WYCIECZKA DO LASU

W środę 30 września 2009r. wraz ze swoimi paniami wybraliśmy się na wycieczkę dydaktyczną do lasu.  Naszym celem była obserwacja jesiennego lasu, jego trójwarstwowej budowy oraz tropienie dzikich wysypisk śmieci.

Pracowaliśmy w czterech grupach. Każda z grup dostała swoją kartę obserwatora, którą wspólnie wypełnialiśmy. Aby ułatwić nam wykonanie zadania pani wzięła z biblioteki różne albumy i przewodniki o lesie. Pomogły nam one rozpoznać rośliny i drzewa w nim rosnące. Dodatkowo, każdy z nas losował karteczkę z nazwą krzewu lub drzewa, które musiał odszukać i narysować (odbić) jego korę. Na szczęście obie panie nam pomagały, gdyż zadanie okazało się trudne.

Podczas tej wędrówki widzieliśmy też różne zwierzęta. Najbardziej spodobała się nam rodzina łabędzi pływająca po stawie, gdyż mogliśmy na własne oczy przekonać się, skąd wzięła się nazwa baśni H. Ch. Andersena „Brzydkie kaczątko”.

Lecz nie do pobicia była wiewiórka, która przeskoczyła tuż nad naszymi głowami z drzewa na drzewo, czym wprawiła nas w zachwyt i zaskoczenie.

Piękny jest las jesienią, szkoda tylko, że nie wszyscy ludzie to doceniają i powoli zamieniają go w wysypisko śmieci. Wydaje się nam, że zapomnieli o tym, że las daje człowiekowi tlen, który jest niezbędny do oddychania.

Obiecujemy, że my tego nigdy nie zrobimy.

Uczniowie z kl. 3a z wych. p. A. Grzesik i p. J. Hołda

Oto kilka zdjęć z naszej wyprawy: