SZKOLNA AKCJA DOKARMIANIA PTAKÓW

 

      W październiku została zainicjowana akcja dokarmiania ptaków. Włączyły się do niej wszystkie klasy 1-3 oraz niektóre klasy starsze. Zgodnie z prośbą na parapetach okien bądź w różnych miejscach na podwórku szkolnym umocowano karmniki, do których uczniowie przynoszą pokarm. Niestety już teraz należy przyzwyczajać ptaki do miejsc, gdzie znajdą jedzenie, żeby zimą nie musiały głodować.

 

         Jak dokarmiać?

   Po pierwsze, sposób w jaki możemy dokarmiać ptaki zależy od naszych możliwości. W ogrodzie możemy postawić karmnik. Musimy jednak pamiętać, żeby usytuowany był w bezpiecznym miejscu, niedostępnym dla kotów. Musi też być regularnie czyszczony.
Karma, jaką możemy do niego sypać, to np.:
- mieszanka nasion: słonecznika, dyni, ogórka, maku, prosa, pszenicy, owsa - powinna przyciągnąć drobne ptaki, takie jak sikorki, gile, wróble,
- kasze,
- owoce: jarzębina, czarny bez, kalina, aronia, głóg, róża, jałowiec - dla jemiołuszek, kosów i dzięciołów,
- kawałki żółtego sera - dla srok, gawronów, sójek,
- tłuszcz (niesolony!), np. słonina - dla sikorek. Kawałki słoniny można też wywiesić na druciku, żeby ptaki mogły je "skubać". W tłuszcz można też zatopić ziarna słonecznika i innych oleistych roślin. Taką mieszankę wkłada się do siateczki (np. po owocach cytrusowych) i zawiesza.
Pokarm można też rzucać bezpośrednio na ziemię, szybciej się na niej jednak psuje i może zostać przykryty przez śnieg, a ptaki są wówczas łatwiejszym "łupem" dla kotów.
Warto też pamiętać, że zwłaszcza podczas silnych mrozów, ptaki mają utrudniony dostęp do wody. Dobrze jest więc wystawiać miseczkę ze świeżą, czystą wodą.
Kaczki i łabędzie dokarmia się gotowanymi warzywami, ziemniakami, burakami pastewnymi i kapustą (oczywiście bez soli!). Chleb, popularnie rzucany przez dzieci i osoby starsze, powinien być tylko dodatkiem do diety tych ptaków. Musi być wtedy suchy i pokrojony  w małe, łatwe do przełknięcia przez ptaki kawałki.
Co najważniejsze: spleśniały chleb i zepsute warzywa nie nadają się do dokarmiania ptaków!!! Podawanie tego typu resztek może ptakom zaszkodzić, wywołać choroby, a nawet spowodować śmierć!!!

Zanim zaczniemy dokarmianie ptaków musimy zapamiętać :

  1. Wystawianie karmy musi rozpocząć się kiedy jest jeszcze w miarę ciepło np. w połowie października lub na początku listopada, aby ptaki miały czas na odnalezienie karmnika i przyzwyczajenie się przed nastaniem mrozów.
  2. Dokarmiania nie wolno przerwać aż do wiosny!!!! dokarmiane ptaki maja większą trudność z samodzielnym odnalezieniem pokarmu.
  3. Kończymy dokarmianie pod koniec kwietnia. Przedwiośnie i wiosna są szczególnie trudnym okresem, zasoby pokarmowe są właściwie wyczerpane, a i warstewka ptasiego tłuszczyku uległa wykorzystaniu.
  4. Zimowa dieta powinna być wysokokaloryczna. Powinny składać się na nią: nasiona roślin oleistych i zbóż, orzechy, dziko rosnące owoce oraz tłuszcze zwierzęce. Karmnik nigdy nie może być pusty!!
  5. Ptaków nigdy nie można dokarmiać produktami solonymi, słoniną czy orzeszkami. Sól skazuje na śmierć w strasznym męczarniach. Pieczywo również nie służy ptasiemu zdrowiu, ponieważ kwaśnieje w przewodzie pokarmowym powodując choroby i zatrucia.
  6. Nie kupujmy jako pokarmu mieszanek traw ogrodowych, nasion do wysiewy ani mieszanek paszowych ptactwa hodowlanego, są one zaprawiane środkami chemicznymi.
  7. Ulokujmy karmnik tak, aby stołujące się w nim ptaki nie stały się łatwą zdobyczą    dla drapieżników, szczególnie zdziczałych kotów. Karmnik powinien być umieszczony tak, nie dostał się do niego intruz np. na palu wysokim palu, nigdy w pobliżu zimozielonych krzaków, które są idealnym schronieniem dla drapieżników. Konstrukcja karmnika powinna umożliwiać łatwe czyszczenie i chronić karmę przed zawilgoceniem.
  8. Nigdy nie wysypujemy pokarmu, który jest zepsuty, szkodzi ptakom tak samo jak nam. Ponadto w karmniku mile widziana jest woda, o którą ciężko zimą.                     

                                                                                             Alina Grzesik

                                                                        Koordynator  szkolnego projektu ekologicznego

             

Szkolne karmniki