia szkoły

Nauczyciele języka polskiego  ogłosili na początku maja konkurs literacki na opowiadanie- wspomnienie-anegdotę- wiersz na temat naszej szkoły w związku ze zbliżającym się jubileuszem.

Celem konkursu było:

·         zainspirowanie uczniów do poszukiwań twórczych w dziedzinie poezji;

·         zachęcenie do ekspresji słownej jako formy uzewnętrznienia swoich uczuć, doznań i refleksji;

·         pobudzanie wyobraźni uczniów;

·         podkreślanie roli wyobraźni i kreatywności jako cennej formy rozwoju osobowości;

·         uwrażliwianie na piękno poetyckiej formy wyrazu;

Jury w składzie: Magdalena Szuszkowska, Agata Wielgosińska, Małgorzata Zaraś brało pod uwagę przede wszystkim:

 • ciekawość i oryginalność podejmowanych problemów
 • swobodę obrazowania i pomysłowość w doborze środków stylistycznych,
 • umiejętność wyrażania swoich myśli i przeżyć,
 • poprawność językową, ortograficzną i interpunkcyjną.

Nagrody przyznano:

I  miejsce- Kacper Sołtys 5a

II miejsce- Aleksandra Krupop 5a

III miejsce- Katarzyna Dallak 6a

 

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!

nauczyciele języka polskiego


Rozstrzygnięcie konkursu na prezentację multimedialną

"70 lat mojej szkoły"

        Do konkursu uczniowie klas 4-6 zgłosili  pięć prezentacji multimedialnych nt: "70 lat mojej szkoły". Komisja konkursowa w składzie :  Agata Wielgosińska, Małgorzata Zaraś oraz Zygmunt Kurek jednomyślnie przyznali 1 miejsce Aleksandrze Krupop z klasy 5a. Nie przyznano miejsc 2 i 3.

                                                                                                                                                                    Gratulujemy wygranej!!!


MIĘDZYSZKOLNY  KONKURS  CZYTELNICZY  DLA  UCZNIÓW  KLAS  I-III

"PODRÓŻUJEMY  Z  BOHATERAMI  LEKTUR"

Dnia 29 kwietnia 2015r. odbył się w PSP nr 8 III etap-międzyszkolnego konkursu czytelniczego dla szkół miasta Opola.

Konkurs jest integralną częścią programu „Opolskie Ogrody Talentów”.

Finał  konkursu obejmował  następujące konkurencje:

- Test wiedzy z wybranych lektur.

- Konkurs na najciekawiej przebraną postać i jej krótką prezentację.

NASZĄ  SZKOŁĘ   REPREZENTOWAŁA  DRUŻYNA  W  SKŁADZIE:

Hanna Ratajczak kl. I b , Emilia Dzwonkowska kl. II a , Zuzanna Kruppa kl. III a . 

Dziękuję wszystkim wychowawcom klas I-III za przygotowanie uczniów do wszystkich etapów konkursu.

   zdjęcia

                                                                                        Opiekun reprezentowanej grupy:

                                                                                        E. Paradowska


 Konkurs Ekologiczny dla klas III                      

   Dn. 22 kwietnia 2015 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 15 w Opolu odbył się XXI Międzyszkolny Konkurs Ekologiczny dla klas III „Zielone Dni”.

   Podstawowe cele konkursu to rozwijanie świadomości ekologicznej uczniów, kształtowanie ich wrażliwości na potrzeby środowiska przyrodniczego, rozwijanie zainteresowań przyrodni- czych i umiejętności dostrzegania piękna otaczającej przyrody oraz propagowanie zdrowego stylu życia.

   W konkursie uczestniczyło wielu uczniów z różnych szkół opolskich. Naszą szkoła była  reprezentowana przez Julkę Pasoń  i Alicję Derdę z kl. III „a”. Wygrały one pierwszy etap, czyli eliminacje szkolne, a później poświęciły wiele czasu na przygotowanie się z zadanej tematyki, która obejmowała zagadnienia przyrodnicze i ekologiczne.

    Z przyjemnością informuję, że Julce Pasoń udało się zająć III miejsce. Serdecznie gratulujemy!     

 

                                                                                                                          Dorota Kondziela


Akcja „Góra Grosza”

Nasza szkoła już kolejny raz włączyła się w ogólnopolską akcję charytatywną „Góra Grosza”. Tym razem zbiórką grosików zajęły się klasy V a, 3a i 3b, które zbierały pieniążki w klasach I-VI. Opiekunami akcji były: p. M. Szuszkowska, p. K. Kaszubska, p. E. Paradowska. Wspólnie zebraliśmy  2758 monet o łącznej wartości 88,24 zł. Cieszymy się, że uczniowie naszej szkoły zawsze chętnie włączają się w akcje pomocy innym!

  Zdjęcia...

M. Szuszkowska

                  


       ZACZAROWANY  ŚWIAT

W piątek 15.05.2015r. uczniowie klas pierwszych wzięli udział w zajęciach

 „ Zaczarowany Świat” w Regionalnym Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu.

Zajęcia odbywały się w ramach projektu „ Fascynujący Świat Nauki i Technologii”.

Uczniowie klas pierwszych odwiedzili pracownię OPTIKUM,  TECHNOLOGICUM, MUSICUM, ROBOTICUM, INSTRUMENTARIUM, MATHEMETRIUM, SENSORICUM.

Na uczniów czekało śniadanie i obiad oraz upominki. Wycieczka była ciekawa i przyjemna.

Mamy nadzieję, że jeszcze tam wrócimy.

  zdjęcia                                                         

                                                                    Opracowała: Krystyna Kaszubska


Konkurs recytatorski poezji niemieckiej

      Uczeń klasy 4b Konrad Chojecki laureatem konkursu recytatorskiego poezji niemieckiej.

     więcej...


Rozstrzygnięcie konkursu na makietę szkoły

Celem konkursu było zwrócenie uwagi na architekturę naszej szkoły, wnikliwa obserwacja otoczenia, kształtowanie i rozbudzenie wrażliwości artystycznej wśród dzieci i młodzieży.

 Konkurs przeznaczony był dla dzieci z naszej szkoły i trwał dwa lata. Napłynęły 52 prace.

Komisja konkursowa w składzie: p. Dyr. Jolanta Ślemp, p. Leszek Budzeń , p. Piotr Gregorius i Barbara Szwach dokonała oceny prac w dniu 19 maja 2015r. Ocenie podlegała zgodność z tematem, oryginalność, wartość merytoryczna, estetyka wykonania i wartość artystyczna. Nagrody przyznano w trzech kategoriach:

1.      Makieta absolwenta szkoły- nagroda dla Michała Dawida.

2.      Makieta ucznia naszej szkoły- nagroda dla Olafa Szyma.

3.      Mini-makieta szkoły- nagroda dla Laury Wesoły.

Gratulujemy nagród i życzymy dalszych sukcesów.

 Zdjęcia..

                                                                                                                                                             Opracowała: Barbara Szwach


Występ dla pierwszoklasistów

Koło teatralne klas 4-6 zaprezentowało uczniom klasy 1c przedstawienie pt.: „ Kot w butach”. Występ bardzo im się podobał.

  Zdjęcia....

M. Szuszkowska

 


70 rocznica zakończenia II wojny Światowej

  Czytaj więcej...


MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY

12 uczniów z naszej szkoły wzięło udział w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym pt „Leśny skarb- projekt plakatu reklamującego wybrany obszar leśny Opolszczyzny”. Konkurs miał na celu promowanie postaw proekologicznych.

Wyróżnienia otrzymali następujący uczniowie naszej szkoły:

Matuszewska Emilia (VIA)

Walerus Patryk (VB)

Kawałek Martyna (VIA)

Nagrodzono II miejscem:

Mazur Annę (IVA)

Mathea Elizę (VB)

Gratulujemy !!!

                                                                                                                                                                           Opracowała:  Barbara Szwach

 


Ogólnopolski Konkurs Literacko-plastyczny

,,Spod znaku orła wszyscy jesteśmy”

Uczeń klasy 4b- Konrad Chojecki reprezentował naszą szkołę w Ogólnopolskim Konkursie Literackim ,,Spod znaku Orła wszyscy jesteśmy”. Na konkurs wpłynęło 135 prac spełniających kryteria podane w regulaminie konkursu. Jury przyznało wyróżnienie właśnie
Konradowi  z PSP 24  w Opolu. Gratulujemy i Życzyny dalszych sukcesów !!!

Małgorzata Zaraś

         


 

Wycieczka klas piątych do Krasiejowa

Dnia 28.04. 2015 roku klasy piąte były na wycieczce w Krasiejowie. Wyjazd odbył  się w ramach projektu Fascynujący Świat Nauki i Technologii.

 

  Zdjęcia...                                                                                                                                                                          M. Szuszkowska


Apel z okazji  uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Dnia 30.04. 2015r. odbył się uroczysty apel z okazji święta Konstytucji 3 maja, przygotowany przez kl. I b i II b. Dekoracje wykonała pani Elżbieta Paradowska.

Uczniowie przybyli na apel w strojach galowych z przypiętymi kotylionami. Zebranych uczniów, rodziców i nauczycieli powitała pani Dyrektor- Jolanta Ślemp.

Apel rozpoczął się odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie krótka prezentacja wprowadziła zebranych w tło historyczne uchwalenia Konstytucji 3 maja w roku 1791.

Potem mogliśmy obejrzeć i usłyszeć przygotowany przez uczniów kl. I b i kl. II b program słowno- muzyczny, w którym pieśń „Mazurek 3 maja” zaśpiewali uczniowie kl. Va.

Pani Dyrektor podziękowała wszystkim za piękne i uroczyste świętowanie naszej historii.

                                                                                                                                         Opracowały: Krystyna Kaszubska, Jolanta Kościanowska


XIV Wojewódzki  Konkurs „Master Of Spelling.”

Dnia 6.05.2015 w Publicznej Szkole Podstawowej nr 8 im. Gustawa Morcinka w Opolu, odbył się  XIV Wojewódzki  Konkurs „Master Of Spelling.” Naszą szkołę reprezentował Piotr Otremba z klasy IVB.  15 uczniów z całej Opolszczyzny  zmagało  się z  dość trudnymi łamigłówkami z j. angielskiego. Miło nam ogłosić, że nasz uczeń Piotr Otremba zajął III miejsce.

 Zdjęcia..

Gratulujemy!!!                                                                                                                                                             Monika Dryja-Hrazdij


SZKOLNY  KONKURS  MATEMATYCZNY  DLA  KLAS  III

„I Ty zostaniesz Pitagorasem”

 

Dnia 30.04. 2015r. odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas III.

W konkursie wzięło udział , po trzech przedstawicieli z każdej klasy trzeciej.

Celem konkursu było:

-rozbudzenie zainteresowania matematyką najmłodszych uczniów;

- pogłębienie ich wiedzy i logicznego myślenia.

Wyniki konkursu:

I miejsce-Filip Karasiewicz kl. III a

II miejsce-Michał Kłoda kl. III b

III miejsce-Wiktoria Podemska kl. III b

W etapie międzyszkolnym, który odbędzie się 20.05.2015r.  w PSP nr 7 w Opolu

 naszą szkołę będą reprezentowali: Filip Karasiewicz i Michał Kłoda.

 

                                                                                                  Życzymy powodzenia!

                                                                             Opracowała: Krystyna Kaszubska


 

Konkurs J. Angielskiego dla klas 1-3

Dnia 27.04.2015 w naszej szkole odbył się Konkurs z  J. Angielskiego dla klas III.  Po wcześniejszych eliminacjach, z każdej klasy III wyłoniona została  drużyna czteroosobowa.  IIIA- Zuzia Smerd, Zuzia Krupa, Katarzyna Harlak oraz Alicja Derda. IIIB- Julia Jonczyk, Emilia Gotowicka, Martyna Kędziora oraz Wiktoria Podemska. Uczniowie zmagali się z różnymi zadaniami z j. angielskiego.  Zwyciężyła drużyna z klasy  IIIA . Serdecznie gratulujemy!!!

 

                                                                                                                              Organizator M. Dryja-Hrazdij

 Zdjęcia....


SZKOLNY  KONKURS

CZYTELNICZY  DLA  UCZNIÓW  KLAS  I-III

"PODRÓŻUJEMY  Z  BOHATERAMI  LEKTUR" 

Dnia 16 kwietnia 2015r. odbył się Szkolny Konkurs Czytelniczy dla uczniów klas

I-III. W konkursie wzięło udział 20 uczniów , po trzech uczniów z każdej

klasy.

I  CELE  KONKURSU

1. Wykorzystanie tekstu literackiego do nauki i zabawy.

2. Rozbudzenie zainteresowań literaturą dziecięcą, rozwijanie i pogłębianie

zainteresowań czytelniczych.

3. Zwrócenie uwagi uczniów, w dobie komputerów i telewizji, na słowo pisane.

4. Rozbudzenie wrażliwości estetycznej i zachęcanie do twórczej ekspresji i

zabawy.

5. Rozwijanie umiejętności pracy w zespole i zaangażowanie we współzawodnictwo

wszystkich uczniów.

6. Zachęcanie nauczycieli do ciekawych form pracy z lekturą.

II  ORGANIZACJA  KONKURSU

Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy odbywa się w trzech etapach:

1etap-eliminacje klasowe, za ich przeprowadzenie odpowiedzialni sš wychowawcy

klas.

II etap-eliminacje międzyklasowe w celu wyłonienia drużyny reprezentującej

daną szkołę, za ich przeprowadzenie odpowiedzialni byli:

a) p. Krystyna Kaszubska-klasy pierwsze

b) p. Agata Oleszczuk-Biernacka-klasy drugie

c) p. Alicja Kochanowska-klasy trzecie

III etap-międzyszkolny, który odbędzie się w PSP nr 8 w Opolu.

WYNIKI  SZKOLNEGO  KONKURSU  CZYTELNICZEGO

Prace konkursowe sprawdzała komisja w składzie:

a) Krystyna Kaszubska

b) Alicja Kochanowska

KLASY  PIERWSZE

I miejsce-Hanna Ratajczak kl. I b

II miejsce-Michalina Nowakowicz kl. I b

III miejsce-Franek Wojcik kl. I c , Alicja Jasek kl. I b , Maja Sobolewska kl.

I c

KLASY  DRUGI

I miejsce-Emilka Dzwonkowska kl. II a

II miejsce-Martyna Poparadowska kl. II a

III miejsce-Emilka Wasilewska kl. II b

KLASY  TRZECIE

I miejsce-Zuzanna Kruppa kl. III a

II miejsce-Julia Jonczyk kl. III b , Julia Pasoń kl. III a

III miejsce-Anna Rzepiak kl. III a

III  PRZEBIEG TRZECIEGO  ETAPU  KONKURSU-MIĘDZYSZKOLNEGO

Finał międzyszkolnego konkursu  obejmował będzie następujące konkurencje:

- Test wiedzy z wybranych lektur.

- Konkurs na najciekawiej przebraną postać i jej krótką prezentację.

NASZĽ  SZKOŁĘ BĘDZIE  REPREZENTOWAŁA  DRUŻYNA  W  SKŁADZIE:

Hanna Ratajczak kl. I b , Emilka Dzwonkowska kl. II a , Zuzanna Kruppa kl. III

a  - kapitan drużyny. Opiekunem uczniów będzie p. Elżbieta Paradowska.

 

ŻYCZYMY  POWODZENIA !

Opracowała: Krystyna Kaszubska

 

 


ZAJĘCIA DLA PRZEDSZKOLAKÓW

 

10 kwietnia odbyły się zajęcia biblioteczne dla grupy „Tygryski” z PP nr 55. Uczennice klas: 5a, 5b, 6a, przygotowały dla swoich młodszych koleżanek i kolegów przedstawienie „W krainie bajki i baśni”. Przedstawienie połączone było z quizem dotyczącym znajomości bajek i baśni.

 Zdjęcia...

M. Broniszewska

 


LEKCJA TEATRALNA

W dniu 09 kwietnia 2015r. klasy piąte uczestniczyły w lekcji teatralnej pt. „Teatr cieni” w Teatrze Lalki i Aktora w Opolu. Aktor w bardzo ciekawy sposób  opowiedział historię teatru cieni, pokazał papierowe lalki z Dalekiego Wschodu. Chętni uczniowie mogli ,,zagrać”  krótkie scenki z wykorzystaniem cieni tekturowych kukiełek, własnej sylwetki, ręki.

 Zdjęcia...

                                                                                     A.Wielgosińska, M. Szuszkowska

   


WARSZTATY KLASY 4a

W tym roku szkolnym 26. 03 uczestniczyliśmy w warsztatach pt.,, Wielkanocne obrzędy i zwyczaje. Tradycyjne zdobienie pisanek.” Cała klasa wysłuchała opowieści o zwyczajach i obrzędach wielkanocnych, następie w trzech grupach poznawaliśmy różne techniki zdobienia jaj: tradycyjne skrobanie, wytrawianie octem i malowanie jaj woskiem.  Okazało się ,że jest to trudna praca wymagająca zacięcia, cierpliwości i dokładności. Wszyscy starali się bardzo, chociaż nie zawsze wychodziło tak wspaniale jak byśmy chcieli. Zabawa była wyśmienita i dużo nauczyliśmy się.

 Zdjęcia...

Karina Żwak


SZKOLNY    KONKURS   WIEDZY  „MAŁY  OMNIBUS”

 

Dnia 16.03.2015r. odbył się  Szkolny Konkurs Wiedzy  „Mały Omnibus” dla uczniów klas II-III.  Wzięło w nim udział 18 uczniów z klas II i III .

CELE  KONKURSU:

-Rozwiązywanie problemów w twórczy sposób.

-Uzyskanie wiedzy o wyższym poziomie trudności.

-Wykorzystanie wiedzy w praktyce, korzystanie z informacji.

-Rozwój zgodnie z indywidualnymi zainteresowaniami.

-Wspomaganie szybszego rozwoju ucznia zdolnego.

WYNIKI   KONKURSU

I miejsce-Alicja Derda  kl. III a    i     Wiktoria Kwiatkowska kl. II b

II miejsce-Katarzyna Harlak  kl. III a    i    Emilia Dzwonkowska  kl. II a

III miejsce-Julia Pasoń  kl. III a     i    Wiktoria Rzepiak  kl. II b

W Międzyszkolnym Konkursie „Mały Omnibus” , który odbędzie się 8.05.2015r. w PSP nr 5 w Opolu naszą szkołę będzie reprezentowała Alicja Derda.

 

Wszystkim uczniom dziękuję za udział w konkursie!

Życzę powodzenia w wykorzystaniu swojej wiedzy w klasach III-VI.

                                                                                                                                                              Organizator : Krystyna Kaszubska

 

 


„ Koszyczek Wielkanocny”

     Serdecznie dziękuję rodzicom, uczniom oraz nauczycielom nasze szkoły za udział w akcji Polskiego Czerwonego Krzyża „Koszyczek Wielkanocny”. Z zebranych artykułów utworzono paczki świąteczne, które przekazano najbardziej potrzebującym rodzinom.

Serdecznie dziękuję za okazane serce i hojność.

                                                                                                                                                   Opiekunka „Klubu Wiewiórka”

                                                                                                                                                                 J. Kościanowska

 


IV KIERMASZ WIELKANOCNY

Nasz kiermasz –to już tradycja. Jak co roku zorganizowaliśmy  IV KIERMASZ WIELKANOCNY, na którym można było kupić: pisanki, baranki, palmy, kwiatki, stroiki oraz przeróżne dekoracje świąteczne wykonane przez uczniów, Rodziców i Dziadków. Każda klasa upiekła też ciasta , które wraz z herbatą i watą cukrową znikały w mgnieniu oka. Pomoc oraz zaangażowanie były ogromne za co serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy czynnie włączyli się przynosząc rozmaitości. W tym roku mieliśmy loterię fantową przygotowaną przez Dom Dziennego Pobytu ”Nad Odrą” w Groszowicach. Tegoroczny dochód w wysokości 664,37 zł, oraz 215 zł z loterii zostaje przeznaczony na obchody 70-lecia szkoły.

 Zdjęcia...

                                                                       Rodzicom, Dziadkom oraz uczniom

                                                                       bardzo serdecznie dziękujemy,

                                                                       za wsparcie i za to,

                                                                       że jesteście zawsze z nami.

                                                               

                                                                       Organizatorzy:

                                                                       Karina Żwak i Marcin Gambiec

 

Szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w kl. 1-3

W dniu 27 marca 2015r. odbył się w naszej szkole pokaz udzielania pierwszej pomocy . Zaproszono Grupę Społecznych Instruktorów Młodzieżowych Polskiego Czerwonego Krzyża w Opolu. Przeprowadzono 3 godzinne szkolenie, w którym uczestniczyły dzieci z klas pierwszych, drugich i trzecich. W trakcie szkolenia uczniowie poznali zasady postępowania z poszkodowanym w zdarzeniu lub w wypadku. Mieli też okazję ćwiczyć pod okiem instruktorów. Dzieci z zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach.

                                                                                                                                                                                     Dziękujemy

                                                                                                                                                               organizator szkolenia opiekun „Klubu

                                                                                                                                                                      Wiewiórka” J.Kościanowska

 

  Zdjęcia...


  Ogólnopolskie Wybory Książek

W dniu 18.03.2015r. nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskich Wyborach Książek podczas których uczniowie sami decydowali, jakie książki chcą czytać.

Patronat akcji: Minister Edukacji Narodowej

     Zdjęcia...


 KONKURS WOJEWÓDZKI NA KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ

 

Julia Kurenda z klasy IVb otrzymała nagrodę w Wojewódzkim Konkursie na Kartkę Świąteczną Wielkanocną. Konkurs został zorganizowany przez MDK w Opolu.

Zdjęcia..

                                                                                                                                                                                Gratulujemy

                                                                                                                                                                           Barbara Szwach

 


 WOJEWÓDZKI KONKURS „PISANKA 2015”

 

Zuzanna Nogosek z klasy VIa i Emilia Matuszewska z klasy VIa wzięły udział w konkursie zdobienia jaj wielkanocnych.  Konkurs został zorganizowany przez MDK w Opolu.

Zdjęcia...

 

                                                                                                                                   Barbara Szwach

 


Dzień Zdrowia

 

Dnia 20.03.15 r. w naszej szkole odbył się Dzień Zdrowia. Klasy czwarte i drugie przygotowały zdrowe przekąski, którymi częstowaliśmy się po apelu. Po trzeciej lekcji razem z całą szkołą świętowaliśmy pierwszy dzień wiosny. Pani Ania, która była odpowiedzialna za całą imprezę, zabrała swój głos i wyjaśniła po co zebraliśmy się na sali gimnastycznej. Klasy I - III oraz IV - VI przygotowały piosenki i wiersze, które nawiązywały do obchodzonego przez nas dnia. Mogliśmy zobaczyć układ taneczny dzieci  z młodszych klas. Potem mieliśmy okazję zatańczyć zumbę. Widzieliśmy zawody, w których uczestniczyły dziewczyny, jak i chłopcy-były to szybkie grupowe ćwiczenia. Na końcu otrzymaliśmy jabłka z Agencji Rynku Rolnego. Oczywiście pomogliśmy przywrócić salę gimnastyczną do porządku. Wesołych nastrojach wróciliśmy do domów.

Zdjęcia... 

K. Malinowska

 

 


Lekcja żywej historii Starożytny Rzym z bractwem rycerskim KERIN

We wtorek 10.03.2015r. do naszej szkoły PSP 24 w Opolu przyjechało bractwo rycerskie KERIN, aby poprowadzić żywą lekcję historii o Starożytnym Rzymie. Odbyła się ona w sali gimnastycznej na lekcji piątej. Była to bardzo ciekawa lekcja, ponieważ różniła się ona od innych zajęć, jak sama nazwa wskazuje była to „żywa” lekcja. Prowadzący spotkanie opowiadał bardzo ciekawie i dowcipnie. Na środek wychodzili uczniowie z naszej szkoły między innymi: Bartek, Piotrek, Monika, Ola, Dominik oraz Nina. Zakładali starożytne stroje np. gladiatora, senatora i trzymali różne rekwizyty -  miecze. Lekcja ta trwała około 50-60 minut. Moim zdaniem te zajęcia były świetne!!!

Zdjęcia...

 

Marta Skibińska kl.6a 

 


Lekcja Historii w Szkolnej Izbie Tradycji


XV Wojewódzki Konkurs Młodych Talentów Poetyckich Złote Pióro 2015

Uczennica klasy 6b- Emilia Kopyłowska została laureatką XV Wojewódzkiego  Konkursu Młodych Talentów Poetyckich Złote Pióro 2015 . Tegoroczna edycja konkursu odbywała się pod hasłem: Niebo gwiaździs­te na­de mną , pra­wo mo­ral­ne we mnie. Tematyka prac w tym roku koncentrowała  się wokół moralności – dokonywania właściwych wyborów między dobrem a złem, takich, by miała szansę zwyciężyć miłość, którą należy kierować się w życiu. To prawo moralne powinno być tak czyste i mocne jak niebo gwiaździste nad nami. Celem konkursu było:

·         zainspirowanie uczniów do poszukiwań twórczych w dziedzinie poezji;

·         zachęcenie do ekspresji słownej jako formy uzewnętrznienia swoich uczuć, doznań i refleksji;

·         pobudzanie wyobraźni uczniów;

·         podkreślanie roli wyobraźni i kreatywności jako cennej formy rozwoju osobowości;

·         uwrażliwianie na piękno poetyckiej formy wyrazu;

·         zwrócenie uwagi na wartość postępowania człowieka kierującego się miłością, zdolnego do właściwego rozgraniczania między dobrem a złem.

    Jury powołane przez organizatora, brało pod uwagę przede wszystkim:

 • ciekawość i oryginalność podejmowanych problemów
 • swobodę obrazowania i pomysłowość w doborze środków stylistycznych,
 • umiejętność wyrażania swoich myśli i przeżyć,
 • poprawność językową, ortograficzną i interpunkcyjną,
 • umiejętność stosowania wersyfikacji oraz rytmu.

Laureaci otrzymali statuetki: Złotego, Srebrnego i Brązowego Pióra, dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Opolskiego Kuratora Oświaty, Wójta Gminy Dąbrowa i Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Dąbrowie.

 Zdjęcia....

 

Gratulujemy !!!

 

M. Zaraś

 


DZIEŃ OTWARTY

 

Dnia 9.03.2015 w naszej szkole był Dzień Otwarty dla wszystkich przedszkolaków.

Ten dzień rozpoczął się już o godz.10.00 zwiedzaniem sal lekcyjnych uczniów klas I-III .

Następnie nasi goście przeszli na obiekt sportowy ,gdzie przygotowali się do  II Małej Olimpiady Sportowej. Przedszkolacy wzięli udział w zawodach sportowych( bieg z przeplotem przez szarfę, bieg slalomem, przez płotki ,czworakowanie). W skład drużyny wchodzili chłopcy i dziewczynki z przedszkoli oraz uczniowie klas I.

 Zdjęcia...

Wszyscy świetnie się bawili, każda drużyna otrzymała  pamiątkowy Puchar oraz zdrowe„conieco”.

 

 


KONKURS ORTOGRAFICZNY DLA UCZNIÓW KLAS III

Dnia 11 marca w naszej szkole odbył się konkurs ortograficzny dla uczniów klas III.

Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań ortograficznych u dzieci w młodszym wieku szkolnym, kształtowanie uzdolnień i umiejętności samodzielnej pracy uczniów, podniesienie poziomu kompetencji ortograficznych na szczeblu kształcenia zintegrowanego.

Reprezentanci klas III:

Kuba Chrobak                                                Emilia Gotowicka                    

Anna Rzepiak                                                 Dominika Sauerbier

Julia Pasoń                                                      Martyna Kędziora

Alicja Derda                                                    Martyna Rybak

Kasia Harlak                                                    Wiktoria Podemska

 Na Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym ,który odbędzie się 14.04. 2015r. nasza szkoła będzie reprezentowana  przez: Emilię Gotowicką oraz Alicję Derda.

Organizatorzy

Ewa Drajewicz

Jadwiga Wołk

 

 


Konkurs Recytatorski "Słowo"

 

5 marca 2015 roku dwaj uczniowie kl.4b - Konrad Chojecki i Piotr Otremba prezentowali nas w międzyszkolnym konkursie recytatorskim "Słowo". Jego celem było :

1. Stwarzanie dzieciom możliwości zaprezentowania wartościowych utworów poetyckich  i epickich.

2. Popularyzacja literatury pięknej.

3. Dbałość o kulturę żywego słowa.

4. Poszukiwanie nowatorskich interpretacji znanych utworów literacko-poetyckich.

5. Rozwijanie postawy twórczej u dzieci i młodzieży.

6. Rozbudzanie wrażliwości artystyczno-literackiej dzieci.

7. Zwrócenie uwagi młodych ludzi, w dobie komputerów i telewizji, na słowo pisane.

 

W swojej ocenie jury kierowało się następującymi kryteriami :

- dobór repertuaru,

- walory artystyczne prezentowanych tekstów,

- interpretacja,

- dykcja,

- ogólny wyraz artystyczny.

Uczeń Konrad Chojecki zajął II miejsce.

Zdjęcia...

                                      Gratulujemy :)

Małgorzata Zaraś

 


Warsztaty teatralne w klasie 4b

 

Dnia 24 lutego 2015 roku do klasy 4b przyjechała pani z Teatru Lalki i Aktora i przeprowadziła ,, Warsztaty z wyobraźni”. Zajęcia były bardzo interesujące i pomogły nam zrozumieć jak ona jest ważna w naszym życiu . Oto nasze wrażenia  w  postaci recenzji i zdjęć…

,,W dniu dzisiejszym na lekcji języka polskiego mieliśmy warsztaty teatralne pt: ,, Ćwiczenia z wyobraźni ‘’ prowadzone przez p. A. Rubisz. Na początku tej lekcji rozgrzewaliśmy się,a potem zamknęliśmy oczy i myśleliśmy o najprzyjemniejszym miejscu na świecie. Potem dostaliśmy kartki i podzieliliśmy się na cztery grupy. Każda grupa miała inne zadanie. Grupa pierwsza wymyślała nowy język , grupa druga taniec, grupa trzecia jedzenie, a czwarta gry w wymyślonej krainie K.O.M.I.S KONIK”

Dawid Mach

,,W dniu dzisiejszym na lekcji języka polskiego mieliśmy warsztaty teatralne pt: „Ćwiczenia   z wyobraźni  prowadzone przez p. Alicje Morawską- Barczuk. Na lekcji pani zrobiła nam rozgrzewkę. Mogliśmy też położyć się na ławce i pomyśleć o najlepszej krainie                                i wymyśliliśmy K.O.M.I.S Konik. Później pani podzieliła nas na grupy i robiliśmy różne rzeczy-jedni tańczyli, drudzy robili gry, trzeci wymyślili co się w krainie je, a ostatni robili język, którym się posługiwali Komiskonikowana. Dzisiejsze zajęcia bardzo mi się podobały. Mam nadzieję, że kiedyś będą jeszcze takie.”

                                                                      Krzysztof Przyszlak

,, W dniu dzisiejszym na lekcji języka polskiego mieliśmy warsztaty teatralne pt. ,,Ćwiczenia z wyobraźni”  prowadzone przez p.A. Barczuk  Pani podzieliła nas na cztery grupy: ja byłam z Martą, Krzysiem i Patrykiem. My wymyślaliśmy język do naszego wymyślonego kraju pt., K.O.M.I.S. Konik. Wymyśliliśmy pełno dziwnych słów. Grupa numer dwa przedstawiła nam taniec i powitanie wymyślonego kraju. Grupa numer trzy wymyślała jedzenie. Nazwy tego jedzenia obrzydzały. Grupa numer cztery  wymyślała gry w tym kraju. Były one  śmieszne.

                                                                                                             Julia Kurenda 4”b”

 


KONKURS MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZY

20.02.2015r. reprezentowaliśmy naszą szkołę w konkursie matematyczno-przyrodniczym. Na ten konkurs pojechały trzy osoby-Katarzyna Dallak-, Wiktoria Rangosz i Olaf SzymaKonkurs odbył się w PG 4 w Opolu. Było 10 różnych konkurencji związanych z matematyką i przyrodą. Robiliśmy różne doświadczenia. W jednej konkurencji odpowiadaliśmy na pytania takimi pilotami połączonymi przez blutooth z komputerem. Bardzo nam się to podobało, ponieważ nigdy nie widzieliśmy takiego czegoś. Kiedy była przerwa dostaliśmy po kawałku ciasta. Następnie poszliśmy oglądać szkołę. Bardzo nam się podobało.    

Zdjęcia...

 

Katarzyna Dallak

 


„Konkurs Przyrodniczy w PG 5”

 W dniu 17.02.15 odbył się konkurs przyrodniczy w PG 5, troje uczniów Klaudia Maczulis, Szymon Tomanik, Monika Maczulis wzięli w nim udział, naszym opiekunem była p. Barbara Szwach. Rano pojechaliśmy autobusem do gimnazjum nr 5. Uczennica oprowadziła nas po szkole i od razu można było stwierdzić, że pięknie wygląda. Pierwszym etapem był sprawdzian indywidualny z zamkniętymi odpowiedziami. Najwięcej można było uzyskać 20p., a cała drużyna 60p. Kolejnym etapem był sprawdzian drużynowy, w postaci karty pracy którą trzeba było uzupełnić. Max.49p. Później nasza przewodniczka zaprowadziła nas na różne doświadczenia lub pokazy, które były przedstawiane przez uczniów tego gimnazjum. 1pokaz- Fizyka, 2pokaz-Robotyka, 3pokaz-Chemia. Wszystkie były bardzo interesujące. Po pokazach zabrano nas do klasy w którym odbywał się konkurs. Pokazano nam nasze miejsca oraz punkty. Zajęliśmy 4 miejsce, 1 miejsce miało PSP 2, dostali nagrody. Ubraliśmy kurtki po czym wyszliśmy ze szkoły i udaliśmy się na przystanek autobusowy. Mimo tego, że nie wygraliśmy i tak ten dzień był wspaniały.

Klaudia Maczulis VI B

    


Wyjazd klas szóstych do  PG 4

 

W czwartek 26.02.15 o godzinie 10:00 przyjechaliśmy autokarem do PG 4. Po wejściu weszliśmy do szatni, rozebraliśmy się, a następnie dostaliśmy plan naszego pobytu   i wiedzieliśmy, co po kolei będziemy robić. Dostaliśmy również przewodnika Szymona z 1a. Pani wicedyrektor oprowadziła nas po szkol.  Jak już wszystko zobaczyliśmy, to zgodnie  z planem mieliśmy zacząć lekcję matematyki. Weszliśmy do sali, przywitaliśmy się, usiedliśmy i zaczęliśmy zajęcia pt. ‘’ W krainie ułamków ‘’. Następnie uzupełnialiśmy wierszyk matematyczny  z ułamkami. Po matematyce poszliśmy na zajęcia z angielskiego. Miały one tytuł ,,Crazy animals”. Pani byłą bardzo miła i przez całą lekcję mówiła do nas po angielsku. Po tej lekcji mieliśmy chemię i fizykę. Robiliśmy tam eksperymenty i doświadczenia. Za każdą dobrą odpowiedź dostawaliśmy jednego cukierka, na wszystkich lekcjach było tak samo. Po chemii i fizyce mieliśmy język polski i naukę kaligrafii. Uczyliśmy się pisać ładnym pismem, czyli kaligraficznym . Mieliśmy za zadanie napisać swoje imiona i nazwiska oraz pełną nazwę naszej szkoły, bardzo nam się tam podobało. Po wszystkich zajęciach poszliśmy do sali, gdzie dwoje uczniów z PG 4 omówiło prezentację dotyczącą gimnazjum Potem poszliśmy do sali się ubrać, wziąć torby i wyszliśmy ze szkoły. Po wyjściu ze szkoły niektórzy mogli pójść do miasta, ale nie wszyscy. Myślę, że wszystkim uczniom ta wycieczka się podobała.  Świetnie się bawiliśmy. Nasze wrażenia potwierdzają zdjęcia….

 

 

Piotr Łupinie

Michał Rajca

klasa 6b

 


 ZABAWA  KARNAWAŁOWA  KLAS  I – III

 

11.02.2015r. odbyła się w naszej szkole zabawa karnawałowa, w której wzięli udział wszyscy uczniowie klas I-III. Organizatorem była kl. I c. Uczniowie bawili się w dwóch turach: od godz. 9.00  do godz. 11.00 klasy pierwsze, a od godz. 11.00 do godz. 13.00 klasy drugie i trzecie. Rodzice i dzieci biorące udział w zabawie zadbali o przepiękne stroje i dobre humory, które towarzyszyły im w trakcie trwania balu. Każda klasa otrzymała słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców i wychowawców. Dzieci chętnie brały udział w licznych konkursach i w wesołych nastrojach wróciły do domu.

 Zdjęcia kl. 1abc

  Zdjęcia kl. 2ab, 3ab

  Filmy

                                                          

                                                                                                                                                                        Opracowała: Krystyna Kaszubska  


„Śmieci mniej, ziemi lżej” - IX edycja

 

Celem konkursu było zapoznanie dzieci z problemem odpadów komunalnych, poprawą stanu czystości środowiska poprzez zebranie surowców wtórnych. 16.02.2015  w Urzędzie Miasta - Ratuszu odbyło się uroczyste podsumowanie IX edycji. Od 1 lutego 2014 do 28 listopada 2014 dzieci przynosiły baterie, puszki i makulaturę. Nagrody przyznano w czterech kategoriach. Po raz drugi laureaci dowiedzieli się o zwycięstwie dopiero w dniu wręczenia nagród. Trzecie miejsce w kategorii szkół podstawowych zajęła tak jak rok temu Nasza szkoła - PSP Nr 24, drugie miejsce PSP NR 16, a pierwsze miejsce zajęła PSP NR 28. Zwycięzcy nagrody odbierali z rąk prezydenta miasta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego.

W kategorii indywidualnie: Łukasz Staś z kl. 2a zajął IV miejsce – 47kg makulatury; 4.258 baterii; 55puszek, a Wiktoria Podemska z kl. 3b zajęła V miejsce – 400kg makulatury; 133 puszek; 1683 baterii; uczniowie  otrzymali kartę upominkowa z Media Markt. Oto nasze wyniki, które dały nam III miejsce J:2184 kg – makulatury, 8kg – puszek, 243 kg baterii. Serdecznie dziękuję rodzicom z kl. 1a, 1b, 2a, 2b, 3a, 3b oraz wychowawcom za doping w przynoszeniu surowców. Od 1 lutego 2015 trwa X edycja konkursu.

Koordynator Anna Matukin – Pakuszyńska  

      Zdjęcia....

 

  

 


 Świat elektroniki

W świetlicy szkolnej dzieci w poniedziałki, środy i piątki mogą pod czujnym okiem p. Ani poznać „Świat elektroniki”. Dzieci uczą się poprzez wspólną zabawę, demonstrację  własnych pomysłów i rozwiązań, poprawiających właściwości techniczne np. auta, łódki, samolotu. Na zajęciach uczeń poznaje podstawowe pojęcia z dziedziny techniki, rodzaje przepływu prądu, potrafi posługiwać się przyrządami elektrycznymi, rozwija swoje pasje i zamiłowania. Na zajęcia uczestniczą dzieci z kl. 1a, 1b, 1c, 2a, 2b, 4a.

Zdjęcia...

 Anna Matukin – Pakuszyńska


Sprawozdanie z wyjazdu do Krasiejowa

 

        Ta ciekawa podróż zaczęła się w dniu 9.02.2015 o godzinie 7:45, gdzie obok szkoły czekały 2 autorkary. Jechały z nami klasy: 1a, 1b, 1c, 6a i  6b. Podróż trwała spokojnie, widzieliśmy ciekawe krajobrazy i poznaliśmy wiele nowych wsi/miasteczek, a gdy dojechaliśmy ok. godziny 8:30, zaczęła się przygoda. Weszliśmy do „Parku Rozwoju i Ewolucji Człowieka”, gdzie czekała na nas pani, która miała zaprowadzić nas do sali z drugim śniadaniem, dostaliśmy słodkie bułki z szynką, serem żółtym, ogórkami i z sałatą. Do tego jeszcze była herbata z cytryną, którą wszyscy słodzili po 2-8 łyżek cukru. Następnie przeszliśmy do „poczekalni”, gdzie było wiele ciekawych zajęć, np. pisanie „sprayem” po interaktywnym ekranie skały z możliwymi kolorami: czerwony, zielony, żółty i niebieski. Po ok. 5 minutach dostaliśmy hełmofony, gdzie były „doczepione” okulary 3D i poszliśmy do sali z ruchomą widownią, oglądnęliśmy ciekawy film o tym, jak wyginęły dinozaury i przechodziliśmy do różnych stanowisk, przy których przez hełmofon dostawaliśmy informacje o ukazanych scenach. To było niesamowite, bo przy okazji wiele się dowiedzieliśmy o homosapiens, czyli ludziach „stojących prosto”. Potem przeszliśmy znowu do sali z filmem 3D i dokończyliśmy film. Następnie poszliśmy do Juraparku znajdującego się obok. Najpierw udaliśmy się na plac zabaw, potem do oceanarium i założyliśmy okulary 3D. Oglądaliśmy różne dinozaury podwodne i na końcu zobaczyliśmy coś podobnego do rekina, które (oczywiście w 3D) rozbiło szybkę i z góry lekko trysnęło wodą, po czym zasłonięto „żelazną kurtynę”. Potem wyszliśmy do stołówki i zjedliśmy obiad, który składał się z ziemniaków z koperkiem, kotletów schabowych i słodkiej surówki z marchewki. Do tego obok były kubeczki z sokiem „Tymbark”. Po zjedzeniu udaliśmy się do autokarów i wróciliśmy ok. godziny 13:30. Oczywiście dostaliśmy prezenty w postaci ciekawych minerałów i małego „podwieczorku”. Poza tym otrzymaliśmy książkę o dinozaurach.

Piotr Łupiniec kl. 6b

 

Zbiórka była o 7:50, zanim wszyscy się zebrali była już 8:00. Podjechał pod naszą szkołę autokar i odjechaliśmy. Podróż minęła nam spokojnie. Jechaliśmy 30 min. Kiedy dojechaliśmy, poszliśmy do szatni, gdzie pani zabrała nasze kurtki, a potem zjedliśmy śniadanie. Potem poszliśmy całą grupą do miejsca, w którym czekaliśmy na pracowników. Czekając bawiliśmy się urządzeniami elektrycznymi. Kiedy przyszli, wyruszyliśmy w podróż statkiem. Założyliśmy czepki, a następnie kaski. Widzieliśmy wszystko 3D. Było super. Po podróży, pracownik Krasiejowa opowiedział co będzie dziać się za chwilę i co mamy robić, gdy kaski się zepsują. Poszliśmy do miejsca, gdzie znajdowały się stacje. Do każdej stacji była inna treść i inny temat. Kiedy stawaliśmy na miejscu wyznaczonym przez linię w kasku uruchamiał się głos. Każdemu działał inaczej. Następnie po zakończonej zabawie wyruszyliśmy do sali, w której znajdowaliśmy się podczas podróży statkiem. Poszliśmy tez do sali, która miała zamiast ścian miękkie gąbki. Rozpoznawaliśmy znaleziska, a pani obiecała, że takie dostaniemy. Potem ubraliśmy kurtki i po chwili znaleźliśmy się po drugiej stronie parku w Krasiejowie. Weszliśmy do oceanarium i dostaliśmy okulary 3D. Wszystko widzieliśmy inaczej. Najbardziej spodobało mi się kiedy, weszliśmy na ruchomą platformę, po chwili ekran rozsunął się i zobaczyliśmy rekina. Uderzając w szybę nasza platforma się ruszała. Krzyknęliśmy, kiedy rekin rozbił szybę i polała się woda z sufitu. Byliśmy już głodni. Oznajmiono nam, że właśnie wybieramy się na obiad. Po zjedzonym posiłku udaliśmy się              w stronę autokaru z zamiarem wyruszenia do domu. Nie spodziewaliśmy się kiedy na fotelach autokaru zobaczyliśmy podarunek. Wszyscy zapięli pasy i rozpakowali paczki. Udaliśmy się do szkoły, po czym wszyscy rozeszli się do domów.

Emilia Kopyłowska

  Zdjęcia                 

                                                                                                                                                                     


Nieznane zabytki Opola

W dniu 15. 01. 2015 r. rozstrzygnięto konkurs „Nieznane zabytki Opola” org. przez Prezydenta Miasta Opola wraz z Fundacją Aktywni-Kreatywni

  1. Relacja z konkursu

  2. Praca Oskara Szul

  3. Praca Jakuba Brzezińskiego

                                                                                                                                                                         Oprac. Sylwia Wojciechowska- Szul


MAŁA AKADEMIA PIOSENKI

Uczniowie klasy III a i III b  już od dwóch lat są uczestnikami zajęć w ramach „ Małej Akademii Piosenki”, które tradycyjnie odbywają się w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki. Podczas tych spotkań poznaliśmy gatunki muzyki rozrywkowej oraz przybliżono nam wiadomości o emisji głosu i z nim związane rodzaje głosu. Atrakcją tych zajęć są zaproszeni goście: Aneta Lipnicka ,Dorota Osińska i Dorota Miśkiewicz. Bliski kontakt z artystami ,a zarazem twórcami muzyki mobilizuje nas do wzięcia udziału w następnych warsztatach po których ujawnia się w nas talenty muzyczne.

  Zdjęcia

  Filmy

 

                                                                                              Wychowawca

Kl.III a A.Kochanowska

                                                                                                  Kl.III b J. Wołk


XIII Konferencja Samorządów Uczniowskich Miasta Opola

  Czytaj więcej....


Świąteczne zajęcia w Muzeum Śląska Opolskiego

   18 grudnia uczniowie kl. 1a brali udział w zajęciach zorganizowanych w Muzeum Śląska Opolskiego. Rozpoczęły się one opowieścią o tradycjach bożonarodzeniowych - skąd się one wzięły, jak Boże Narodzenie obchodzone jest na Śląsku Opolskim i w innych rejonach naszego kraju oraz na świecie. Dzieci mogły podzielić się swoją wiedzą na temat św. Mikołaja i mocno dyskutowaly o tym, czy Mikołaj jest, czy też to nieprawda - porozumienia nie osiągnięto. Później wszyscy brali udział w warsztatach plastycznych - każdy wykonywał aniołka według swojego pomysłu. Aniołki będą stanowiły dekorację wigilijnych stołów.

wych, kl. 1a - Agata Oleszczuk-Biernacka

  Zdjęcia  filmy 1 2

 

 

UCZYMY SIĘ W CENTRUM NAUK PRZYRODNICZYCH

Uczniowie klas I a, III A i III B uczestniczą w zajęciach w Centrum Nauk Przyrodniczych. Poprzez zabawę mają możliwość zdobycia wiedzy z dziedziny przyrody, fizyki ,chemii, plastyki i muzyki. Polecamy i zachęcamy do udziału w takiej nauce.

wych.kl IIIA     A.Kochanowska

                                                                                            wych kIII B               J.Wołk

 Zdjęcia kl. 3ab  filmy

  Zdjęcia kl. 1a


Z WIZYTĄ NA POCZCIE

Uczniowie klasy III a w dniu 5 grudnia mieli okazję zwiedzić Pocztą Główną w Opolu. Podziwialiśmy ciężką pracę pracowników poczty, dzięki którym nasze przesyłki docierają do adresata. Był to szczególny okres przedświąteczny, wtedy jest dużo więcej listów. Dzięki uprzejmości mamy naszego kolegi, która jest pracownikiem poczty otrzymaliśmy adres do Mikołaja i wysłaliśmy do Niego swoje listy. Była to wspaniała lekcja ,a na pamiątkę dostaliśmy pouczające książeczki.

 Zdjęcia

Wychowawca kl. III a

Alicja Kochanowska


Śniadanie daje moc

7.11.2014 po raz kolejny nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej kampanii „Śniadanie daje moc”. Śniadanie daje moc' to program promujący zasady zdrowego odżywiania i zwiększający świadomość nt. roli pierwszego posiłku w diecie dziecka. Uczniowie klas II - V wraz z wychowawczyniami, przygotowywali wspólnie śniadania oraz owocowe smakołyki. Dzieci z przygotowanych składników ułożyły na talerzach kolorowe kanapki. Na stołach znalazły się także owoce, warzywa oraz płatki i jogurty. Podczas przygotowań omawiali w jaki sposób taki posiłek powinien być skomponowany, a także zalety jakie płyną ze zdrowego odżywiania. Dzieci nauczył się jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie dla funkcjonowania organizmu. Wierzę, że udział w akcji przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania – w domu  i szkole.

 

Zdjęcia...

Filmy:4b, 5a, 5b

Koordynator Anna Matukin - Pakuszyńska


Wycieczka do Grodu Rycerskiego

 W październiku 2014 r. uczniowie klas trzecich w ramach wycieczki klasowej dwa dni spędzili w Grodzie Rycerskim pod Byczyną. Była to wspaniała i ciekawa podróż po kartach historii ,podczas której mieli okazję poznać życie swoich przodków z okresu  średniowiecza. Wzięli udział w zajęciach z łucznictwa, tkactwa i piśmiennictwa oraz w wielu innych atrakcjach: przejazd bryczką, zwiedzanie, sali tortur ,ognisko. Noc spędzona w typowym grodzie przyniosła wiele wrażeń. Czas mijał szybko przy wesołej zabawie i miłej atmosferze. Jest to miejsce godne polecenia.

  Zdjęcia

 

Wychowawcy klas III

Alicja Kochanowska

                                                                                                                                                                                                          Jadwiga Wołk


WROCŁAW – Śladami Krasnoludków

Dnia 18.12.2014 roku uczniowie naszej szkoły, rodzice i dziadkowie uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia. Duże wrażenie wywarło na nas obejrzenie Panoramy Racławickiej i w ten sposób zrobiliśmy powtórkę historii. Następnie w małych grupkach zwiedzaliśmy Muzeum Narodowe. Potem Pani Renata – nasza wspaniała przewodniczka zaproponowała spacer po mieście śladami krasnoludków. Zobaczymy m.in. Rynek z pręgierzem i Ratuszem, kościół św. Elżbiety, Ostrów Tumski z Katedrą św. Jana Chrzciciela, Uniwersytet Wrocławski.

Cała trasa przebiegała zgodnie z trasą wrocławskich krasnoludków, zobaczyliśmy m.in. Śpiocha na wrocławskim Rynku, Pierożnika, Kowala, Bibliofila w okolicach Biblioteki Wrocławskiej, Rzeźnika czy też Podróżnika. Pani Ania zakupiła kolorowani wszystkich krasnoludków, myśle ,że świetlicy będziecie z radością kolorować te małe, figlarne stworki.

Bardzo wzruszającym przeżyciem było obejrzenie ruchomej szopki, która powstała w 1967r w Kaplicy Duszpasterstwa Głuchoniemych. Tam też nauczyliśmy się kilku znaków w języku migowym, ale jest to naszą słodka tajemnicą. Kiedy nastał zmrok podziwialiśmy wspaniale oświetlona choinkę, Jarmark Bożonarodzeniowy na którym kupiliśmy drobne pamiątki i upominki. Atmosfera była niesamowita co można zaobserwować na zdjęciach.

Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom: dzieciom, rodzicom, dziadkom za udział, a Nowym Roku 20215 życzę dużo zdrowia, sił i uśmiechu w każdym nowym dniu.

  Zdjęcia

Organizator: Karina Żwak


Drodzy uczniowie, rodzice, przyjaciele naszej szkoły!

 

Już po raz drugi uczniowie naszej szkoły mają okazję i zaszczyt tworzyć opolski Orszak Trzech Króli.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału!

Spotykamy się 06.01.2015r. na skrzyżowaniu ulic Damrota i Krakowskiej o godzinie 13.30, orszak po uformowaniu ruszy o14.00.

Ponieważ uczniowie naszej szkoły formować będą orszak czerwony, obowiązują czerwone peleryny, bądź stroje. Chętni chłopcy mogą wystąpić w strojach rycerzy.

Na miejscu każdy z uczestników otrzyma koronę.

 

Do zobaczenia na orszaku! 


                                                                    KONKURS RECYTATORSKI KL. I-III

Dnia 26 .11.2014 r w naszej szkole dla uczniów klas I- III odbył się konkurs recytatorski, którego celem jest wyłonienie reprezentacji na Międzyszkolny Konkurs Recytatorski, który tradycyjnie odbędzie się w PSP20.
Klasy reprezentowało 3 uczniów. Kandydaci recytowali wiersze poezji dziecięcej. Jury stanęło przed ogromnym dylematem ,gdyż uczniowie przedstawili bardzo wysoki poziom. Po burzliwej dyskusji i analizie wyłoniono reprezentację naszej szkoły:
1.Jasek Alicja
2.Dzwonkowska Emilia
3.Derda Alicja


Organizatorzy
Ewa Drajewicz
Jadwiga Wołk

 Zdjęcia


 IV Opolski Festiwal Spektakli Profilaktycznych

W dniu 25 listopada 2014 uczniowie uczęszczający do świetlicy środowiskowej ,,Narnia” pojechali  na IV Opolski Festiwal Spektakli Profilaktycznych pod tytułem ”Maski zostawiamy na scenie”. Przegląd odbył się w teatrze Eko Studio, które znajduje się przy ulicy Armii Krajowej. Przedstawienie uczniów PSP 24 miało tytuł „Lustrzane okno”. Spektakl dotyczył problematyki uzależniania od programów telewizyjnych. Na scenie prezentowały się zarówno środowiskowe świetlice, jak i szkoły. Nasza grupa występowała jako ostatnia. Za udział mali aktorzy otrzymali  mikrofalówkę i dyplom. Po ogłoszeniu wyników poszli na pizzę. To był dzień pełen wrażeń.

M.Zaraś

 


Dzień Życzliwości

Jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Życzliwości. 21 listopada 2014 roku po drugiej lekcji odbył się apel. Tydzień wcześniej klasy 4-6 głosowały na najbardziej życzliwe osoby. Wybrani uczniowie zostali wyczytani przez samorząd szkolny, a następnie wyszli na środek. Z każdej klasy wyszła tylko jedna osoba, lecz każda miała tytuł najżyczliwszej. Tymi osobami byli:

- Kamil Skorupa - 4A

- Marta Brodziejewska - 4B

- Roksana Matusiak - 5A

- Emilia Dyga - 5B

- Emilia Matuszewska - 6A

- Monika Maczulis - 6b

Apel był krótki, ale udowodnił, że Dzień Życzliwości to dzień, w którym powinniśmy się obdarowywać uśmiechami. Uczniowie robili plakaty na ten dzień. Znajdowały się na nich  słoneczka, na których dzieci pisały coś życzliwego i miłego dla innych osób ze szkoły. Plakaty wisiały na I piętrze, tam gdzie odbył się apel. Miały one różne kolory, ale każdy                z nich był wyjątkowy. Wszystkie wrażenia na zdjęciach…

Koło redakcyjne

pod opieką M.Zaraś

Odbył się zorganizowany przez Samorząd Uczniowski kl. I-III Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Uczniowie każdej klasy przygotowali słoneczka z pozdrowieniami lub życzeniami dla kolegów i koleżanek. Umieścili je na wspólnym plakacie. Wszystkie klasy wybrały również osobę najbardziej życzliwą wśród swoich kolegów i koleżanek:

Kl. Ia Tomasz Marcinek

Kl. Ib Hanna Matuszewska

Kl. Ic Natan Nogosek

Kl. IIa Julia Stępień

Kl. IIb Emilia Wasilewska

Kl. IIIa Filip Karasiewicz

Kl. IIIb Emilia Bogdanowicz

Uczniowie ci otrzymali od pani Dyrektor serduszka z napisem „Jestem życzliwy”, „Jestem życzliwa”.

                                                                                                                                                    Opracowały: K. Kaszubska , E. Paradowska

 


XI Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Patriotycznej

Dnia 13 listopada 2014 roku odbył się finał XI Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Patriotycznej organizowany przez PSP 1  z okazji Święta Niepodległości pod patronatem Muzeum Śląska Opolskiego. Do konkursu zgłosiło się 15 szkół podstawowych, 28 recytatorów. Konrad Chojecki i  Piotr Otremba z klasy 4b  reprezentowali naszą szkołę. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe upominki i dyplomy. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

M. Zaraś


Narodowe Święto Niepodległości

   W dniu 7 listopada w naszej szkole odbył się apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości.  Z lekcji historii wiemy, że to polskie święto państwowe obchodzone 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów. Wszyscy zebraliśmy  się na sali gimnastycznej i rozpoczęliśmy uroczysty apel. Na początku zabrzmiał nasz hymn-„Mazurek Dąbrowskiego”. Następnie narrator przedstawił program artystyczny dotyczący 11 listopada, który przygotowała klasa 6B. Reporterzy przeprowadzali sondę uliczną, która dotyczyła tego święta. Scenka była dosyć zabawna, ale zawierała pouczenie dla nas wszystkich.  Kolejnym etapem tej uroczystości było przedstawienie scenki historycznej. Na środku sali gimnastycznej pojawiły się kraje, które uczestniczyły w rozbiorach Polski-Austria, Prusy, Rosja, Polska. Następnie klasa 3B przygotowała recytację wierszyków, zaśpiewała piosenki patriotyczne, którymi wszyscy się zachwycili. Na sam koniec głos zabrała Pani Dyrektor i wręczyła dyplomy osobom, które uczestniczyły w szkolnym konkursie poezji patriotycznej. Po wręczeniu dyplomów wszyscy rozeszli się do klas. Naszym zdaniem ten apel był bardzo dobrze wykonany i wszystkim się podobał.

koło redakcyjne

pod opieką  p.M.Zaraś

 zdjęcia  filmy

   W środę 12.11.2014r uczniowie klas I-III podczas długiej przerwy śpiewali piosenki patriotyczne. Największą popularnością cieszyła się piosenka „Przybyli ułani”. Był to moment w którym dzieci miały możliwość wykazania swojego patriotyzmu, a zarazem uczczenia Dnia Niepodległości.                                                                                                

                                                                                                              J.Wołk


Pamiętamy o zmarłych

Dnia 31 października 2014 roku Samorząd Uczniowski naszej szkoły w składzie: Ewa Skorupa, Kasia Sachoń oraz Wiktoria Wierzimok wraz z opiekunem SU panią Magdaleną Szuszkowską wybrał się pod pomnik poległych żołnierzy polskich walczących o odzyskanie ziem piastowskich znajdujący się przy ul. Gorzołki w Groszowicach, aby zapalić symboliczny znicz ku pamięci poległym żołnierzom z okazji zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych.

M. Szuszkowska

 


Plener rysunkowy

26 września 2014 roku w Opolu odbył się plener rysunkowy  ,,Zabytki Opola”. Był to konkurs zorganizowany przez MDK. Na ten plener pojechali uczniowie klas szóstych. Na plenerze wszystkie uczestniczące szkoły rozeszły się po opolskim rynku i rysowały kamienice oraz inne stare budynki i pomniki. Nasza szkoła wybrała miejsce wokół ratusza. Mimo deszczu plener był udany. Dzięki pani Barbarze Szwach mogliśmy uczestniczyć w tym wydarzeniu.

koło redakcyjne                               

 


Wycieczka do Bruntala

 

W dniu 24. 10.14 r. klasy piąte i czwarte odwiedziły zaprzyjaźnioną szkołę w Bruntalu.

Oto wrażenia uczestników.

W dniu 24 października 2014r. pojechaliśmy z klasą 5b i kolegami z kas 4 na wycieczkę do czeskiej szkoły w Bruntalu. Kiedy przyjechaliśmy na miejsce, zostaliśmy poczęstowani słodkim poczęstunkiem: ciastko i sok były pyszne! Następnie udaliśmy się do sal  z przyjaciółmi czeskimi po drodze zwiedzając szkołę. Na zajęciach nauczyliśmy się piosenki o kreciku i kowbojskiego tańca. Na zakończenie zajęć były warsztaty plastyczne: wycinaliśmy kontury kościoła, sklejaliśmy go, malowaliśmy, opisywaliśmy go, by doskonale przygotowani udać się po obiedzie na górkę, u szczyt której znajdował się właśnie ten kościółek. Gdy weszliśmy na szczyt, oglądaliśmy piękne widoki. Gdy zeszliśmy z górki, wróciliśmy do szkoły na kolację. Były kanapki z rybną pastą, szynką i warzywami. Chwilę jeszcze porozmawialiśmy z kolegami ze szkoły czeskiej i zaczęliśmy się szykować do drogi powrotnej. Pożegnaliśmy się więc i udaliśmy się do autokaru. Gdy wychodziliśmy ze szkoły, mili goście serdecznie nas pożegnali. Na zakończenie wycieczki udaliśmy się na drobne zakupy do supermarketu Billa – kupiliśmy mnóstwo słodyczy typowych dla Czech.

 W trakcie wycieczki zaskoczyło mnie to, że ich język jest bardzo zbliżony do naszego. Wycieczka bardzo mi się podobało i chciałabym pojechać na nią jeszcze raz za rok! Już nie mogę się doczekać kiedy Czesi przyjadą do nas w odwiedziny!

Zdjęcia....

Ola Krupop, klasa5a

M. Szuszkowska


Konkurs Poezji Patriotycznej

      20 października 2014 roku w naszej szkole odbył się Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej. Brało w nim udział 12 uczestników z klas czwartych i szóstych naszej szkoły. Zwycięzcami zostali uczniowie klasy 4b- Konrad Chojecki i Piotr Otremba, którzy będą reprezentować naszą szkołę w międzyszkolnym konkursie recytatorskim w PSP nr 1 w listopadzie. Pieczę nad konkursem sprawowały: p. M. Szuszkowska i p M. Zaraś. Konkurs był  ciekawy, momentami  bardzo wzruszający. Oto wrażenia uczestników: ,,Podobało się nam bardzo i może za rok znów przeżyjemy takie chwile”, ,, Myślimy, iż warto uczestniczyć w takich konkursach, ponieważ rozwija to naszą wrażliwość i patriotyzm”.

Celami konkursu było:

 • rozwijanie zainteresowań polską poezją patriotyczną wśród uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej,
 • stwarzanie uczniom możliwości na rozwijanie swoich talentów,
 • prezentacja umiejętności na forum społeczności międzyszkolnej,
 • promowanie podstaw patriotycznych.

Opracowała: M. Zaraś


 Asertywność- zajęcia profilaktyczne w MDK-u”

15.października 2014 roku klasy  szóste pojechały na zajęcia profilaktyczne o tematyce asertywności.  Podróż minęła nam spokojnie. Następnie wysiedliśmy na przystanku, który znajdował się tuż przy „MDK”. Zwartą grupą wyruszyliśmy do budynku, w którym miały odbywać się nasze zajęcia. Po odstawieniu swoich rzeczy do szatni, weszliśmy na salę, gdzie zajęliśmy nasze miejsca. Usiedliśmy, a pan prowadzący nasze zajęcia zaczął opowiadać o „asertywności”. Tłumaczył nam o tym, dużo się dowiedzieliśmy ogólnie ,,co to znaczy być dzisiaj asertywnym”. Mogliśmy też wymieniać się spostrzeżeniami w jakich sytuacjach powinniśmy być asertywni, a kiedy nie- bo wtedy to tylko zwykły upór.. Tłumaczenie tego nie zajęło wiele czasu, dlatego mogliśmy zacząć oglądać filmy. Było ich 5. Każdy z filmów przedstawiał inną sytuację. Pamiętam, że jedna była o alkoholu, druga o „witaminkach” , trzecia o tym, że jakiś chłopak naopowiadał o koleżance swoim kolegom złe rzeczy, czwarta o chłopcu, który miał długie włosy i dziewczyny w szkole naśmiewały się z niego, przezywały go Einstein, ale koleżanka, która przyjaźniła się z tymi dziewczynami, była po jego stronie i chciała iść z nim na kręgle. Natomiast piąta o tym, że chłopak „Misiek” niby ,,kupił” swojej dziewczynie telefon. Ale później okazało się, że ,,kupił” oznaczało ,,ukradł”. Zwyczajnie w parku  napadł na jakiegoś chłopaka, który szedł z telefonem w ręku. Misiek go  zabrał, a dziewczyna, która go przyjęła, została zatrzymana w domu przez policję. Oczywiście po każdym filmie omawialiśmy te sytuacje go. Nadszedł czas na koniec naszych filmowych zajęć. Podziękowaliśmy za wszystko i wyruszyliśmy w stronę przystanku autobusowego, a następnie wróciliśmy do szkoły. Bardzo podobało mi się na tych  zajęciach. Pojechałabym tam jeszcze raz z wielką przyjemnością. I teraz wiemy, że asertywność to bardzo ważna rzecz, trzeba umieć powiedzieć „NIE”, gdyż później ma się niepotrzebne problemy.

                                                                                                  

Koło redakcyjne-

pod opieką  p. Małgorzaty Zaraś

 


        Dzień Nauczyciela

Tym razem  klasa 6a i 3a, jako Gospodarz Szkoły, przygotowały ciekawy scenariusz. Na apel przybyli pracownicy szkoły i nasi nauczyciele, bo w końcu był to Dzień Edukacji Narodowej. W tym dniu wszystkie osoby biorące udział w przedstawieniu były ubrane w strój galowy. Zaprezentowano wiersze, piosenki i scenki humorystyczne. Na początek pokazano scenki humanistyczne, które bardzo spodobały się wszystkim oglądającym. Swój talent muzyczny zaprezentowała Ola z chórem wykonując piosenkę w języku angielskim. Po wierszach była kolejna scenka : przyrodniczo-matematyczna. Klasa 3a zaprosiła nauczycieli do wspólnego tańca w kółku. Ku naszemu zaskoczeniu nauczyciele szybko nauczyli się kroków i całego układu  pod względem choreograficznym. Na koniec Laura zaprezentowała piosenkę w języku hiszpańskim. Po zakończeniu części artystycznej rozdaliśmy nauczycielom laurki złożyliśmy życzenia. Za piękny program artystyczny uczniowie otrzymali gromkie brawa  i lizaki. Wszyscy byli rozbawieni i zadowoleni. W szkolnej galerii można zobaczyć zdjęcia z tej uroczystości….

 


Konkurs fotograficzny

Konkurs fotograficzny dla uczniów opolskich szkół podstawowych "Zdrowe życie bez przemocy, agresji i uzależnień".

Prace w formie papierowej i na CD składać do pedagoga do 12.11.2014r.

                      Regulamin konkursu....


   Wycieczka do MZK w Opolu

W piątek 10.10. 2014r. o godzinie 8.00 autobusem szkolnym  na swoją pierwszą wycieczkę udały się klasy I b i I c. Podczas wycieczki uczniowie odwiedzili dyspozytornię, myjnię, warsztat, w którym naprawia się autobusy i przygotowuje je do jazdy. Panie kontrolerki  ćwiczyły z dziećmi, jak należy zachować się po wejściu do  autobusu. Na  koniec wycieczki odbył się konkurs wiedzy. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe znaczki i słodycze. Następnie serdecznie pożegnaliśmy się z naszymi przewodniczkami i wróciliśmy autobusem do szkoły.

  zdjęcia

                                                                                               Opracowała: Krystyna Kaszubska


Pokaz psa ratownika

     W ramach GOSPODARZA SZKOŁY  dnia 08.10.2014r. uczniowie klasy III A zorganizowali pokaz tresury psa –ratownika. Jego opiekun to strażak z OSP Suchy Bór , który przedstawił uczniom klas I-III   swoją współpracę z psem podczas różnych akcji ratowniczych. Pies zachowywał się jak stary przyjaciel zaś dzieci przyjęły go bardzo ufnie , serdecznie i podziwiały jego umiejętności.

 Zdjęcia  Filmy

                                                                                                              Wychowawca kl. III A

A.     Kochanowska

                                                                                                        


Wizyta w Ingolstadt – początki współpracy ze szkołą z Niemiec

W dniach 28.09 do 30.09.2014r. Pani Dyrektor Jolanta Ślemp wraz z nauczycielem j. niemieckiego Marcinem Gambcem przebywali z wizytą zapoznawczą w szkole w Ingolstadt. Ingolstadt jest miastem partnerskim miasta Opola. W czasie wizyty w Niemczech nakreślono szkic współpracy pomiędzy dwiema szkołami. Rewizyta ze szkoły z Niemiec będzie mieć miejsce w przyszłym roku kalendarzowym. Podczas wizyty delegacja z Opola zwiedziła szkołę oraz miasto, miała okazję obserwować zajęcia oraz poznać kadrę pedagogiczną szkoły.

Zdjęcia...

                                                                                                                                                                                &nbhttps://www.youtube.com/watch?v=EAMflkVS604p;               M. Gambiec


 


Wycieczka na Uniwersytet Opolski

Wyjazd na Uniwersytet Opolski odbył się dnia 09.09.2014 roku w ramach zajęć ,,Fascynujący Świat Nauki i Technologii". Gdy dojechaliśmy na miejsce pierwszy wykład zaczął się od godziny 8:30 i trwał do10:00. Rozmawialiśmy na temat ,,Szukamy innych cywilizacji", a dodatkowo dostaliśmy różnego koloru opaski na rękę oraz teczkę z kartkami i długopisem, na których pisaliśmy wskazane zadania. Następnie od godziny 10:00 do 10:30 trwał  drugi wykład na temat ,,Od alchemii do współczesności". Później podzieliliśmy się na pięć grup i każda z nich miała jakieś zajęcia, które odbywały się od godziny 10:30 do 11:30.

Gdy grupy skończyły już zajęcia, rozpoczął się kolejny wykład na temat ,,Fizyka jest wszędzie". Po wykładzie poszliśmy na przerwę obiadową, gdzie dostaliśmy do picia wodę i sok jabłkowy, a do jedzenia kotlet oraz ziemniaki z marchewką, przerwa trwała od godziny 12:00 do 12:30.  Po posiłku rozpoczął się kolejny wykład na temat ,,Ciekawostki z wnętrza Ziemi". Później znów poszliśmy wyznaczonymi grupami na zajęcia od godziny 13:00 do 14:00.  Kiedy skończyły się  zajęcia grup znów, zaczął się kolejny wykład na temat ,,Motoryzacja a środowisko". Trwał on do godziny 14.30. Po tych zajęciach dostaliśmy upominki z różnymi smakołykami i pojechaliśmy autokarem pod szkołę.

Na tej wycieczce było bardzo ciekawie, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji oraz dodatkowo niektóre doświadczenia były pokazane Jako eksperymenty.

Bardzo nam się podobało na Uniwersytecie i mamy nadzieję, że jeszcze będą takie wycieczki.

Oto wrażenia jednego z uczestników- ucznia klasy 4b- Konrada Chojeckiego:

„We wtorek 9.09.2014 roku po kilkoro uczniów z klas 4-6 zgromadziło się rankiem pod szkołą, byłem wśród nich. Przyjechał po nas autokar i udaliśmy się na Uniwersytet Opolski na zajęcia edukacyjne. Uczyliśmy się dawnych miar i byliśmy na zajęciach technicznych oraz chemicznych. Najbardziej  podobały mi się ćwiczenia techniczne, ponieważ bawiliśmy się tam samochodami. Ciekawe były również zajęcia chemiczne, na których robiliśmy różne doświadczenia. Po ostatnim wykładzie dostaliśmy różne smakołyki. Ta wycieczka bardzo mi się podobała, jak będę miał taką okazję, to chętnie skorzystam z takiego wyjazdu ponownie.”

Zdjęcia....

 

Koło redakcyjne

pod opieką p. M.Zaraś


Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

   Rozpoczęcie roku szkolnego to wielka uroczystość, w której witamy szkołę.

   Nie zawsze dzień 1 września był dniem tak radosnym, jak dzień dzisiejszy. Jakże inny był dzień 1 września 1939 roku -dzień wybuchu II wojny  światowej.  Zawsze będziemy pamiętali o tych co polegli, o tych co walczyli, abyśmy mogli w spokoju żyć i uczyć się. Uczciliśmy  ofiary II wojny światowej minutą ciszy. Delegacja uczniów naszej szkoły złożyła  kwiaty pod pomnikiem.

   Klasa IIIa i Va  zaprezentowały recytację wierszy o powrocie do szkoły. Przewodnicząca SU przekazała głos Pani Dyrektor -Jolancie Ślemp, która z wielką przyjemnością powitała naszych nowych kolegów. Następnie zostali oni najmłodszymi uczniami w naszej szkole, ponieważ byli pasowani na pierwszoklasistów. Gdy skończyły się wszystkie występy i przemówienia, uczniowie poznali nazwiska wychowawców klas oraz w jakich klasach będą się uczyć przez ten rok szkolny. Po rozejściu się do klas  i zapoznaniu z nowymi kolegami, otrzymaliśmy plany lekcji i z wielkim zaciekawieniem, co nas czeka,  poszliśmy do domu.

Zdjęcia

Koło redakcyjne pod opieką p. M.Zaraś