|
|||
Rok szkolny 2015/16
Linki |
Wycieczka polsko –czeskich uczniów do Krasiejowa w ramach projektu ,,Śladami prehistorii” Dnia 12 maja 2016 roku klasy 5-te wybrały się wraz z zaprzyjaźnionymi uczniami czeskiej szkoły w Bruntalu do Juraparku w Krasiejowie. Tutaj sama natura ,,napisała” scenariusz w oparciu o prawdziwe zdarzenia. Przekraczając bramę Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie odbyliśmy niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni. Zobaczyliśmy na początku jak wyglądał kiedyś świat w ,,Tunelu Czasu’’. To brama do parku, ale też niezwykłe oryginalne kino o długości aż 330 metrów. Wewnątrz jeździ specjalna kolejka ,,Kapsuła czasu”. Wszystko, czego tam doświadczyliśmy na ekranie, działo się też wokół nas- ,,tańczyło” światło, padał śnieg, wiał wiatr, a to co żywe na ekranie dosłownie otaczało nas w postaci dekoracji, niemal dotykając wagoników. Po wyjechaniu z Tunelu Czasu, udaliśmy się na zwiedzanie parku plenerowego oraz Pawilonu Paleontologicznego. Mijaliśmy przepiękne rekonstrukcje zwierząt żyjących w Krasiejowie miliony lat temu oraz modele około 240 kopalnych zwierząt z różnych regionów Świata. W Pawilonie Paleontologicznym zobaczyliśmy spory fragment odkrywki przykryty szklaną podłogą. Chodziliśmy po tafli szkła, mogliśmy zobaczyć tysiące świetnie zachowanych okazów. Jednak najbardziej podobało się nam w Oceanarium, w którym głębia oceanu przenikała się z głębią trójwymiarowego przekazu i przeniosło nas do podwodnego królestwa. Dzięki temu stanęliśmy oko w oko z potężnymi, prehistorycznymi mieszkańcami podwodnych głębin. W końcowej części zwiedzania ,,wyskakiwał’’ Megalodon, który opryskał nas wodą. Następnie poszliśmy wraz z naszymi czeskimi kolegami na piknik, gdzie samodzielnie piekliśmy kiełbaski przy ognisku, zajadaliśmy się przepysznymi sałatkami oraz ciastami, które przygotowali nasi kochani rodzice. Po grillu wybraliśmy się na krótkie zakupy. Potem z uśmiechniętymi twarzami pożegnaliśmy się z kolegami z Bruntala i wróciliśmy do domów. http://www.zscihelni.cz/?category=akce-skola&offset=3&yearsAgo=0
Opr.: M.Zaraś
Wizyta gości z Bruntala w PSP 24 Kolejny rok współpracy to realizacja projektu „Ćwicz dużo, jedz zdrowo, by być sprawnym ruchowo” zgłoszonego przez naszą szkołę. Dn. 12.06.2015 r. odwiedziła nas grupa dwudziestu pięciu uczniów i dwóch nauczycieli ze szkoły w Bruntalu. Czekało na nich mnóstwo atrakcji przygotowanych przez p. Agatę Krawczuk, p. Jolantę Kościanowską i p. D. Kondzielę. Najpierw pojechaliśmy do Centrum Nauk Przyrodniczych w Opolu. Tam odbyły się zajęcia muzyczne i taneczne, które u uczestników wzbudziły ogromny entuzjazm i zaangażowanie. Potem zwiedzaliśmy Radio Opole. Oprowadzał nas po nim absolwent naszej szkoły Kacper Śnigórski. Po powrocie do szkoły zaprosiliśmy gości na obiad, a następnie udaliśmy się na salę gimnastyczną, gdzie został przeprowadzony konkurs na najwyższą wieżę wykonaną z różnego rodzaju papieru. Brali w nim udział goście z Czech i nasi uczniowie z klas piątych. Po ogłoszeniu wyników i rozdaniu nagród na dzieci czekała niespodzianka - występ grupy tanecznej „Motylki”, którą opiekuje się p. A. Matukin - Pakuszyńska. Po pokazie wszyscy mogli nauczyć się prezentowanego układu. Po zmaganiach z tańcem dzieci udały się na smaczny i zdrowy poczęstunek przygotowany przez rodziców klas piątych. A potem… wspólne zdjęcia, wręczanie paczek i pożegnanie z naszymi czeskimi przyjaciółmi. Czekamy na kolejne spotkanie. Za paczki serdecznie dziękujemy p. Dorocie Śladek i p. Magdalenie Piechocie.
Wycieczka do Czech W dniu 18 października pojechaliśmy na wycieczkę do miasta Bruntal , które leży w Czechach. Wyjechaliśmy o 8 rano i nasza podróż trwała 2 godziny. W tym czasie dużo czasu rozmawialiśmy ze sobą i śmialiśmy się w autobusie z żartów. Po dojechaniu na miejsce poszliśmy do zaprzyjaźnionej szkoły . W jednym z pomieszczeń zostawiliśmy swoje kurtki i poszliśmy do stołówki na powitalny poczęstunek. Po poczęstunku podzieliliśmy się na małe grupy i udaliśmy się do klas w których czekały na nas czeskie dzieci. Zrobiły nam niespodziankę bo przywitały nas w naszym polskim języku. Później każdy nas przedstawił się i opowiedział kilka słów o sobie i o swojej rodzinie. Dzieci miały przygotowane dla nas zadania które musieliśmy wykonać . Po tych zabawach udaliśmy się na pyszny obiad. Następnie losowaliśmy numerki od 1 do 6 i w ten sposób powstały mieszane grupy, które miały kolejne zadanie związane z nazwaniem miejsc w Bruntalu i Opolu. Na koniec tych zadań grupy prezentowały swoje osiągnięcia . Każdy z nas zostawił po sobie pamiątkę z tego spotkania w postaci odciśniętej dłoni pomalowanej wcześniej farbą. Po wszystkim poszliśmy zwiedzać miasto, po którym oprowadzały nas miejscowe dzieci. Kupiliśmy sobie pamiątki, niektórzy zjedli szybko hamburgera i wróciliśmy na miejsce zbiórki. Razem z nauczycielami udaliśmy się do szkoły. Po pożegnaniu z miejscowymi dziećmi zjedliśmy jeszcze podwieczorek i udaliśmy się w drogą powrotna do domu. Czechy to ładny kraj i chętnie bym z klasą tam wróciła i została na zawsze. Emilia Kopyłowska Informacja na stronie czeskiej szkoły tutaj.
BRUNTAL Miał on miejsce w 2001 r. poprzez wymianę korespondencji ze szkołą w Bruntalu. Czesi zostali zaproszeni na czerwcowy festyn sportowo-rekreacyjny. Podczas tej wizyty strona czeska zaproponowała współpracę związaną z ekologią, przekazała materiały dotyczące tego projektu oraz foldery i biuletyny o Bruntalu i okolicach Pradziada. Goście wzięli udział w festynie, po obiedzie zwiedzili Opole. Otrzymali na pożegnanie prace wykonane przez uczniów szkoły i materiały o Opolu. Kolejnym krokiem było podpisanie przez dyrektorów obu szkół „ Deklaracji o wzajemnej współpracy Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 24 w Opolu, a Zakladni Školou w Bruntalu ”. Realizacja projektu „Ekologiczna współpraca dzieci” Był to projekt przygotowany przez stronę czeską. Do celów należało: Pierwszy etap projektu to spotkanie w Bruntalu zainteresowanych nauczycieli, ustalenie i rozpoczęcie opracowania zadań. Etap drugi to działania uczniów, praca nad wyznaczonymi zadaniami. Uczniowie naszej szkoły podjęli się wykonania zadań pt. „Porosty”, „Oszczędność energii i wody”, „Segregacja i przetwarzanie odpadów komunalnych”. Realizując ten etap projektu miały miejsce spotkania uczniów i nauczycieli obu szkół, w czasie których dzieci dzieliły się swoimi doświadczeniami i wiedzą dotyczącą ekologii. Pierwsze spotkanie miało miejsce 1 grudnia 2001 r. w Bruntalu. Dzieci po zajęciach sportowych w szkole zwiedzały okolice miasta, oglądały pomniki przyrody, obserwowały składniki środowiska, poszukiwały porostów. W lutym 2002 r. w Opolu goszczono grupę uczniów z Bruntala. Po zwiedzeniu miasta odbyły się zajęcia integracyjne, zajęcia sportowe oraz zajęcia przygotowane przez członków i opiekuna koła ekologicznego. 5-6kwietnia grupa uczniów klas z klas 2,3,4 i 6 pojechała do Czech. Zwiedzano m.in. Jaskinię na Pomezi, gdzie uczniowie mieli okazję zobaczyć stalaktyty i stalagmity, śpiące nietoperze. W szkole miały miejsce wspólne polsko-czeskie zajęcia, zwiedzanie szkolnego mini-zoo. Dzieci oglądały zamek i znajdującą się na nim wystawę przedstawiającą zwierzęta zamieszkujące okolice Bruntala. Realizacja projektu „Młodość, radość, zdrowie dzielę z moim czeskim przyjacielem" Był to projekt opracowany przez nauczycieli PSP 24 w Opolu. Do celów m.in. należało:
Pierwszy etap projektu to spotkanie nauczycieli obu szkół. Etap drugi to spotkania uczniów obu szkół. Byli to uczniowie klas trzecich (zarówno polskich, jak i czeskich). Pierwsze spotkanie miało miejsce w Opolu, w pażdzierniku2002 r. Nie miało ono jeszcze bezpośredniego związku z realizacją projektu, lecz pozwoliło poznać się dzieciom i nauczycielom z Bruntala i Opola. Uczniowie czescy wzięli udział we wspólnych zajęciach, obejrzeli program przygotowany przez stronę polską. Razem zwiedzono Wyspę Bolko i ZOO. W marcu 2003 r. grupa 30 uczniów klas trzecich wyjechała na 2 dni do Bruntala. Dzieci miały wspólne zajęcia, zwiedzały miasto i okolice (Karlove Studzianki, Górę Pradziad). Noc spędziły w domach Czechów. W maju miała miejsce rewizyta. Pierwszego dnia Czesi zwiedzili farmę strusi, bawili się na sali gimnastycznej, obejrzeli „Calineczkę” w wykonaniu dzieci z kółka teatralnego. Po południu odbyło się ognisko integracyjne przygotowane przez rodziców. Noc dzieci z Czech spędziły w domach polskich. Drugi dzień to zajęcia integracyjne, zwiedzanie Muzeum wsi Opolskiej w Bierkowicach. Realizacja projektu „Wspólnie otwieramy do Europy bramy” Jest to projekt , którego propozycja padła ze strony PSP24 i związany jest z włączeniem Polski i Czech do Unii Europejskiej. Miał on na celu m.in.: 10 października odbyła się w Bruntalu wizyta robocza dyrekcji i nauczycieli PSP24, którzy są zaangażowani w realizację projektu. Obejmuje on uczniów klas trzecich i czwartych obu szkół. Projekt wymagał od uczniów polskiej szkoły przeprowadzenia zajęć o UE, wykonania folderów i albumów prezentujących Opole i Opolszczyznę, niemieckie miasta partnerskie Opola oraz Niemcy będące krajem sąsiadującym z Polską i będącym członkiem UE. Strona czeska przygotowała podobne materiały o Bruntalu, Euroregionie „Pradziad” i o Austrii. 20-21 listopada klasy czwarte PSP24 pojechały do Bruntala. Podczas pobytu dzieci polskie i czeskie zwiedziły w Ostrawie planetarium oraz Muzeum Górnictwa Węglowego. Drugiego dnia podczas wspólnych zajęć prezentowały przygotowane wcześniej materiały. Zwiedziły także zamek w Bruntalu. Klasy trzecie pojechały do Bruntala 21 listopada. Odbyły się zajęcia integracyjne, wykonano prace o mieście gospodarzy, a po obiedzie dzieci z Opola zwiedziły zamek i rynek miasta. Kolejny rok współpracy zaczął się od wizyty strony czeskiej w Opolu. Goście z Bruntala uczestniczyli w zajęciach otwartych prowadzonych przez nauczycieli naszej szkoły, zwiedzili obiekt sportowy, Szkolną Izbę Tradycji oraz szkolną pracownię komputerową. Realizacja projektu "Przyszłym pokoleniom przekażemy tradycję i kulturę naszego regionu" Projekt zgłosiła PSP nr 24 i miał na celu:
W ramach tego projektu uczniowie klas trzecich wyjechali w grudniu na jeden dzień do Bruntala. Hasłem było: "Jestem małym przewodnikiem po tradycjach, zwyczajach, wytworach sztuki ludowej i zabytkach architektury mojego regionu". Odbyły się wspólne zajęcia dzieci, podczas których między innymi uczniowie układali puzzle map obu krajów, malowali flagi, prezentowali ludowe piosenki i tańce, zaśpiewali kolędę i wykonali prace plastyczno-techniczne związane z Bożym Narodzeniem. Polskie dzieci zwiedziły zamek i odnowiony rynek miasta. Kolejny etap realizacji tego projektu miał miejsce w maju 2005 roku i nosił nazwę "Majówka w Skansenie". Obok tego projektu rozwijano współpracę na niwie sportowej - zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. W grudniu dziesięcioosobowa grupa nauczycieli i pracowników administracji pojechała do Bruntala, gdzie obok zwiedzania szkoły i wymiany doświadczeń odbyły się dwa mecze siatkówki .Rewanżowe spotkanie odbyło się w marcu w Opolu. Niestety, nie odbyła się planowana na luty Zimowa Olimpiada ze względu na panującą w czeskiej szkole żółtaczkę, jednak razem z realizacją projektu "Przyszłym pokoleniom przekażemy tradycję i kulturę naszego regionu" w maju odbyła się II Międzynarodowa Letnia Olimpiada Szkół Partnerskich. Dzięki uprzejmości Dyrektora Pana Jiriego Pozdiška można było zaprosić do Bruntala podczas wizyty roboczej delegacje szkół realizujących program Socrates Comenius (zdjęcia). Dzięki temu spotkaniu i gościnności szkoła czeska została zaproszona do realizacji kolejnego projektu Socratesa w roku szkolnym 2006/07. Praca przebiegała pod hasłem "W Polsce żyjemy, kraje Afryki poznać chcemy" Celami projektu było:
W październiku 2005 r. miała wizyta czeskich uczniów w Opolu.Jednym z punktów wizyty czeskich dzieci było zwiedzanie opolskiego ogrodu zoologicznego i poznanie zwierząt Afryki, ich sposobów życia i charakterystycznych zachowań. Uczniom z Czech zaprezentowano również - nie związane już z tematyką projektu - przedstawienie, którego tematem przewodnim było pokazanie zgubnego wpływu używek na młodzież. Ciąg dalszy realizacja miała w maju . Polskie i czeskie dzieci malowały i wyklejały maski zwierząt afrykańskich, uczyły się tańca afrykańskiego i zwiedzały wystawkę książek i albumów o Afryce. goście obejrzeli prezentację o tym kontynencie. Odbył się konkurs na najlepiej wykonany taniec afrykański. (Na stronie szkoły w Bruntalu) Tradycyjnie równolegle z realizacją projektu rozgrywały się zajęcia sportowe. Uczniowie z naszej szkoły wyjechali w lutym do Bruntala na Zimową Olimpiadę, natomiast w maju w Opolu odbyła się kolejna, bo już trzecia Międzynarodowa Letnia Olimpiada Sportowa. (Na stronie szkoły w Bruntalu) 11 maja 2007 roku po raz kolejna grupa polskich dzieci wyjechała do zaprzyjaźnionej szkoły w czeskim Bruntalu. Tym razem uczniowie pracowali nad realizacją projektu "Wędrujemy razem: Opole - Bruntal". Po przyjeździe polskie dzieci dołączyły do dzieci czeskich i wspólnie pracowały nad plakatem: Krnov - Opole oraz Bruntal - Opole. Poznały legendy związane z Krnovem, Bruntalem oraz Selenburkiem. Następnie rysowano wieżę widokową i herby rycerskie. Po smacznym obiedzie drużyny wyruszyły na wędrówkę. Zielonym szlakiem ruszyliśmy na wieżę widokową w Krnovie. Niektórym z nas zabrakło sił, ale warto było iść, ponieważ widoki były piękne. Z góry widzieliśmy panoramę miasta oraz najważniejsze obiekty. Po krótkim odpoczynku, ruszyliśmy w kierunku Selenburka, mijając zabytkowy kościół oraz ruiny zamku. Tam poznaliśmy legendy związane z tym regionem. Przed nami rozciągał się przepiękny na Selenburk. To niezwykle urokliwe miasteczko. Po wspólnym podwieczorku i zabawie na świeżym powietrzu, nieco zmęczeni ale radośni wróciliśmy do Opola Oprac. A. Oleszczuk-Biernacka
WYCIECZKA DO BRUNTALA 13-14 LISTOPAD 2007 r. W dniach 13-14 listopada trzydziestu uczniów klas piątych wspólnie z opiekunami wyjechało na wycieczkę do zaprzyjaźnionej szkoły w Bruntalu (Czechy). Wyjechaliśmy około godz. 8.00. Bez przeszkód i niespodzianek dotarliśmy na miejsce około godz.10.00. W Bruntalu przywitała nas delegacja czeskich uczniów i nauczycieli, po czym polscy uczniowie zaproszeni zostali na lekcje w tutejszej szkole. Na zajęciach dzieci podzielone zostały na grupy ( międzynarodowe) ,w których uczniowie wspólnie opracowywali mapki turystyczne okolic Bruntalai zaznaczali na nich ciekawe turystyczne miejsca.Po wspólnym zwiedzaniu szkoły oraz posiłku wspólnie z czeskimi dziećmi wyruszyliśmy na Uchlirski Vrch. Pogoda nam dopisała, ponieważ w tym czasie w Czechach spadło mnóstwo śniegu. Uczniowie rzucali się więc śnieżkami, skakali i biegali po białym puchu, był to dla nas bowiem pierwszy tak ,,duży” śnieg jaki widzieliśmy od czasu poprzedniej zimy. Nieco przemoczeni , lecz zadowoleni wróciliśmy do szkoły na podwieczorek i po czterdziestominutowej przerwie wyruszyliśmy na rynek miasta w celu zrobienia drobnych zakupów. Kiedy wróciliśmy do szkoły na kolację ,było już ciemno ( ok. 19.00 ), zjedliśmy ciepły posiłek, przebraliśmy się, by ponownie wybrać się na miasto. Tym razem zwiedzaliśmy czeskie kościoły, katedry, nasi koledzy z Czech zabrali ze sobą piękne, kolorowe lampiony, my pochodnie i wspólnie maszerowaliśmy nocą po Brutalu. Około godz, 21.00 wróciliśmy do Zakladni Skolu, gdzie po wieczornej toalecie poszliśmy spać. Nasi gospodarze przenocowali nas w swojej szkole w dwóch salach gimnastycznych: jedna dla chłopców, druga dla dziewczyn.Drugi dzień wycieczki był równie atrakcyjny jak pierwszy, gdyż po śniadaniu spakowaliśmy się i wyruszyliśmy w góry by zdobyć szczyt: Pradziad. Uczniowie byli naprawdę szczęśliwi ponieważ trasa nie była trudna , a śniegu było jeszcze więcej niż w Bruntalu. Dotarcie na sam szczyt uniemożliwiły nam złe warunki atmosferyczne ( mgła i wysoki śnieg), doszliśmy jednak do chaty Barborka, gdzie czekał na nas ciepły, pyszny obiad. Przed powrotem do Opola pojechaliśmy jeszcze do miasta Karlova Sudanka, tam mogliśmy się napić zdrowej , leczniczej wody i zrobić resztę zakupów. Do Opola dotarliśmy około godz. 18.00 , gdzie pod szkołą na uczniów czekali już stęsknieni rodzice. Wycieczka była udana, teraz my czekamy na czeskich uczniów klas piątych, którzy przyjadą do nas w maju przyszłego roku i postaramy się równie miło ich przyjąć
Sprawozdanie z pobytu Zakladni Skola z Bruntala w PSP nr 24 w Opolu (10-11 kwiecień 2008r) W dniach 10-11.04.08r. gościliśmy w naszej szkole trzydziestu uczniów klas piątych oraz trzech opiekunów z zaprzyjaźnionej z nami szkoły w Bruntalu. Naszą szkołę reprezentowało 30 uczniów klas piątych wraz z opiekunami. Gości przywitaliśmy około godziny 10.30 , po zakwaterowaniu wspólnie wyruszyliśmy w okolice Krasiejowa, by tam zwiedzić Dinopark. Tam zobaczyliśmy kości, szkielety prehistorycznych dinozaurów, poznaliśmy historię powstania wykopaliska, na którym to właśnie znajdowaliśmy się. Poznanie dawnego świata dinozaurów wyzwoliło u nas niemały głód, który zaspokoiliśmy jedząc pyszny obiad w Krasiejowie. Następnie udaliśmy się do Opola, po którym oprowadzaliśmy naszych gości z Czech oraz robiliśmy ,,drobne zakupy”. Około 17.30 wróciliśmy do szkoły, gdzie posileni podwieczorkiem uczniowie przystąpili do konkursu plastycznego: pędzlami umieszczonymi na sznurach malowali dinozaury oraz świat, w którym żyły. Efekt pracy dzieci przerósł nasze oczekiwania, powstało mnóstwo przepięknych prac. Po wykonaniu tak wyczerpującego zadania wspólnie zjedliśmy kolację i przystąpiliśmy do międzynarodowych rozgrywek na sali gimnastycznej. Raz wygrywali Czesi, innym razem Polacy, było mnóstwo śmiechu, zabawy i zdrowej sportowej rywalizacji. Około 22.30 ogłoszono ciszę nocną, niestety mimo starań nauczycieli , zarówno z Czech jak i Polski, ta noc nie należała do przespanych. Następnego dnia rano, zaraz po śniadaniu wspólnie udaliśmy się do szkoły, gdzie właśnie obchodzony był ,,Dzień Zdrowia” oraz ,,Dni otwarte szkoły”. Zadanie, które należało wykonać to: zrobienie ,,mini” słownika polsko-czeskiego zawierającego: podstawowe zwroty, nazwy owoców, warzyw, żywności oraz dowolnie przez uczniów wybrany przepis kulinarny. Efektem pracy uczniów są wspaniałe słowniki polsko-czeskie. Praca w grupach (3 Polaków, 3 Czechów) podczas wykonywania słowników pomogła dodatkowo zintegrować uczniów z Opola i Brunala, a przede wszystkim pokazała w jaki sposób dzieci pokonują dzielącą je barierę językową ( np. gdy nasze języki okazały się zbyt trudne dla którejś ze stron uczniowie pokazywali ,,słowa” na migi lub rozmawiali z sobą po angielsku, innym razem wykonywali rysunki). Nauczyciele czescy oraz polscy mieli przyjemność zagrać w siatkówkę z uczniami naszej szkoły podczas meczu << Nauczyciele kontra Uczniowie>>. Po zakończeniu zajęć w szkole wspólnie zjedliśmy obiad i około 14.00 nasi goście wyjechali do Brutala, pożegnaliśmy się więc mile i czekamy na następne wspólne spotkanie. oprac. A. Krawczuk
W dniu 6 i 7 listopada nasza szkoła po raz kolejny brała udział w wymianie do zaprzyjaźnionej szkoły w Brutalu. Uczniowie klas 4 b, 5b i 5a uczestniczyli w kolejnym projekcie ekologiczno- sportowym. W pierwszym dniu grupy polsko- czeskie pracowały nad wykonaniem lampionu, który potem został wykorzystany do wieczornej wędrówki w celu obejrzenia zabytkowego kościółka i unikatowej drogi krzyżowej. Po obiedzie udaliśmy się na zwiedzanie zapory wodnej i elektrowni wodnej. Czeskie dzieci też oglądały ją po raz pierwszy. Było wiele wrażeń…zwłaszcza wędrówka tunelem pod ziemia i wodą. Potem zjedliśmy smakowity podwieczorek i udaliśmy się na zwiedzanie Bruntala. W drugim dniu odbyły się rozgrywki sportowe z czeskimi kolegami. Nawiązaliśmy nowe przyjaźnie, zdobyliśmy nowe doświadczenia. Po udanych zakupach wróciliśmy do domów. Nasze wrażenia umieściliśmy na zdjęciach. Zapraszamy do ich obejrzenia… Opracowała: Małgorzata Zaraś
W dniu 22 października 2009 roku po raz kolejny zawitali do nas koledzy i koleżanki ze szkoły w Bruntalu. Nasze spotkanie miało charakter ,,Festiwalu Nauki”, ponieważ rok 2009 to Rok Astronomii. Nasz projekt rozpoczęliśmy od lekcji pokazowych w drużynach polsko- czeskich. Pani Barbara Szwach przygotowała lekcję sztuki o Kosmosie i planetach, p. Agata Wielgosińska zaprosiła na lekcję historii o Koperniku, a p. Agata Krawczuk przeprowadziła spotkanie matematyczne o charakterze origami. Po takim wstępie udaliśmy się na Wydział Fizyki i Chemii Uniwersytetu Opolskiego, gdzie byliśmy uczestnikami pokazów p. dr Anny Kusakiewicz- Dawid: 1. Czarodziejski ogród - reakcje różnych soli ze szkłem wodnym, do wykonania przez uczniów. 2. Atrament sympatyczny - pisanie przez uczniów na kartkach i wizualizacja napisów m.in. wodnym roztworem chlorku kobaltu. 3. Lustro srebrzane - dzieci w próbówkach wykonują lusterka.(glukoza-AgNO3). 4. Chromatografia - rozkład barwników spożywczych na kredzie na kolory podstawowe. 5. Pokaz rozkładu chromianu amonu lub reakcji nadmanganianu potasu z gliceryną. 6. Ciekły azot - mrożenie kwiatów, owoców, węży za pomocą ciekłego azotu. Doświadczenia wykonywały dzieci i były tak dobrane, że nie stanowiły dla nich zagrożenia. Najbardziej jednak podobały się zabawy z helem, gdyż uczestnicy mogli śpiewać nie swoim głosem. Przekonaliśmy się ,że ta fizyka i chemia nie jest wcale taka zła…Każdy uczestnik mógł zabrać do domu probówki ze swoich doświadczeń Skorzystaliśmy również z obserwatorium, gdzie p. Marcin Szpanko wytłumaczył nam działanie teleskopów i obserwację Słońca. To niesamowite jak dużo można zobaczyć za pomocą tych urządzeń. Po smacznym obiedzie udaliśmy się na spacer po Opolu, po czym pożegnaliśmy się z naszymi czeskimi przyjaciółmi. Zobaczymy się z nimi ponownie w maju, ale tym razem my pojedziemy do Brutala na spotkanie turystyczne. Opracowała: M. Zaraś Sprawozdanie z wizyty w Brutalu w dniu 25 października 2010 roku W dniu 25.10.2010 roku po raz kolejny złożyliśmy wizytę w zaprzyjaźnionej szkole w Brutalu. Zaraz po przyjeździe zjedliśmy słodki poczęstunek i udaliśmy się do Sali na obejrzenie prezentacji o Brutalu. Potem udaliśmy się do polsko –czeskich grup, by pracować w parach nad własnym projektem. Jedni przedstawiali zabytki miasta, inni obiekty sportowe, a jeszcze inni osobliwości terenu. Każda para składała się z polskiego i czeskiego dziecka, które wspólnie pracowały nad oprawą graficzną, pomysłem i szatą językową w obu językach. Wszystkie plakaty bardzo się podobały, kilka zostawiliśmy na pamiątkę w Brutalu, inne zabraliśmy do naszej szkoły. Następnie udaliśmy się na smaczny obiad, by nabrać sił do spaceru po mieście. Mogliśmy oglądać pamiątkowe miejsca w Brutalu, np. Urząd Miasta, cerkiew, zamek, kaplicę Panny Marii Pomocnej, kolumnę świętego Michała. Potem przeszliśmy do atrakcji dnia, czyli centrum wodnego Welllness Centru. Tam pływaliśmy, zjeżdżaliśmy na zjeżdżalniach, toczyliśmy się w ,,leniwej” rzece, ,,parowaliśmy” w saunie i siedzieliśmy w jacuzzi. Bardzo zadowoleni wróciliśmy do szkoły na smaczny posiłek przed odjazdem. Po czym udaliśmy się na zakupy. Resztę wrażeń obejrzycie na zdjęciach… Opracowała: Małgorzata Zaraś
|
||